See the notice on TED website
2. Řízení
Řízení
Název: Servicii pentru elaborarea și desfășurarea Campaniei naționale de informare și conștientizare în domeniul gestionării deșeurilor (prevenirea generării deșeurilor și compostarea individuală)
Popis: Scopul achiziției îl constituie conceperea, dezvoltarea și implementarea unei campanii naționale unitare de informare, educare și conștientizare a publicului privind prevenirea generării deșeurilor, complementară campaniei „Reciclăm în România”, derulată de MMAP în perioada 2022–2023 cu finanțare din Fondul pentru Mediu, pentru a asigura continuitatea eforturilor de comunicare publică ale instituției privind implementarea politicilor naționale de economie circulară și gestionare sustenabilă a deșeurilor. Achiziția atinge și un alt obiectiv al campaniei:crearea unor punți de colaborare între diferite entități și categorii de public-țintă: autorități locale, mediul de afaceri (HoReCa, retail, bănci de alimente), ONG-uri, instituții educaționale, producători și consumatori, cu scopul de a stimula parteneriate și inițiative comune pentru prevenirea generării deșeurilor, reducerea risipei alimentare, promovarea reutilizării, a reparației și a recondiționării, precum și pentru reducerea utilizării plasticului de unică folosință. Acest obiectiv se realizează prin mecanisme de tip Call to Action, prin care campania depășește rolul informativ și devine un instrument participativ și colaborativ, contribuind la consolidarea unei culturi naționale privind economia circulară și la transformarea comportamentelor de consum. Astfel, MMAP își propune să deruleze mai mult decât o simplă campanie de informare și conștientizare la nivel național pe teme de mediu, vizează crearea unui spațiu de conexiune directă între diferite medii de activitate și comunități, pornind de la nevoile reale ale acestora, prin acțiuni colective și colaborative cu efect de transformare a risipei de orice fel în resursă, izolarea în colaborare și intențiile bune în impact real pentru populație și mediu. Pentru o implementare eficientă, activitățile sunt derulate în patru loturi distincte: Lot 1 - Strategie unitară, CTA, cercetare și evaluare impact (campanie-umbrelă) Lot 2 - Campanie: compostare și reducerea risipei alimentare Lot 3 - Campanie: economie circulară (reducere, reparare, reutilizare și recondiționare) Lot 4 - Campanie: plastic de unică folosință (SUPD) Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20.
Interní identifikátor: DGMFIL/114249/20.03.2026
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 79341400 Reklamní kampaně
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Lot 1 - Strategie unitară, CTA, cercetare și evaluare impact (campanie-umbrelă): 4.600.000 lei fără TVA
Popis: Lot 1 - Strategie unitară, CTA, cercetare și evaluare impact (campanie-umbrelă) Obiective: 1. Realizarea cadrului unitar al campaniei naționale (campanie-umbrelă), care include strategia generală de comunicare, conceptul creativ unic și identitatea vizuală comună, din care derivă, în mod obligatoriu, adaptările tematice specifice loturilor 2, 3 și 4; 2. Constituirea, prin intermediul identității vizuale și a principiilor de comunicare stabilite prin lotul 1, a unui cadru de referință pentru toate materialele și activitățile derulate în cadrul loturilor tematice, pentru definirea și operaționalizarea mecanismului Call to Action și a mesajelor asociate; 3. Derularea a două cercetări psihosociologice (inițială și finală) naționale pentru fundamentarea campaniei și pentru evaluarea impactului acesteia.
