2. Procedure
Procedure
Titel: Drift- och underhållsavtal – hissar och rulltrappor
Beskrivelse: Drift- och underhållsavtal – hissar och rulltrappor (ABFF 15) Upphandlingen omfattar drift, tillsyn samt förebyggande och avhjälpande underhåll av hissar och rulltrappor inom två (2) avtalsområden. Syftet är att säkerställa hög driftsäkerhet, personsäkerhet och funktion enligt gällande krav. Avtalet är på 6 år. Utvärdering sker enbart på kvalitet. Priser är fastställda av beställaren i förväg.
Intern ID: FSK 2026/46
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50740000 Reparation og vedligeholdelse af rulletrapper
Supplerende klassifikation (cpv): 42413100 Indbyggede løftesystemer, 42416100 Hejseværker, 45313000 Installation af elevator og rullende trappe, 50700000 Reparation og vedligeholdelse af installationer i bygninger
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1- Hissar och rulltrappor, City
Beskrivelse: Omfattar tillsyn, skötsel och mindre avhjälpande underhåll av hissar och rulltrappor inom Fastighetskontorets fastighetsbestånd. Uppdraget ska utföras av en fast dedikerad tekniker och inkluderar drift, tillsyn samt mindre avhjälpande underhåll inom ramen för den fasta ersättningen. Målsättningen är att säkerställa hög driftsäkerhet, god tillgänglighet och ett proaktivt underhåll av anläggningarna.
Intern ID: Anbudsområde 1- Hissar och rulltrappor, City
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2- Hissar och rulltrappor, Ytterområden
Beskrivelse: Område 2 omfattar tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av hissar och rulltrappor inom Fastighetskontorets fastighetsbestånd. Den fasta ersättningen omfattar tillsyn och skötsel. Avhjälpande underhåll ingår inte i den fasta ersättningen utan utförs efter beställning och ersätts enligt avtalets rörliga priser. Målsättningen är att säkerställa hög driftsäkerhet och god tillgänglighet i anläggningarna.
Intern ID: Anbudsområde 2- Hissar och rulltrappor, Ytterområden
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: FSK 2026/46
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50740000 Reparatur und Wartung von Rolltreppen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42413100 Eingebaute Aufbockvorrichtungen, 42416100 Aufzüge, 45313000 Installation von Aufzügen und Rolltreppen, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Los: LOT-0002
Internal identifier: FSK 2026/46
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50740000 Repair and maintenance services of escalators
Additional classification (cpv): 42413100 Built-in jacking systems, 42416100 Lifts, 45313000 Lift and escalator installation work, 50700000 Repair and maintenance services of building installations
5. Lot
Lot: LOT-0001
Lot: LOT-0002
2. Procedimiento
Procedimiento
Identificador interno: FSK 2026/46
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 50740000 Servicios de reparación y mantenimiento de escaleras mecánicas
Clasificación adicional (cpv): 42413100 Elevadores fijos, 42416100 Ascensores, 45313000 Instalación de ascensores y escaleras mecánicas, 50700000 Servicios de reparación y mantenimiento de equipos de edificios
5. Lote
Lote: LOT-0001
Lote: LOT-0002
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: FSK 2026/46
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 50740000 Eskalaatorite remondi- ja hooldusteenused
Täiendav liigitus (cpv): 42413100 Sisseehitatud tõstesüsteemid, 42416100 Liftid, 45313000 Lifti ja eskalaatori paigaldustööd, 50700000 Ehitusseadmete remondi- ja hooldusteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
Osa: LOT-0002
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: FSK 2026/46
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 50740000 Liukuportaiden korjaus ja huolto
Lisäluokitus (cpv): 42413100 Sisäänrakennetut nostolaitteistot, 42416100 Hissit, 45313000 Hissien ja liukuportaiden asennustyöt, 50700000 Rakennuksen laitteiden korjaus ja huolto
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: FSK 2026/46
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 50740000 Services de réparation et d'entretien d'escaliers mécaniques
