2. Řízení
Řízení
Název: Profilplatser äldre 2025
Popis: Denna upphandling omfattar profilplatser för äldre.
Interní identifikátor: ÄLN 2025-00123
Typ řízení: Jiné jednofázové řízení
Hlavní prvky řízení: Förenklat förfarande.
Účel
Charakter smlouvy: Služby
Hlavní klasifikace (cpv): 85311100 Sociální zařízení pro starší občany
Další klasifikace (cpv): 85000000 Zdravotní a sociální péče, 85100000 Zdravotnické zabezpečení, 85310000 Sociální péče
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Anbudsområde 1 - Profilplatser för äldre
Popis: Anbudsområdet omfattar profilplatser för äldre med omvårdnadsbehov.
Interní identifikátor: Anbudsområde 1 - Profilplatser för äldre
Část: LOT-0002
Název: Anbudsområde 2 - Profilplatser för äldre med beroendeproblematik
Popis: Anbudsområdet omfattar profilplatser för äldre med omvårdnadsbehov i kombination med beroendeproblematik.
Interní identifikátor: Anbudsområde 2 - Profilplatser för äldre med beroendeproblematik
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profilplatser äldre 2025
Interne Kennung: ÄLN 2025-00123
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Förenklat förfarande.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85311100 Altenfürsorgeleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Los: LOT-0002
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Profilplatser äldre 2025
Εσωτερικό αναγνωριστικό: ÄLN 2025-00123
Είδος διαδικασίας: Άλλη διαδικασία ενός σταδίου
Κύρια χαρακτηριστικά της διαδικασίας: Förenklat förfarande.
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 85311100 Υπηρεσίες κοινωνικής πρόνοιας που παρέχονται σε άτομα τρίτης ηλικίας
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 85000000 Υγειονομικές και κοινωνικές υπηρεσίες, 85100000 Υγειονομικές υπηρεσίες, 85310000 Υπηρεσίες κοινωνικής μέριμνας
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Παρτίδα: LOT-0002
2. Procedure
Procedure
Title: Profilplatser äldre 2025
Internal identifier: ÄLN 2025-00123
Type of procedure: Other single stage procedure
Main features of the procedure: Förenklat förfarande.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85311100 Welfare services for the elderly
Additional classification (cpv): 85000000 Health and social work services, 85100000 Health services, 85310000 Social work services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Lot: LOT-0002
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Profilplatser äldre 2025
Identificador interno: ÄLN 2025-00123
Tipo de procedimiento: Otro procedimiento de una sola etapa
Principales características del procedimiento: Förenklat förfarande.
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 85311100 Servicios de bienestar social proporcionados a ancianos
Clasificación adicional (cpv): 85000000 Servicios de salud y asistencia social, 85100000 Servicios de salud, 85310000 Servicios de asistencia social
5. Lote
Lote: LOT-0001
Lote: LOT-0002
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Profilplatser äldre 2025
Sisemine tunnus: ÄLN 2025-00123
Menetluse liik: Muu üheetapiline menetlus
Menetluskorra kirjeldus: Förenklat förfarande.
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 85311100 Sotsiaalteenused vanuritele
Täiendav liigitus (cpv): 85000000 Tervishoiu ja sotsiaaltöö teenused, 85100000 Tervishoiuteenused, 85310000 Sotsiaaltöö
5. Osa
Osa: LOT-0001
Osa: LOT-0002
2. Menettely
Menettely
Ilmoituksen nimi: Profilplatser äldre 2025
Sisäinen tunniste: ÄLN 2025-00123
Menettelyn tyyppi: Muu yksivaiheinen menettely
Menettelyn tärkeimmät piirteet: Förenklat förfarande.
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 85311100 Vanhustenhuoltopalvelut
Lisäluokitus (cpv): 85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut, 85100000 Terveyspalvelut, 85310000 Sosiaalityö
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Profilplatser äldre 2025
Aitheantóir inmheánach: ÄLN 2025-00123
An cineál nóis imeachta: Nós imeachta aonchéime eile
Príomhghnéithe an nóis imeachta: Förenklat förfarande.
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Luchtóg: LOT-0002
2. Eljárás
Eljárás
Cím: Profilplatser äldre 2025
Belső azonosító: ÄLN 2025-00123
Az eljárás típusa: Egyéb egyszakaszos eljárás
Az eljárás legfontosabb jellemzői: Förenklat förfarande.