Interní identifikátor: 1
Další klasifikace (cpv): 79952000 Organizování akcí
Část: LOT-0002
Název: Lot 2 - Campanie: compostare și reducerea risipei alimentare
Popis: Descrierea lotului 2 a. Lotul 2 contribuie direct la atingerea obiectivelor proiectului prin informare, conștientizare și educare pentru acțiune, prin implicare activă privind prevenirea risipei alimentare în punctele în care aceasta este generată preponderent, respectiv: ● în producție și procesare, prin optimizarea fluxurilor, reducerea pierderilor tehnologice și valorificarea produselor conforme; ● în manipulare, depozitare și transport, prin respectarea lanțului frigorific, manipulare adecvată și rotația stocurilor; ● în retail și HoReCa, prin planificarea stocurilor și porțiilor, mecanisme de discountare sau donare înainte de expirare, standarde interne pentru gestionarea retururilor; ● complementar, la nivelul consumatorilor individuali și al asociațiilor de proprietari prin informare, educație și acțiuni concrete privind gestionarea responsabilă a biodeșeurilor/compostare. b. Activitățile propuse sunt structurate prioritar pentru operatorii economici pe zona de reducere a risipei alimentare, cu componente complementare adresate populației și instituțiilor publice, în concordanță cu ierarhia deșeurilor, principiile economiei circulare și cadrul legislativ național și european. Pentru componenta de activități propuse privind compostul vor fi prioritare persoanele fizice și asociațiile de proprietari. c. Lotul 2 este implementat sub umbrela strategiei generale a campaniei (lot 1), respectând identitatea vizuală, mesajele-cheie și mecanismele de comunicare stabilite, fără suprapuneri sau dublări de activități. d. Componenta de implicare prin mecanismul Call to Action facilitează participarea voluntară și asumarea de angajamente concrete de către operatori economici, autorități publice locale, organizații neguvernamentale și persoane fizice, în aplicarea de măsuri operaționale de prevenire a risipei alimentare și de valorificare a biodeșeurilor. e. Implementarea instrumentelor tehnologice și a Toolkit-ului digital interactiv asigură caracterul aplicat, reutilizabil și sustenabil al intervenției, permițând scalarea inițiativelor și integrarea acestora în activitatea curentă a operatorilor economici, în conformitate cu cerințele PDD. f. Rezultatele sunt definite prin indicatori măsurabili și verificabili, diferențiați pentru operatori economici și publicul larg, care permit monitorizarea impactului campaniei la nivel național (vezi definiție Glosar) și evaluarea contribuției lotului 2 la reducerea risipei alimentare și a deșeurilor biodegradabile generate.
Interní identifikátor: 2
Část: LOT-0003
Název: Lot 3 - Campanie: economie circulară (reducere, reparare, reutilizare și recondiționare)
Popis: Descrierea lotului 3 a. Lotul 3 contribuie direct la atingerea obiectivelor proiectului prin informare, educație și formare comportamentală privind extinderea ciclului de viață prin reducere, reparare, reutilizare și recondiționare, având ca scop creșterea nivelului de înțelegere corectă a regulilor și responsabilităților individuale, în punctele în care comportamentele necorespunzătoare ale populației generează disfuncționalități majore ale sistemului. b. Activitățile propuse în cadrul lotului 3 sunt structurate prioritar pe componenta educațională și de schimbare de atitudine, adresându-se populației generale, tinerilor și comunităților locale, în completarea intervențiilor operaționale din celelalte loturi. Această abordare este necesară pentru a asigura funcționarea eficientă a sistemelor de gestionare a deșeurilor, în concordanță cu ierarhia deșeurilor, principiile economiei circulare și cadrul legislativ național și european aplicabil. c. Lotul 3 răspunde unei nevoi distincte față de intervențiile operaționale, având rolul de a construi baza de cunoaștere și de înțelegere fără de care măsurile tehnice și logistice își reduc semnificativ eficiența. În lipsa unei informări coerente și unitare, comportamentele incorecte ale populației conduc la contaminarea fracțiilor colectate separat și la scăderea ratelor reale de reciclare, motiv pentru care această componentă este esențială și nu poate fi subsumată altor loturi. d. Lotul 3 este implementat sub umbrela strategiei generale a campaniei (lot 1), respectând identitatea vizuală, mesajele-cheie și mecanismele de comunicare stabilite, fără suprapuneri sau dublări de activități cu celelalte loturi. Conținuturile și activitățile sunt dedicate exclusiv educării și formării comportamentale, fiind complementare măsurilor aplicate și operaționale. e. Componenta de implicare prin mecanismul Call to Action este adaptată specificului educațional al lotului 3, facilitând asumarea voluntară a unor comportamente corecte și a unor angajamente individuale și comunitare privind colectarea separată și gestionarea responsabilă a deșeurilor. Accentul este pus pe participare, învățare și internalizarea regulilor, nu pe implementarea de măsuri tehnice.
