31357-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Affaldsforbrænding – Udbud 1 Husstandsindsamlet restaffald til forbrænding
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
2. Procedure
Procedure
TitelUdbud 1 Husstandsindsamlet restaffald til forbrænding
BeskrivelseNordværk er et affaldsfællesskab, som er ejet af syv nordjyske kommuner: Hjørring, Brønderslev, Jammerbugt, Mariagerfjord, Rebild, Læsø og Aalborg. Nordværk er ansvarlig for affaldsindsamling fra 400.000 borgere og driften af genbrugspladser i Hjørring Kommune, Aalborg Kommune, Brønderslev Kommune, Rebild Kommune og Jammerbugt Kommune. Nærværende udbud omfatter modtagelse og behandling af forbrændingsegnet restaffald indsamlet fra private husstande, sommerhuse og helt eller delvist nedgravede containere i Nordværks ejerkommuner. Transporten af affald til forbrændingsanlægget er ikke en del af udbuddet, men udgifterne til transporten indgår som et evalueringsteknisk tillæg ved evalueringen af de modtagne tilbud. Nordværk vil levere affaldet med komprimatorbil eller lastbil med container/containertransporter. Alt affald leveres af Nordværk til tilbudsgivers anviste modtageanlæg. Udbuddet er opdelt i tre delaftaler med følgende forventede årlige affaldsmængder: - Delaftale 1.1 Husstandsindsamlet restaffald, Hjørring (10.700 ton) - Delaftale 1.2 Husstandsindsamlet restaffald, Farvesepareret, Aalborg (30.500 ton) - Delaftale 1.3 Husstandsindsamlet restaffald, Aalborg (30.700 ton) De estimerede mængder er ikke bindende for Nordværk og vil i aftaleperioden kunne variere betydeligt. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller flere delaftaler. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter Udbudsloven (LBKG 2023-01-06 nr. 10) under overholdelse af Forsyningstilsynets vejledning om brug af de konkurrencefremmende tiltag ved udbud af affaldsforbrænding (VEJ nr. 9624 af 2. september 2024). Der henvises til det samlede udbudsmateriale for yderligere information om udbuddet.
Intern ID403137
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
Supplerende klassifikation (cpv): 90513100 Bortskaffelse af husholdningsaffald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 1.1 Husstandsindsamlet restaffald, Hjørring
BeskrivelseDelaftale 1.1 dækker det restaffald, som indsamles fra borgere i Hjørring Kommune, Brønderslev Kommune og Læsø Kommune. Mængden af husstandsindsamlet restaffald på Nordværks lokation i Hjørring var i 2023 i alt ca. 9.607 tons. Mængden i 2024 estimeres til 10.700 ton på baggrund af mængder fra 1.1 til 30.10 2024. Det er Nordværks bedste bud på fremtidige mængder, og de angivne mængder er alene estimater. Udviklingen i affaldsmængderne forventes at være svagt nedadgående i aftaleperioden, idet der lokalt og nationalt både er fokus på at udsortere genanvendelige emballage og på at mere affald skal genbruges.
Intern ID403169
Supplerende klassifikation (cpv): 90513100 Bortskaffelse af husholdningsaffald, 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Mængde10,7 ton
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerNordværk kan inden aftalens udløb forlænge aftalen med 12 måneder. Nordværk kan forlænge aftalen op til 2 gange med Leverandørens accept. Såfremt Nordværk ønsker at forlænge aftalen, skal Leverandøren skriftligt meddeles dette senest 12 måneder inden aftalens udløb. Leverandøren skal inden 30 dage efter modtagelse af en sådan meddelelse, skriftligt meddele Nordværk, om Leverandøren accepterer forlængelsen.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 1.2 Husstandsindsamlet restaffald, Farvesepareret, Aalborg
BeskrivelseDelaftale 1.2 dækker det restaffald, som indsamles fra borgere i Aalborg Kommune. Siden juni 2024 er blandet restaffald og madaffald håndteret på et farvesepareringsanlæg, placeret på adressen Troensevej 2P, 9220 Aalborg Øst, hvor restaffaldet frasorteres og omlastes til containere. Mængden af restaffald fra sorteringsanlægget er usikker, da anlægget kun har været i drift siden juni 2024. Det skønnes, at der fra delopgave 1.2 vil være en mængde på 25.000 -30.000 tons årligt. Det vurderes, at der i aftaleperioden i delaftale 1.2 vil komme et mindre fald i mængderne, da ordningen først er startet i sommeren 2024 og borgerne forventes at blive bedre til at sortere affaldet. Der er også husstande, som endnu ikke har modtaget poser til madaffaldet.
Intern ID403170
Mængde30,5 ton
DelkontraktLOT-0003
TitelDelaftale 1.3 Husstandsindsamlet restaffald, Aalborg
BeskrivelseDelaftale 1.3 dækker det restaffald, som indsamles fra borgere i Jammerbugt Kommune, Mariagerfjord Kommune, og Rebild Kommune. Mængden af restaffald på Nordværks lokation i Aalborg fra delaftale 3 udgør i 2024 i alt ca. 30.700 tons baseret på månederne august, september og oktober. Det er Nordværks bedste bud på fremtidige mængder, og de angivne mængder er alene estimater. Udviklingen i affaldsmængderne forventes at være svagt nedadgående i aftaleperioden, idet der lokalt og nationalt er både er fokus på at udsortere genanvendelige emballage og på at mere affald skal genbruges.
Intern ID403171
Mængde30,7 ton