2. Řízení
Řízení
Název: Rakennustöiden puitejärjestely
Popis: Hankinnan kohteena ovat Tuusulan kunnan rakennustyöt puitejärjestelynä. Hankinnassa sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki"). Hankinnan ennakoitu arvo ylittää hankintalain 26 §:n mukaisen EU-kynnysarvon. Tilattavat työt ovat pääasiassa tilapalvelun ylläpitämien kiinteistöjen kunnossapito- tai urakointitöitä, joiden kesto vaihtelee lähtökohtaisesti muutamasta tunnista muutamaan viikkoon. Tilattavia töitä ovat huolto- ja kunnostustyöt, esimerkiksi kirvesmiehen työt, maalaustyöt, mattotyöt, puusepän työt sekä alakattotyöt. Rakennustyöt koskevat esimerkiksi kouluja, päiväkoteja, sotekiinteistöjä, virastotaloja, kirjastoja ja museoita. Tilauksiin voi sisältyä myös tarvikehankintoja ja muita työn suoritukseen liittyviä palveluhankintoja. Urakoitsija toimii tilattujen töiden päätoteuttajana ja vastaa työmaan turvallisuudesta sekä rakentamiseen liittyvistä tilaajavastuulain mukaisista velvoitteista ja verottajan tiedonantovelvollisuudesta. Tilaaja ei sitoudu mihinkään tilaus- tai ostomääriin, koska tulevien töiden määrä ei ole ennalta tiedossa. Saman sopimuksen perusteella hankintoja voivat tehdä kunnan kaikki toimialat. Hankinnan menettelynä käytetään hankintalain 32 §:n mukaista avointa menettelyä. Hankintaan sisältyvät seuraavat rakennustyöt puitejärjestelynä ja hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1: Rakennustekniset työt (pienet toimeksiannot) Osa-alue 2: Rakennustekniset työt (suuret toimeksiannot) Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai molempiin osa-alueisiin. Tarjoaja voi tulla valituksi yhdelle tai molemmille osa-alueelle. Tarjoajan tulee täyttää tarjouspyyntö huolellisesti ja antaa kaikki pyydetyt tiedot tarjoamastaan osa-alueesta. Sopimuskausi on kolme (3) vuotta + yhden (1) vuoden optiokausi. Option käyttöönotto on hankintayksikön oikeus, mutta ei velvollisuus. Puitesopimukset ovat tavoitteena solmia alkaviksi viimeistään marraskuun 2025 aikana. Rakennustöitä koskevat toimeksiannot, joiden ennakoitu arvo ylittää 500.000 euroa (alv 0 %), kilpailutetaan tästä puitejärjestelystä erillisessä menettelyssä. Lisäksi Tilaajalla on aina oikeus hankkia myös edellä tarkoitetun arvon alittavia töitä tämän puitejärjestelyn ulkopuolelta. Tällainen tilanne voi tulla kyseeseen esimerkiksi silloin, jos Tilaaja on hankkimassa rakennustöitä, joille on niiden luonteesta johtuen asetettava tässä puitejärjestelyssä määriteltyjä vaatimuksia korkeammat vaatimukset.