Interní identifikátor: 3
Část: LOT-0004
Název: Lot 4 - Campanie: plastic de unică folosință (SUPD)
Popis: Descrierea lotului 4 a. Lotul 4 contribuie direct la atingerea obiectivelor proiectului prin informare, conștientizare și educare pentru acțiune privind reducerea consumului de produse din plastic de unică folosință, în punctele în care aceste produse sunt utilizate preponderent și unde comportamentele de consum generează volume semnificative de deșeuri, respectiv: o la nivelul populației, prin conștientizarea impactului produselor SUP asupra mediului și sănătății și prin promovarea alternativelor reutilizabile; o la nivelul operatorilor economici, în special din sectoarele HoReCa, retail și servicii de tip „take-away”, prin încurajarea adoptării unor practici comerciale sustenabile și a soluțiilor alternative conforme cu legislația în vigoare; o la nivelul comunităților locale, prin normalizarea comportamentelor de consum responsabil și reducerea dependenței de produse de unică folosință. b. Activitățile propuse sunt structurate prioritar pe prevenire, în concordanță cu ierarhia deșeurilor, având ca obiectiv principal evitarea generării de deșeuri din plastic de unică folosință, înainte de etapa colectării și gestionării acestora. Abordarea vizează schimbarea comportamentelor de consum și a normelor sociale asociate utilizării produselor SUP, ca măsură esențială pentru reducerea presiunii asupra sistemelor de gestionare a deșeurilor. c. Lotul 4 răspunde unei nevoi distincte față de celelalte componente ale campaniei, prin concentrarea exclusivă asupra problematicii plasticului de unică folosință și a obligațiilor specifice rezultate din transpunerea Directivei (UE) 2019/904. Intervenția este justificată de nivelul ridicat de utilizare a produselor SUP, de impactul disproporționat al acestora asupra ecosistemelor, în special acvatice, și de necesitatea alinierii comportamentelor de consum la cerințele legale și obiectivele europene privind prevenirea poluării cu plastic. d. Lotul 4 este implementat sub umbrela strategiei generale a campaniei (lot 1), respectând identitatea vizuală, mesajele-cheie și mecanismele de comunicare stabilite, fără suprapuneri sau dublări de activități cu celelalte loturi. Conținuturile și activitățile sunt dedicate exclusiv reducerii consumului de produse din plastic de unică folosință și promovării alternativelor durabile, în deplină corelare cu cadrul strategic general. e. Componenta de implicare prin mecanismul Call to Action facilitează participarea voluntară și asumarea de angajamente concrete de către operatori economici, autorități publice locale, organizații neguvernamentale și persoane fizice, în aplicarea de măsuri operaționale în vederea reducerii utilizării produselor SUP și a adoptării alternativelor reutilizabile. Mecanismul CTA este conceput ca instrument de mobilizare și responsabilizare, orientat către schimbarea practicilor de consum și integrarea acestora în activitatea curentă a actorilor vizați. f. Rezultatele sunt definite prin indicatori măsurabili și verificabili, diferențiați pentru operatori economici și publicul larg, care permit monitorizarea impactului campaniei la nivel național (vezi definiție Glosar) și evaluarea contribuției lotului 4 la reducerea utilizării produselor SUP și a adoptării alternativelor reutilizabile.
Interní identifikátor: 4
477578-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifierDGMFIL/114249/20.03.2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 79341400 Advertising campaign services
5. Lot
LotLOT-0001
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 79952000 Event services
LotLOT-0002
Internal identifier2
LotLOT-0003
Internal identifier3
LotLOT-0004
Internal identifier4
477578-2026 - Gara
Bando di gara o di concessione – regime ordinario - Avviso di rettifica
Servizi
2. Procedura
Procedura
Identificativo internoDGMFIL/114249/20.03.2026
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 79341400 Servizi di campagne pubblicitarie
5. Lotto
LottoLOT-0001
Identificativo interno1
Classificazione aggiuntiva (cpv): 79952000 Servizi di organizzazione di eventi
LottoLOT-0002
Identificativo interno2
LottoLOT-0003
Identificativo interno3
LottoLOT-0004
Identificativo interno4
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators: DGMFIL/114249/20.03.2026
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 79341400 Reklāmas kampaņu pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Iekšējais identifikators: 1
Papildu klasifikācija (cpv): 79952000 Pasākumu organizēšanas pakalpojumi
Daļa: LOT-0002
Iekšējais identifikators: 2
Daļa: LOT-0003
Iekšējais identifikators: 3
Daļa: LOT-0004
Iekšējais identifikators: 4
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: DGMFIL/114249/20.03.2026
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 79341400 Servicii de campanii de publicitate
Lot: LOT-0001
Identificator intern: 1
Clasificare suplimentară (cpv): 79952000 Servicii pentru evenimente
Lot: LOT-0002
Identificator intern: 2
Lot: LOT-0003
Identificator intern: 3
Lot: LOT-0004
Identificator intern: 4