See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Titel: Metsähallituksen kirjanpitojärjestelmä SaaS-palveluna
Beskrivelse: Hankinnan kohde ja hankintamenettely: Hankinnan kohteena on Metsähallituskonsernin kirjanpitojärjestelmä. Hankinta kattaa järjestelmän toteutuksen ja käyttöönoton, jatkuvan ohjelmistopalvelun ja sen vaatimat käyttöoikeudet, järjestelmän jatkuvan tuen ja ylläpidon, järjestelmän jatkokehityksen sekä muut järjestelmän käyttöön ja kehittämiseen liittyvät asiantuntijapalvelut. Kirjanpitojärjestelmä hankitaan Metsähallitukselle pilvipohjaisena SaaS-ratkaisuna. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankittava kokonaisuus ja yleiset tavoitteet: Tavoitteena on hankkia moderni, toiminnallisuuksiltaan monipuolinen kirjanpitojärjestelmä, joka tukee tehokasta ja reaaliaikaista kirjanpitoa konserniympäristössä. Hankinnan tavoitteena on parantaa Metsähallituskonsernin taloushallinnon tehokkuutta ja läpinäkyvyyttä sekä lisätä automaatiota. Hankittava kirjanpitojärjestelmä mahdollistaa ajantasaisen raportoinnin ja analytiikan hyödyntämisen. Järjestelmässä on mahdollista arkistoida kirjanpidon tositeaineisto sähköisessä muodossa. SaaS-pohjaisen ohjelmistopalvelun hankinnalla tavoitellaan Metsähallituksen tarpeisiin konfiguroitavaa valmisohjelmistoihin perustuvaa järjestelmää. Räätälöintiä pyritään välttämään. Järjestelmä integroidaan Metsähallituksen muihin järjestelmäpalveluihin. Hankittavan kirjanpitojärjestelmän on täytettävä kulloinkin voimassa olevat Suomen kirjanpito-, vero- ja yhtiölainsäädännön sekä kirjanpitokäytännön vaatimukset. Järjestelmässä oleva tietosisältö on oltava vapaasti Metsähallituksen käytössä ja se kuuluu Metsähallitukselle rajoituksetta. Hankittava kirjanpitojärjestelmä sisältää seuraavat osa-alueet: - Pääkirjanpito - Ostoreskontra ja myyntireskontra - Myyntilaskutus - MDM keskitetty liikekumppanirekisteri - Tositteiden käsittely ja arkistointi - Käyttöomaisuuskirjanpito - Projektikirjanpito - Konsernikirjanpidon toiminnot sisältäen konserniallokaatiot - Tilinpäätöstoiminnot - ALV- ja viranomaisraportointi - Integraatiot muihin järjestelmiin (esim. myyntijärjestelmät, ostolaskujärjestelmät, palkanlaskenta, maksuliikenne, käyttöomaisuuden alakirjanpito maa- ja vesiomaisuus, matkalaskujärjestelmä, Data-alusta, operaattorit).
Intern ID: MH 1554/2026
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Vaihtoehtoiset tarjoukset ovat tässä hankinnassa sallittuja ainoastaan siltä osin, että tarjoaja voi valita haluamansa sopimusvaihtoehdon hankintayksikön tarjoamista vaihtoehdoista A ja B. Järjestelmä on tarkoitus hankkia pilvipohjaisena ohjelmistopalveluna eli lähtökohtana on pilvipohjaisen valmisohjelmiston hankinta. Järjestelmäkokonaisuus voi koostua useiden eri ohjelmistovalmistajien komponenteista. Kaikki annetut tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset vertaillaan keskenään, eli sekä vaihtoehdon A että vaihtoehdon B mukaiset tarjoukset vertaillaan keskenään, ja hankintayksikkö valitsee yhden voittavan tarjouksen. Voittava tarjous voi siis olla vaihtoehdon A tai vaihtoehdon B mukaan annettu ja samoja vertailuperusteita sovelletaan kaikkiin vertailuun hyväksyttäviin tarjouksiin. Hankinnan sopimusrakenteessa on huomioitu mahdollisuus laatia erilliset sopimukset tarvittavien keskeisten ohjelmistovalmistajien kanssa ohjelmistopalvelun tuottamisesta osana hankittavaa palvelukokonaisuutta. Näillä sopimuksilla sovitaan varsinkin ohjelmistopalvelun käyttöoikeuksista sekä palveluta-soista ohjelmistovalmistajan vakioehtoihin pohjautuen. Yleiskuvaus sopimusrakenteesta on esitetty liitteessä "Liite 7 Sopimusmallin valinta".