Interní identifikátor: TUUDno-2025-1482
Typ řízení: Otevřené
Řízení se zrychlí: ne
Hlavní prvky řízení: PUITEJÄRJESTELYN SÄÄNNÖT: Osa-alue 1: rakennustekniset työt (pienet toimeksiannot) Hankinnat tehdään pienissä, 150.000 euroa (alv 0%) alittavissa toimeksiannoissa Tilaajan vapaasti valitsemaltaan urakoitsijalta, jonka Tilaaja arvioi soveltuvan parhaiten urakan toteuttajaksi. Pienissä toimeksiannoissa Tilaaja voi järjestää myös kevennetyn kilpailutuksen, mikäli hankinta on Tilaajan arvion mukaan tarkoituksenmukaisempi toteuttaa kevennetyllä kilpailutuksella. Osa-alue 2: rakennustekniset työt (suuret toimeksiannot) Tilaaja tekee suurissa, 150.000 euroa (alv 0%) ylittävissä toimeksiannoissa puitejärjestelyn sisäiset hankinnat kevennetyllä kilpailutuksella. KEVENNETTYJÄ KILPAILUTUKSIA KOSKEVA MENETTELY: Kevennetyssä kilpailutuksessa Tilaaja valitsee hinnalle ja laadulle annettavat painoarvot seuraavilta vaihteluväleiltä. - Hinnan painoarvo 50-100 % - Laadun painoarvo 0-50 % - Hinnan ja laadun painoarvot yhteensä 100 % Kevennetyssä kilpailutuksessa käytettävät hinnan vertailuperusteet voivat olla urakoitsijan yksikköhinnat, kokonaishinta, enimmäistyötuntimäärä ja/tai urakoitsijan kateprosentti. Puitejärjestelyyn valittu Puitesopimuskumppani ei voi tarjota kevennettyihin kilpailutuksiin annettavissa tarjouksissa korkeampia tuntihintoja kuin mitä se on mahdollisesti puitejärjestelyyn antamassaan tarjouksessa esittänyt. Puitesopimuskumppani on oikeutettu tarjoamaan töitä puitejärjestelyyn antamaansa tarjousta alhaisemmilla hinnoilla. Puitejärjestelyyn perustuvien hankintojen kevennetyssä kilpailutuksessa Tilaaja pyytää kirjalliset tarjoukset puitejärjestelyyn valituilta Puitesopimuskumppaneilta. Kevennetyn kilpailutuksen tarjouspyynnössä määritellään aina ilmoitettavien tietojen lisäksi vähintään seuraavat asiat: - Hankittavien töiden sisältö ja laajuus; - Töiden toteuttamisen ajankohta; - Tarjousaika; - Tarjouksen toimittamista koskevat ehdot; - Tarjouksen voimassaolon kesto; - Tarjouksen vertailu- ja valintaperusteet; sekä; - Muut mahdolliset yksittäisen hankinnan ehdot. Lisäksi kevennetyn kilpailutuksen tarjouspyynnössä voidaan määritellä myös esimerkiksi: - Mahdollinen hintakatto, tavoitehinta ja/tai maksimituntimäärä; - Perusteet, joilla hintakatosta, tavoitehinnasta ja/tai maksimituntimäärästä voidaan toimeksiannon laajuudesta johtuvan yllättävyyden tai muun vastaava syyn vuoksi poiketa sekä - Muut mahdolliset puitejärjestelyn ehdot kuten aikataulu. Tarpeen vaatiessa puitejärjestelyn ehtoja voidaan täsmentää ja selkeyttää ennen kevennetyn kilpailutuksen tekemistä siten kuin hankintalain mukaisesti on mahdollista. HUOM: Tilaajalla on aina myös oikeus tarpeensa mukaan valita urakoitsija (kilpailuttamalla tai suorahankinnalla, jos suorahankinnan edellytykset täyttyvät) puitejärjestelyn ulkopuolelta. Tällainen tilanne voi tulla kyseeseen esimerkiksi silloin, jos Tilaaja on hankkimassa rakennustöitä, joille on niiden luonteesta johtuen asetettava tässä puitejärjestelyssä määriteltyjä vaatimuksia korkeammat vaatimukset.
Účel
Charakter smlouvy: Práce
Hlavní klasifikace (cpv): 45000000 Stavební práce
5. Část
Část: LOT-0001
Název: Rakennustekniset työt (pienet toimeksiannot)
Popis: Hankinnan kohteena on rakennustekniset työt, pienet toimeksiannot, jotka ovat ennakoidulta arvoltaan alle 150.000 euroa (alv 0 %). Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä on määritelty tarkemmin hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset. Osa-alueelle valitaan enintään kahdeksan (8) puitesopimuskumppania puitejärjestelyyn sijoituksen mukaisessa etusijajärjestyksessä hintavertailulla tuntihinnan perusteella. Palveluntuottajan valitseminen kussakin puitejärjestelyn sisäisessä hankinnassa suoritetaan Puitesopimusluonnoksessa (Liite 1) tarkemmin esitettyjen ehtojen mukaisesti.
Interní identifikátor: 1-0
Možnosti:
Popis možností: Sopimuskausi on kolme (3) vuotta + yhden (1) vuoden optiokausi. Option käyttöönotto on hankintayksikön oikeus, mutta ei velvollisuus.
