2. Procedure
Procedure
Titel: Biljett och kassasystem
Beskrivelse: Upphandlingen omfattar att tillhandahålla ett digitalt biljett- och kassasystem för Beställarens verksamhet inklusive drift och implementering i enlighet med vad som framgår av bilaga 1 Kravspecifikation. Systemet ska vara produktionssatt och i drift senast den 14 februari 2027. Beställaren uppskattar det ekonomiska värdet av upphandlingen, vid nyttjande av samtliga förlängningsmöjligheter och optioner, till ca 20 MSEK exklusive mervärdesskatt.
Intern ID: KHST 2026/102
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 48110000 Udvikling af POS — programpakke (Point of Sale)
Supplerende klassifikation (cpv): 48810000 Informationssystemer, 48812000 Økonomi-informationssystemer, 72212110 Udvikling af POS-programmel (Point of Sale), 72268000 Levering af programmel
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Intern ID: Biljett och kassasystem
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: KHST 2026/102
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48110000 Softwarepaket für POS-Kassenterminals
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48810000 Informationssysteme, 48812000 Finanzdatensysteme, 72212110 Entwicklung von Software für POS-Kassenterminals, 72268000 Bereitstellung von Software
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Biljett och kassasystem
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Τίτλος: Biljett och kassasystem
Εσωτερικό αναγνωριστικό: KHST 2026/102
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 48110000 Πακέτα λογισμικού για σημεία πώλησης (POS)
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 48810000 Συστήματα πληροφόρησης, 48812000 Συστήματα οικονομικών πληροφοριών, 72212110 Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού για σημεία πώλησης (POS), 72268000 Υπηρεσίες προμήθειας λογισμικού
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Εσωτερικό αναγνωριστικό: Biljett och kassasystem
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Biljett och kassasystem
Identificador interno: KHST 2026/102
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 48110000 Paquetes de software de puntos de venta
Clasificación adicional (cpv): 48810000 Sistemas de información, 48812000 Sistemas de información financiera, 72212110 Servicios de desarrollo de software de puntos de venta, 72268000 Servicios de suministro de software
5. Lote
Lote: LOT-0001
Identificador interno: Biljett och kassasystem
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Biljett och kassasystem
Sisemine tunnus: KHST 2026/102
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 48110000 Müügikoha tarkvarapakett
Täiendav liigitus (cpv): 48810000 Infosüsteemid, 48812000 Finantsinfosüsteemid, 72212110 Müügikoha tarkvara arendusteenused, 72268000 Tarkvara tarnimisteenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: KHST 2026/102
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Tavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 48110000 Kassaohjelmatuotteet
Lisäluokitus (cpv): 48810000 Tietojärjestelmät, 48812000 Taloushallinnon tietojärjestelmät, 72212110 Kassaohjelmistojen kehittämispalvelut, 72268000 Ohjelmiston toimituspalvelut
Sisäinen tunniste: Biljett och kassasystem
2. Procédure
Procédure
Titre: Biljett och kassasystem
Identifiant interne: KHST 2026/102
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 48110000 Logiciels de points de vente (POS)
Nomenclature complémentaire (cpv): 48810000 Systèmes d'information, 48812000 Systèmes d'information dans le domaine financier, 72212110 Services de développement de logiciels de points de vente (POS), 72268000 Services de fourniture de logiciels
5. Lot
Lot: LOT-0001
Identifiant interne: Biljett och kassasystem
2. Postupak
Postupak
Naslov: Biljett och kassasystem
Interna identifikacijska oznaka: KHST 2026/102
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 48110000 Programski paket za prodajno mjesto (POS)
Dodatna klasifikacija (cpv): 48810000 Informacijski sustavi, 48812000 Financijski informacijski sustavi, 72212110 Usluge razvoja programske podrške za prodajno mjesto (POS), 72268000 Usluge dobave programske podrške
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Interna identifikacijska oznaka: Biljett och kassasystem
2. Eljárás
Eljárás
Cím: Biljett och kassasystem