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Supplerende kontrakttype: Varer
Primær klassifikation (cpv): 72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
Supplerende klassifikation (cpv): 48000000 Programpakker og informationssystemer, 48440000 Programpakke til finansiel analyse og regnskabsføring, 48443000 Bogholderiprogrampakke, 48444000 Bogholderisystem, 48812000 Økonomi-informationssystemer, 72260000 Programmelrelaterede tjenester
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Sopimus on voimassa allekirjoituksesta kahdenkymmenenneljän (24) kuukauden ajan määräaikaisesti. Sopimus jatkuu määräajan jälkeen toistaiseksi voimassa olevana toimittajan kahdentoista (12) kuukauden ja tilaajan kuuden (6) kuukauden irtisanomisajalla.
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: MH 1554/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48440000 Softwarepaket für die Finanzanalyse and Buchhaltung, 48443000 Buchhaltungssoftwarepaket, 48444000 Buchhaltungssystem, 48812000 Finanzdatensysteme, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό: MH 1554/2026
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Υπηρεσίες
Πρόσθετος χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 48000000 Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής, 48440000 Πακέτα λογισμικού χρηματοπιστωτικής ανάλυσης και λογιστικής, 48443000 Πακέτα λογισμικού λογιστικής, 48444000 Λογιστικό σύστημα, 48812000 Συστήματα οικονομικών πληροφοριών, 72260000 Υπηρεσίες σχετιζόμενες με λογισμικά
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0000
Επιλογές:
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: MH 1554/2026
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Naturaleza complementaria del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 72000000 Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
Clasificación adicional (cpv): 48000000 Paquetes de software y sistemas de información, 48440000 Paquetes de software de análisis financiero y contabilidad, 48443000 Paquetes de software de contabilidad, 48444000 Sistema de contabilidad, 48812000 Sistemas de información financiera, 72260000 Servicios relacionados con el software
5. Lote
Lote: LOT-0000
Opciones:
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: MH 1554/2026
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Lepingu täiendav olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 72000000 IT-teenused: nõuande-, tarkvaraarendus-, Interneti- ja tugiteenused
Täiendav liigitus (cpv): 48000000 Tarkvarapaketid ja infosüsteemid, 48440000 Finantsanalüüsi ja raamatupidamistarkvarapakett, 48443000 Raamatupidamistarkvarapakett, 48444000 Raamatupidamissüsteemid, 48812000 Finantsinfosüsteemid, 72260000 Tarkvaraga seotud teenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
Täiendavad hankevõimalused:
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: MH 1554/2026
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Täydentävä hankintalaji: Tavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
Lisäluokitus (cpv): 48000000 Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät, 48440000 Tilinpäätösanalyysi- ja kirjanpito-ohjelmatuotteet, 48443000 Kirjanpito-ohjelmatuotteet, 48444000 Kirjanpitojärjestelmä, 48812000 Taloushallinnon tietojärjestelmät, 72260000 Ohjelmistoihin liittyvät palvelut
Optiot:
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: MH 1554/2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Principales caractéristiques de la procédure et informations sur l'endroit où obtenir les règles complètes applicables à la procédure: Vaihtoehtoiset tarjoukset ovat tässä hankinnassa sallittuja ainoastaan siltä osin, että tarjoaja voi valita haluamansa sopimusvaihtoehdon hankintayksikön tarjoamista vaihtoehdoista A ja B. Järjestelmä on tarkoitus hankkia pilvipohjaisena ohjelmistopalveluna eli lähtökohtana on pilvipohjaisen valmisohjelmiston hankinta. Järjestelmäkokonaisuus voi koostua useiden eri ohjelmistovalmistajien komponenteista. Kaikki annetut tarjouspyynnön mukaiset tarjoukset vertaillaan keskenään, eli sekä vaihtoehdon A että vaihtoehdon B mukaiset tarjoukset vertaillaan keskenään, ja hankintayksikkö valitsee yhden voittavan tarjouksen. Voittava tarjous voi siis olla vaihtoehdon A tai vaihtoehdon B mukaan annettu ja samoja vertailuperusteita sovelletaan kaikkiin vertailuun hyväksyttäviin tarjouksiin. Hankinnan sopimusrakenteessa on huomioitu mahdollisuus laatia erilliset sopimukset tarvittavien keskeisten ohjelmistovalmistajien kanssa ohjelmistopalvelun tuottamisesta osana hankittavaa palvelukokonaisuutta. Näillä sopimuksilla sovitaan varsinkin ohjelmistopalvelun käyttöoikeuksista sekä palveluta-soista ohjelmistovalmistajan vakioehtoihin pohjautuen. Yleiskuvaus sopimusrakenteesta on esitetty liitteessä "Liite 7 Sopimusmallin valinta".