Část: LOT-0002
Název: Rakennustekniset työt (suuret toimeksiannot)
Popis: Hankinnan kohteena on rakennustekniset työt, suuret toimeksiannot, jotka ovat ennakoidulta arvoltaan vähintään 150.000 euroa (alv 0 %). Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä on määritelty tarkemmin hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset. Osa-alueelle valitaan enintään kahdeksan (8) puitesopimuskumppania puitejärjestelyyn sijoituksen mukaisessa etusijajärjestyksessä hintavertailulla tuntihintojen perusteella. Palveluntuottajan valitseminen kussakin puitejärjestelyn sisäisessä hankinnassa suoritetaan Puitesopimusluonnoksessa (Liite 1) tarkemmin esitettyjen ehtojen mukaisesti.
Interní identifikátor: 2-1
2. Procedure
Procedure
Titel: Rakennustöiden puitejärjestely
Intern ID: TUUDno-2025-1482
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Intern ID: 1-0
Valgmuligheder:
Delkontrakt: LOT-0002
Intern ID: 2-1
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: TUUDno-2025-1482
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: 1-0
Optionen:
Los: LOT-0002
Interne Kennung: 2-1
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Rakennustöiden puitejärjestely
Identificador interno: TUUDno-2025-1482
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Obras
Clasificación principal (cpv): 45000000 Trabajos de construcción
5. Lote
Lote: LOT-0001
Identificador interno: 1-0
Opciones:
Lote: LOT-0002
Identificador interno: 2-1
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Teideal: Rakennustöiden puitejärjestely
Aitheantóir inmheánach: TUUDno-2025-1482
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Oibreacha
Príomhaicmiú (cpv): 45000000 Construction work
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Aitheantóir inmheánach: 1-0
Roghanna:
Luchtóg: LOT-0002
Aitheantóir inmheánach: 2-1
2. Postupak
Postupak
Naslov: Rakennustöiden puitejärjestely
Interna identifikacijska oznaka: TUUDno-2025-1482
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Radovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45000000 Građevinski radovi
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Interna identifikacijska oznaka: 1-0
Opcije:
Grupa: LOT-0002
Interna identifikacijska oznaka: 2-1
2. Eljárás
Eljárás
Cím: Rakennustöiden puitejärjestely
Belső azonosító: TUUDno-2025-1482
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Építési beruházás
Fő osztályozás (cpv): 45000000 Építési munkák
5. Rész
Rész: LOT-0001
Belső azonosító: 1-0
Opciók:
Rész: LOT-0002
Belső azonosító: 2-1
2. Procedura
Procedura
Titolo: Rakennustöiden puitejärjestely
Identificativo interno: TUUDno-2025-1482
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Lavori
Classificazione principale (cpv): 45000000 Lavori di costruzione
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Identificativo interno: 1-0
Opzioni:
Lotto: LOT-0002
Identificativo interno: 2-1
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Rakennustöiden puitejärjestely
Vidaus identifikatorius: TUUDno-2025-1482
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Darbai
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 45000000 Statybos darbai
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Vidaus identifikatorius: 1-0
Pasirinkimo galimybės:
Pirkimo dalis: LOT-0002
Vidaus identifikatorius: 2-1
Iekšējais identifikators: TUUDno-2025-1482
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45000000 Celtniecības darbi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Iekšējais identifikators: 1-0
Iespējas:
Daļa: LOT-0002
Iekšējais identifikators: 2-1
2. Proċedura
Proċedura
Titlu: Rakennustöiden puitejärjestely
Identifikatur intern: TUUDno-2025-1482
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Xogħlijiet
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 45000000 Xogħol tal-kostruzzjoni
5. Lott
Lott: LOT-0001
Identifikatur intern: 1-0
Għażliet:
Lott: LOT-0002
Identifikatur intern: 2-1
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Obras
Classificação principal (cpv): 45000000 Construção
Opções:
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: TUUDno-2025-1482
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Lucrări
Clasificarea principală (cpv): 45000000 Lucrări de construcţii
5. Lot
Lot: LOT-0001
Identificator intern: 1-0
Opțiuni:
Lot: LOT-0002
Identificator intern: 2-1
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: TUUDno-2025-1482
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45000000 Gradbena dela
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Notranji identifikator: 1-0
Sklop: LOT-0002
Notranji identifikator: 2-1
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: TUUDno-2025-1482
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 1-0
Optioner:
Del (anbudsområde): LOT-0002
Intern identifierare: 2-1