114629-2017 - KonkurrencevilkårDanmark-Randers: Arbejder i forbindelse med kloakledninger
Kvalifikationsordning – forsyningsvirksomhed
Bygge og anlæg
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1.
Udbuddets omfang
II.1.1.
Betegnelse
Kvalifikationsordning for udførelse af anlægsarbejder inden for sanering af afløbssystemer.
II.1.2.
Hoved-CPV-kode
45232440 Arbejder i forbindelse med kloakledninger
II.2.
Beskrivelse
II.2.2.
Supplerende CPV-kode(r)
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45231000 Arbejder i forbindelse med udlægning af rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, 45231100 Almindelige bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med rørledninger, 45231110 Rørlægningsarbejde, 45231111 Optagning og forlægning af rørledninger, 45231112 Installation af rørsystem, 45231113 Rørforlægningsarbejder, 45231300 Arbejder i forbindelse med vand- og kloakrørledninger, 45232000 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med rørledninger og kabler, 45232100 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med vandrørledninger, 45232130 Anlægsarbejde: regnvandsledninger, 45232400 Anlæg af kloakker, 45232431 Spildevandspumpestation, 45232450 Bygge-anlægsarbejder: dræningssystemer, 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45232452 Dræningsarbejder, 45232453 Anlægsarbejde: udlægning af drænrør, 45232454 Anlægsarbejde: regnvandsbassiner, 45233142 Reparation af veje, 45233200 Diverse belægningsarbejder, 45233220 Belægningsarbejde på veje, 45233222 Vejbelægningsarbejde, 45233252 Belægningsarbejde på gader, 45236000 Jord- og belægningsarbejde, 45252000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med spildevandsbehandlingsanlæg, rensningsanlæg og affaldsforbrændingsanlæg
II.2.4.
Beskrivelse af udbuddet
Formålet med kvalifikationsordningen er at etablere en liste over kvalificerede entreprenørvirksomheder, der kan
udføre anlægsopgaver for Randers Spildevand A/S.
Anlægsopgaverne omfatter primært sanering af eksisterende afløbssystemer i bynære områder. Hovedparten
af opgaverne er således typisk at ændre eksisterende fællessystemer til separatsystemer og ændringerne
forventes gennemført ved opgravning.
Denne bekendtgørelse omfatter den årlige (gen)offentliggørelse af ordningen, som løber indtil den ophører ved
offentliggørelse af en bekendtgørelse herom.