Nomenclature complémentaire (cpv): 42413100 Systèmes de levage intégrés, 42416100 Ascenseurs, 45313000 Travaux d'installation d'ascenseurs et d'escaliers mécaniques, 50700000 Services de réparation et d'entretien d'installations de bâtiments
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: FSK 2026/46
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Seirbhísí
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Luchtóg: LOT-0002
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: FSK 2026/46
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Szolgáltatásmegrendelés
Fő osztályozás (cpv): 50740000 Mozgólépcső-javítási és -karbantartási szolgáltatások
További osztályozás (cpv): 42413100 Beépített kocsiemelő rendszer, 42416100 Felvonó, 45313000 Felvonó és mozgólépcső szerelése, 50700000 Épületszerelvény-javítási és -karbantartási szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
Rész: LOT-0002
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators: FSK 2026/46
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 50740000 Eskalatoru remonta un tehniskās apkopes pakalpojumi
Papildu klasifikācija (cpv): 42413100 Stacionāri automašīnu pacēlāji, 42416100 Lifti, 45313000 Liftu un eskalatoru uzstādīšana, 50700000 Ēku instalāciju remonta un uzturēšanas pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Daļa: LOT-0002
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: FSK 2026/46
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 50740000 Servizzi ta’ tiswija u tal-manutenzjoni ta’ l-eskalaturi
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 42413100 Sistemi tal-ġakkijiet mibnija minnhom infushom, 42416100 Liftijiet, 45313000 Xogħol ta’ l-istallazzjoni tal-lift u l-eskalaturi, 50700000 Servizzi ta’ tiswija u manutenzjoni ta’ l-istallazzjonijiet tal-bini
5. Lott
Lott: LOT-0001
Lott: LOT-0002
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator: FSK 2026/46
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 50740000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji podnośników
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 42413100 Wbudowane układy podnośnikowe, 42416100 Windy, 45313000 Instalowanie wind i ruchomych schodów, 50700000 Usługi w zakresie napraw i konserwacji instalacji budynkowych
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Część zamówienia: LOT-0002
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Serviços
Classificação principal (cpv): 50740000 Serviços de reparação e manutenção de escadas rolantes
Classificação adicional (cpv): 42413100 Sistemas fixos de elevação, 42416100 Elevadores, 45313000 Instalação de elevadores e escadas rolantes, 50700000 Serviços de reparação e manutenção de equipamento em edifícios
2. Procedură
Procedură
Identificator intern: FSK 2026/46
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 50740000 Servicii de reparare şi de întreţinere a scărilor rulante
Clasificare suplimentară (cpv): 42413100 Sisteme de ridicare integrate, 42416100 Ascensoare, 45313000 Lucrări de instalare de ascensoare şi de scări rulante, 50700000 Servicii de reparare şi de întreţinere a instalaţiilor de construcţii
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: FSK 2026/46
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Služby
Hlavná klasifikácia (cpv): 50740000 Opravy a údržba pohyblivých schodov
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 42413100 Vstavané zdvíhacie systémy, 42416100 Výťahy, 45313000 Inštalovanie výťahov a pohyblivých schodov, 50700000 Opravy a údržba vnútornej inštalácie budov
5. Časť
Časť: LOT-0001
Časť: LOT-0002
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: FSK 2026/46
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 50740000 Storitve popravila in vzdrževanja premičnih stopnic
Dodatna klasifikacija (cpv): 42413100 Nepremična dvigala za vgraditev, 42416100 Dvigala, 45313000 Inštalacija dvigal in premičnih stopnic, 50700000 Storitve popravila in vzdrževanja inštalacij pri gradnjah
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Sklop: LOT-0002
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: FSK 2026/46
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar
Ytterligare klassificering (cpv): 42413100 Inbyggda lyftanordningar, 42416100 Hissar, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002