Objet
Nature principale du marché: Services
Nature complémentaire du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 72000000 Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui
Nomenclature complémentaire (cpv): 48000000 Logiciels et systèmes d'information, 48440000 Logiciels d'analyse financière et logiciels comptables, 48443000 Logiciels comptables, 48444000 Système comptable, 48812000 Systèmes d'information dans le domaine financier, 72260000 Services relatifs aux logiciels
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: MH 1554/2026
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
Cineál breise an chonartha: Soláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Aicmiú breise (cpv): 48000000 Software package and information systems, 48440000 Financial analysis and accounting software package, 48443000 Accounting software package, 48444000 Accounting system, 48812000 Financial information systems, 72260000 Software-related services
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
Roghanna:
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: MH 1554/2026
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Dodatna priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 72000000 Usluge informacijske tehnologije: savjetovanje, razvoj programske podrške, internet i podrška
Dodatna klasifikacija (cpv): 48000000 Programski paketi i informacijski sustavi, 48440000 Programski paket za financijsku analizu i računovodstvo, 48443000 Programski paket za računovodstvo, 48444000 Računovodstveni sustav, 48812000 Financijski informacijski sustavi, 72260000 Usluge povezane s programskom podrškom
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
Opcije:
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: MH 1554/2026
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
A szerződés kiegészítő jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 72000000 IT-szolgáltatások: tanácsadás, szoftverfejlesztés, internet és támogatás
További osztályozás (cpv): 48000000 Szoftvercsomag és információs rendszerek, 48440000 Pénzügyi elemző és elszámolási szoftvercsomag, 48443000 Elszámolási szoftvercsomag, 48444000 Könyvelőrendszerek, 48812000 Pénzügyi információs rendszerek, 72260000 Szoftverrel kapcsolatos szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0000
Opciók:
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: MH 1554/2026
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Natura aggiuntiva dell'appalto: Forniture
Classificazione principale (cpv): 72000000 Servizi informatici: consulenza, sviluppo di software, Internet e supporto
Classificazione aggiuntiva (cpv): 48000000 Pacchetti software e sistemi di informazione, 48440000 Pacchetti software di analisi finanziaria e contabilità, 48443000 Pacchetti finanziari di contabilità, 48444000 Sistema contabile, 48812000 Sistemi di informazione finanziaria, 72260000 Servizi connessi al software
5. Lotto
Lotto: LOT-0000
Opzioni:
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: MH 1554/2026
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Kiti sutarties objektai: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 72000000 IT paslaugos: konsultavimas, programinės įrangos kūrimas, internetas ir aptarnavimo paslaugos
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 48000000 Programinės įrangos paketai ir informacinės sistemos, 48440000 Finansinės analizės ir sąskaitybos programinės įrangos paketai, 48443000 Sąskaitybos programinės įrangos paketai, 48444000 Apskaitos sistema, 48812000 Finansinės informacijos sistemos, 72260000 Su programine įranga susijusios paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0000
Pasirinkimo galimybės:
Iekšējais identifikators: MH 1554/2026
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Līguma papildveids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 72000000 IT pakalpojumi konsultēšana, programmatūras izstrāde, internets un atbalsts
