2. Řízení
Řízení
Název: Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen öljyntorjunta-alusten kausihuollot 2025-2028
Popis: Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen pelastuslaitos pyytää tarjoustanne kymmenen (10) öljyntorjunta-aluksen kausihuollosta kolmen talven (2025/2026-2027/2028) ajalle. Tilaajalla on oikeus sopimuksen optioon korkeintaan seuraavalle kolmelle talvelle (2028/2029-2030/2031). Toimittajalla on oikeus korottaa tarjouksen hintaa optiovuosille yleisen indeksikorotuksen mukaisesti. Kausihuolto tehdään kerran vuodessa alusten talvitelakoinnin yhteydessä. Alusten talvisäilytyspaikan tulee sijaita Itä-Uudenmaan pelastuslaitoksen alueella tarjoajan ilmoittamassa paikassa. Pelastuslaitoksen alusten vastuuhenkilöillä tulee olla mahdollisuus käydä aluksilla talvitelakoinnin aikana. Kausihuoltoon kuuluvat: - alusten nosto - pohjanpesu - pohjan maalaus tarvittaessa (sovitaan tilaajan kanssa erikseen) - konehuollot erikseen määrätyn listan mukaisesti (liite 1) - pelastuslauttojen sekä käsisammuttimien ja sammutusjärjestelmien tarkastus - alusten akkujen ylläpitolataus sekä peruslämpö kolmessa suurimmassa aluksessa (sovitaan tilaajan kanssa erikseen) - talvisäilytys - vesillelasku Lisäksi lisähuollot tulee hinnoitella tunti veloituksen sekä muiden korvausten suhteen. Tarjoajan on otettava huomioon, että Itä-Uudenmaan pelastuslaitoksen uusimman aluksen takuu kattaa tarjouksen kaksi ensimmäistä vuotta, eikä sitä voi suorittaa muu kuin valmistaja. Tarjoavalla yrityksellä tulee myös olla mahdollisuus sekä kyky ja taito alumiinin hitsaus ja korjaustöihin.
Interní identifikátor: IUHVADno-2025-30
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Hlavní prvky řízení: Hankintamenettely on avoin menettely. Hankinnan arvo ylittää kansallisen kynnysarvon. Tarjouspyyntö on julkaistu Cloudia järjestelmässä nimikkeellä "Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen öljyntorjunta-alusten kausihuollot 2025-2028"
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 50240000 Opravy, údržba a služby související s lodní dopravou a jiným zařízením
5. Část
Část: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Intern ID: IUHVADno-2025-30
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50240000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende marint og andet udstyr
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: IUHVADno-2025-30
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Internal identifier: IUHVADno-2025-30
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50240000 Repair, maintenance and associated services related to marine and other equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: IUHVADno-2025-30
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 50240000 Laevavarustuse ja muude seadmete remondi-, hooldus- ja seonduvad teenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: IUHVADno-2025-30
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Hankintamenettely on avoin menettely. Hankinnan arvo ylittää kansallisen kynnysarvon. Tarjouspyyntö on julkaistu Cloudia järjestelmässä nimikkeellä "Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen öljyntorjunta-alusten kausihuollot 2025-2028"
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 50240000 Services de réparation, d'entretien et services connexes relatifs au transport maritime et à d'autres équipements
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: IUHVADno-2025-30
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: IUHVADno-2025-30
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 50240000 Vízi és egyéb járművek javítása, karbantartása és kapcsolódó szolgáltatása
5. Rész
Rész: LOT-0000
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: IUHVADno-2025-30
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 50240000 Riparazione, manutenzione e servizi affini relativi alle navi ed altre attrezzature
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: IUHVADno-2025-30
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 50240000 Remonto, priežiūros ir kitos paslaugos, susijusios su jūros ir kitais įrenginiais
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Iekšējais identifikators: IUHVADno-2025-30
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 50240000 Remonta, tehniskās apkopes un saistītie pakalpojumi attiecībā uz jūras transportu un citām iekārtām
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: IUHVADno-2025-30
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 50240000 Tiswija, manutenzjoni u servizzi assoċċjati relatati ma’ l-apparat marittimu u apparat ieħor
5. Lott
Lott: LOT-0000
Wewnętrzny identyfikator: IUHVADno-2025-30
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 50240000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji i inne usługi dotyczące sprzętu morskiego i innego
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: IUHVADno-2025-30
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 50240000 Servicii de reparare şi de întreţinere şi servicii conexe pentru transportul maritim şi pentru alte echipamente
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: IUHVADno-2025-30
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 50240000 Opravy, údržba a súvisiace služby týkajúce sa námorného loďstva a iných zariadení
5. Časť
Časť: LOT-0000
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: IUHVADno-2025-30
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 50240000 Storitve popravila, vzdrževanja in pripadajoče storitve, povezane s pomorskim prevozom in drugo opremo
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: IUHVADno-2025-30
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000