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 85311100 Idősgondozási szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 85000000 Egészségügyi és szociális gondozási szolgáltatások, 85100000 Egészségügyi szolgáltatások, 85310000 Szociális gondozási szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
Rész: LOT-0002
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Profilplatser äldre 2025
Vidaus identifikatorius: ÄLN 2025-00123
Pirkimo būdas: Kita vieno etapo procedūra
Pagrindiniai procedūros ypatumai: Förenklat förfarande.
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 85311100 Senelių rūpybos paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 85000000 Sveikatos priežiūros ir socialinio darbo paslaugos, 85100000 Sveikatos priežiūros paslaugos, 85310000 Socialinio darbo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Pirkimo dalis: LOT-0002
Nosaukums: Profilplatser äldre 2025
Iekšējais identifikators: ÄLN 2025-00123
Procedūras veids: Cita vienpakāpes procedūra
Procedūras galvenās iezīmes: Förenklat förfarande.
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 85311100 Sociālie pakalpojumi veciem cilvēkiem
Papildu klasifikācija (cpv): 85000000 Veselības un sociālie pakalpojumi, 85100000 Veselības pakalpojumi, 85310000 Sociālā darba pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Daļa: LOT-0002
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Profilplatser äldre 2025
Identifikatur intern: ÄLN 2025-00123
Tip ta’ proċedura: Proċedura oħra bi stadju wieħed
Elementi prinċipali tal-proċedura: Förenklat förfarande.
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 85311100 Servizzi ta' ħarsien għall-anzjani
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 85000000 Servizzi dwar saħħa ta' xogħol soċjali, 85100000 Servizzi tas-saħħa, 85310000 Servizzi ta' xogħol soċjali
5. Lott
Lott: LOT-0001
Lott: LOT-0002
Interne identificatiecode: ÄLN 2025-00123
Type procedure: Andere procedure in één fase
Belangrijkste kenmerken van de procedure: Förenklat förfarande.
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 85311100 Welzijnszorg voor bejaarden
Aanvullende classificatie (cpv): 85000000 Gezondheidszorg en maatschappelijk werk, 85100000 Gezondheidsdiensten, 85310000 Maatschappelijke diensten
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Perceel: LOT-0002
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Profilplatser äldre 2025
Wewnętrzny identyfikator: ÄLN 2025-00123
Rodzaj procedury: Inna procedura jednoetapowa
Główne aspekty procedury: Förenklat förfarande.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 85311100 Usługi opieki społecznej dla osób starszych
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 85000000 Usługi w zakresie zdrowia i opieki społecznej, 85100000 Usługi ochrony zdrowia, 85310000 Usługi pracy społecznej
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Część zamówienia: LOT-0002
574200-2025 - Concurso
Suécia – Serviços de assistência social a pessoas idosas – Profilplatser äldre 2025
Anúncio de concurso — regime simplificado
Serviços
2. Procedimento
Procedimento
TítuloProfilplatser äldre 2025
Identificador internoÄLN 2025-00123
Tipo de procedimentoOutro processo de fase única
Principais características do processoFörenklat förfarande.
Finalidade
Natureza do contratoServiços
Classificação principal (cpv): 85311100 Serviços de assistência social a pessoas idosas
Classificação adicional (cpv): 85000000 Serviços de saúde e acção social, 85100000 Serviços de saúde, 85310000 Serviços de acção social
LoteLOT-0001
LoteLOT-0002
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: ÄLN 2025-00123
Tip de procedură: Altă procedură cu o singură etapă
Principalele caracteristici ale procedurii: Förenklat förfarande.
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 85311100 Servicii sociale pentru persoane în vârstă
Clasificare suplimentară (cpv): 85000000 Servicii de sănătate şi servicii de asistenţă socială, 85100000 Servicii de sănătate, 85310000 Servicii de asistenţă socială
2. Postopek
Postopek
Naslov: Profilplatser äldre 2025
Notranji identifikator: ÄLN 2025-00123
Vrsta postopka: Drugi enostopenjski postopek
Glavne značilnosti postopka: Förenklat förfarande.
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 85311100 Storitve varstva za starejše
Dodatna klasifikacija (cpv): 85000000 Storitve na področju zdravstva in socialnega varstva, 85100000 Zdravstvene storitve, 85310000 Storitve socialnega varstva
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Sklop: LOT-0002
574200-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Äldreomsorg – Profilplatser äldre 2025
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProfilplatser äldre 2025
Intern identifierareÄLN 2025-00123
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenFörenklat förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311100 Äldreomsorg
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85310000 Socialt arbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Del (anbudsområde)LOT-0002