Belső azonosító: KHST 2026/102
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 48110000 Pénztárszámítógép-szoftvercsomag (POS-szoftvercsomag)
További osztályozás (cpv): 48810000 Információs rendszerek, 48812000 Pénzügyi információs rendszerek, 72212110 Pénztárszámítógép (POS)-szoftverek fejlesztésével kapcsolatos szolgáltatások, 72268000 Szoftverellátási szolgáltatások
5. Rész
Rész: LOT-0001
2. Procedura
Procedura
Titolo: Biljett och kassasystem
Identificativo interno: KHST 2026/102
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Classificazione principale (cpv): 48110000 Pacchetti software per punti vendita
Classificazione aggiuntiva (cpv): 48810000 Sistemi di informazione, 48812000 Sistemi di informazione finanziaria, 72212110 Servizi di programmazione di software per punti vendita, 72268000 Servizi di fornitura di software
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
2. Procedūra
Procedūra
Pavadinimas: Biljett och kassasystem
Vidaus identifikatorius: KHST 2026/102
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 48110000 Pardavimo vietų (PV) programinės įrangos paketai
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 48810000 Informacijos sistemos, 48812000 Finansinės informacijos sistemos, 72212110 Pardavimo vietų (PV) programinės įrangos kūrimo paslaugos, 72268000 Programinės įrangos tiekimo paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Vidaus identifikatorius: Biljett och kassasystem
Interne identificatiecode: KHST 2026/102
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 48110000 Software voor verkooppunten
Aanvullende classificatie (cpv): 48810000 Informatiesystemen, 48812000 Financiële-informatiesystemen, 72212110 Diensten voor ontwikkeling van software voor verkooppunten, 72268000 Leveren van software
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Interne identificatiecode: Biljett och kassasystem
Tytuł: Biljett och kassasystem
Wewnętrzny identyfikator: KHST 2026/102
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 48110000 Pakiety oprogramowania dla punktów sprzedaży
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 48810000 Systemy informacyjne, 48812000 Systemy informacji finansowej, 72212110 Usługi opracowywania oprogramowania dla punktów sprzedaży, 72268000 Usługi dostawy oprogramowania
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Wewnętrzny identyfikator: Biljett och kassasystem
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 48110000 Pacote de software para pontos de venda (POS)
Classificação adicional (cpv): 48810000 Sistemas de informação, 48812000 Sistemas de informação financeira, 72212110 Serviços de desenvolvimento de software para pontos de venda (POS), 72268000 Serviços de fornecimento de software
2. Procedură
Procedură
Titlu: Biljett och kassasystem
Identificator intern: KHST 2026/102
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 48110000 Pachete software pentru puncte de vânzare (POS)
Clasificare suplimentară (cpv): 48810000 Sisteme de informare, 48812000 Sisteme de informare în domeniul financiar, 72212110 Servicii de dezvoltare de software pentru puncte de vânzare (POS), 72268000 Servicii de furnizare de software
Identificator intern: Biljett och kassasystem
2. Postup
Postup
Názov: Biljett och kassasystem
Interný identifikátor: KHST 2026/102
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 48110000 Softvérový balík pre miesto predaja (POS)
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 48810000 Informačné systémy, 48812000 Finančné informačné systémy, 72212110 Služby na vývoj softvéru pre miesta predaja (POS), 72268000 Dodávky softvéru
5. Časť
Časť: LOT-0001
Interný identifikátor: Biljett och kassasystem
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: KHST 2026/102
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 48110000 Programski paket za opremo prodajnih mest (POS)
Dodatna klasifikacija (cpv): 48810000 Informacijski sistemi, 48812000 Sistemi za finančne podatke, 72212110 Storitve razvoja programske opreme za prodajna mesta (POS), 72268000 Storitve oskrbe s programsko opremo
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: KHST 2026/102
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48110000 Programvara för kassasystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Biljett och kassasystem