Papildu klasifikācija (cpv): 48000000 Programmatūras pakotne un informācijas sistēmas, 48440000 Finanšu datu analīzes un grāmatvedības programmatūras pakotne, 48443000 Grāmatvedības programmatūras pakotne, 48444000 Grāmatvedības sistēma, 48812000 Finanšu informācijas sistēmas, 72260000 Ar programmatūru saistītie pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0000
Iespējas:
Interne identificatiecode: MH 1554/2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Aanvullende aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 72000000 IT-diensten: adviezen, softwareontwikkeling, internet en ondersteuning
Aanvullende classificatie (cpv): 48000000 Software en informatiesystemen, 48440000 Software voor financiële analyse en boekhouding, 48443000 Boekhoudsoftware, 48444000 Boekhoudsysteem, 48812000 Financiële-informatiesystemen, 72260000 Diensten in verband met software
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Opties:
Wewnętrzny identyfikator: MH 1554/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Dodatkowy charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 72000000 Usługi informatyczne: konsultacyjne, opracowywania oprogramowania, internetowe i wsparcia
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 48000000 Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne, 48440000 Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości, 48443000 Pakiety oprogramowania do rachunkowości/księgowości, 48444000 System rachunkowy, 48812000 Systemy informacji finansowej, 72260000 Usługi w zakresie oprogramowania
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
Opcje:
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Natureza adicional do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 72000000 Serviços de TI: consultoria, desenvolvimento de software, Internet e apoio
Classificação adicional (cpv): 48000000 Pacotes de software e sistemas de informação, 48440000 Pacote de software para análise financeira e contabilidade, 48443000 Pacote de software para contabilidade, 48444000 Sistema de contabilidade, 48812000 Sistemas de informação financeira, 72260000 Serviços relacionados com software
Opções:
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: MH 1554/2026
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Natura suplimentară a contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 72000000 Servicii IT: consultanţă, dezvoltare de software, internet şi asistenţă
Clasificare suplimentară (cpv): 48000000 Pachete software şi sisteme informatice, 48440000 Pachete software de analiză financiară şi contabilitate, 48443000 Pachete software pentru contabilitate, 48444000 Sistem de contabilitate, 48812000 Sisteme de informare în domeniul financiar, 72260000 Servicii de software
Opțiuni:
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: MH 1554/2026
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Služby
Doplňujúci druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 72000000 Služby informačných technológií: konzultácie, vývoj softvéru, internet a podpora
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 48000000 Softvérové balíky a informačné systémy, 48440000 Softvérový balík na finančnú analýzu a pre účtovníctvo, 48443000 Softvérový balík pre účtovníctvo, 48444000 Účtovnícke systémy, 48812000 Finančné informačné systémy, 72260000 Služby súvisiace so softvérom
5. Časť
Časť: LOT-0000
Možnosti:
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: MH 1554/2026
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Dodatna vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 72000000 Storitve informacijske tehnologije: svetovanje, razvoj programske opreme, internet in podpora
Dodatna klasifikacija (cpv): 48000000 Programski paketi in informacijski sistemi, 48440000 Programski paket za finančne analize in računovodstvo, 48443000 Programski paket za računovodstvo, 48444000 Računovodski sistem, 48812000 Sistemi za finančne podatke, 72260000 Storitve, povezane s programsko opremo
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: MH 1554/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48443000 Programvara för redovisning, 48444000 Redovisningssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner: