413608-2025 - Planlægning
Danmark – Indsamling af affald – Markedsdialog vedr. kommende udbud på tømning af kuber og nedgravede affaldssystemer
Bekendtgørelse om offentliggørelse af en forhåndsmeddelelse eller en vejledende periodisk bekendtgørelse i en køberprofil
Tjenesteydelser
2. Procedure
Procedure
TitelMarkedsdialog vedr. kommende udbud på tømning af kuber og nedgravede affaldssystemer
BeskrivelseVestforbrænding indkalder hermed potentielle tilbudsgivere til markedsdialog om et kommende udbud på tømning af kuber og nedgravede affaldssystemer. Markedsdialogen har til formål at sikre, at udbudsmaterialet er konformt med markedets forventninger og muligheder, herunder at afdække, hvad markedet forventer at kunne byde ind med ift. serviceniveau, datalevering, aftalelængde og nødvendig implementeringstid. Udbuddet omhandler tømning af kuber og nedgravede affaldssystemer til rest- og madaffald samt glas, papir, pap, plast og mad-drikkekarton samt metal fra husholdninger. Ordningen omfatter tømning i 10 kommuner. I kontraktperioden kan der være kommuner, der udtræder af ordningen og andre kommuner, der indtræder. I Bilag 1 fremgår det, hvilke kommuner der får tømt forskellige typer af materiel samt årlige mængder pr. fraktion. Opgaven omfatter desuden levering af data og indberetninger om tømningerne. Affaldet skal aflæsses til hhv. forbrænding og anden behandling på nærmere angivne adresser, alt efter fraktion. Aflæsningsstedet kan ændre sig i kontraktperioden. Vestforbrænding ønsker dialog med relevante tilbudsgivere. For at være relevant tilbudsgiver skal virksomheden have referencer med lignende opgaver. Følgende emner ønskes bl.a. drøftet i markedsdialogen: *El-drift af biler med kran? Vil der være tilstrækkelig rækkevidde? *Levering af data o Krav om vejning af hver beholder inden tømning o Tømning efter fuldmeldere o Live GPS under kørsel af rute *Løbende justering af tømmefrekvenser *Minimering af fejl fx manglede tømninger, skader på materiel etc. *Serviceniveau, fx ved vejspærringer og parkerede biler, vejrlighedssituationer, kontakt med kontor etc. *Lovpligtige eftersyn af nedgravede systemer *Optimal længde på aftalen? *Prisregulering? *Implementeringsperioden – evt. med faseinddelte krav fx el-bilskørsel fra 2027? Udbuddet bliver udarbejdet med henblik på kontraktstart 1. maj 2026.
Intern ID25-02137
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald