Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 42961200 Scada eller tilsvarende system
Supplerende klassifikation (cpv): 45311100 Installation af el-ledninger, 48921000 Automationssystem, 51611100 Installation af maskinel, 72212960 Udvikling af driver- og operativsystemprogrammel
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Ilfov (RO322)
Land: Rumænien
Yderligere oplysninger: Judetul Ilfov, in aria de operare a SC APA-CANAL ILFV SA, judetul Ilfov
431751-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Scada oder gleichwertiges Radiotelemetriesystem – „IF-CF-02 Procurare, furnizare si instalare SCADA Central“
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel„IF-CF-02 Procurare, furnizare si instalare SCADA Central“
BeschreibungAchizitia, amenajarea, instalarea, testarea si punerea in functiune a unei platforme SCADA in Bragadiru (SCADA-DR Vest), corelat cu platformele SCADA-DR Nord si Est (inclusiv implementarea unui Centru de Recuperare a Datelor in cazul aparitiei dezastrelor), cu ajutorul carora sa poata fi realizat controlul si supervizarea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare si o gestiune performanta a activitatilor si activelor ACI. Achizitia, uzinarea, instalarea pe amplasament, testarea, integrarea in SCADA si punerea in functiune (exclusiv automatizare / instrumentatie) a 18 SPAU-uri ce urmeaza a fi reabilitate in vederea integrarii in SCADA Specificatiile tehnice ale echipamentelor ce urmeaza sa fie furnizate, sunt detaliate in Caietul de sarcini. NOTA: 1. Numar de zile pana la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 19. 2. Termene-limită până la care entitatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificare/informaţii suplimentare: in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung25709173/2026/1
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42961200 Scada oder gleichwertiges Radiotelemetriesystem
5. Los
LosLOT-0000
TitelDefault lot
BeschreibungObiectivele proiectului sunt urmatoarele: (1) Achizitia, dezvoltarea, instalarea, testarea si punerea in functiune a platformei SCADA-DR Vest care va integra fluxul informational sintetizat provenit de la: - Toate obiectivele dispecerizabile (Dispecerate Locale, puncte de date „stand-alone”, etc) pentru componenta de apa potabila si apa uzata situate in aria geografica a zonei de Vest a Companiei implementate pe contractele de lucrari POIM. - Toate obiectivele dispecerizabile (Dispecerate Locale, puncte de date „stand-alone”, etc) pentru componenta de apa potabila si apa uzata situate in aria geografica a zonelor de Nord si Est ale Companiei implementate pe contractele de lucrari POIM – mai putin integrarea obiectivelor de pe CL01 [Afumati-Ganeasa], CL02 [Afumati-Ganeasa], CL01 [Snagov-Tancabesti], CL02 [Snagov-Tancabesti] care sunt deja asimilate in implementarea dispeceratelor SCADA-DR Est si SCADA-DR Nord. (2) Achizitia, dezvoltarea, instalarea, testarea si punerea in functiune a unei componente de Client Viewer Dispecerat Central (CV-DC), client care va fi derivat din platforma SCADA-DR Vest si care va asigura exclusiv vizualizarea sintetizata a activitatii de apa potabila si apa uzata si generarea de rapoarte predefinite, customizate pe baza cerintelor Autoritatii Contractante. (3) Realizarea interoperabilitatii intre platformele SCADA-DR Nord / Est implementate pe un alt contract de lucrari si platforma SCADA-DR Vest de pe prezentul contract in vederea atingerii dezideratului de redundanta a controlului si a monitorizarii pentru fiecare subsistem periferic in parte; integrarea funcțională a Dispeceratelor Regionale Est și Nord în arhitectura SCADA-DR Vest, furnizându-le acestora seturile de puncte de date corespunzătoare zonelor lor de acoperire, conform structurii de distribuție a datelor stabilite la nivelul sistemului central. (4) Implementarea unui Centru de Recuperare a Datelor in cazul aparitiei dezastrelor (DRC – Disaster Recovery Center) care sa permita recuperarea datelor in cazul unor aparitiei unor dezastre naturale, conflagratii militare, brese de securitate sau erori de natura umana, etc. Entitatea DRC va asigura un mecanism rapid de restaurare a sistemelor informatice arondate, a infrastructurilor si a datelor critice utilizand o sincronizare cu WAN-ul SCADA DR/DC folosind un nivel de replicare al datelor de tip asincon adaptive. (5) Reabilitarea exclusiv din punct de vedere automatizare / instrumentatie (achizitia, uzinarea, instalarea pe amplasament, testarea, integrarea in SCADA si punerea in functiune) a 18 obiective existente ce urmeaza a deveni dispecerizabile. Specificatiile tehnice ale echipamentelor ce urmeaza sa fie furnizate, sunt detaliate in Caietul de sarcini. Valoarea estimata cuprinde toate costurile legate de furnizare, instalare, punere in functiune, instruire, probe. Conditii de livrare: DDP (INCOTERMS 2020) si graficul de livrare. Perioada de furnizare, instalare si punere in functiune a sistemului SCADA este de maxim 18 luni calendaristice de la data emiterii ordinului de începere. Perioada de Garantie este de 36 luni. Valoarea estimata a contractului nu include sumele reprezentand "cheltuieli diverse si neprevazute".
Interne Kennung1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45311100 Installation von elektrischen Kabeln, 48921000 Automatisierungssystem, 51611100 Hardwareinstallation, 72212960 Entwicklung von Treiber- und Systemsoftware
431751-2026 - Iomaíocht
An Rómáin – Scada or equivalent system – „IF-CF-02 Procurare, furnizare si instalare SCADA Central“
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras - Fógra maidir le hathrú
Soláthairtí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach25709173/2026/1
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSoláthairtí
Príomhaicmiú (cpv): 42961200 Scada or equivalent system
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
TeidealDefault lot
Aitheantóir inmheánach1
Aicmiú breise (cpv): 45311100 Electrical wiring work, 48921000 Automation system, 51611100 Hardware installation services, 72212960 Drivers and system software development services
431751-2026 - Mededinging
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling - Bericht van wijziging van een aankondiging
Leveringen
2. Procedure
Procedure
Interne identificatiecode25709173/2026/1
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractLeveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 42961200 Scada of gelijkwaardig systeem
5. Perceel
PerceelLOT-0000
Interne identificatiecode1
Aanvullende classificatie (cpv): 45311100 Aanbrengen van elektrische bedrading, 48921000 Automatiseringssysteem, 51611100 Installatie van hardware, 72212960 Diensten voor ontwikkeling van besturings- en systeemsoftware
431751-2026 - Procedura konkurencyjna
Rumunia – Przemysłowy system kontroli ruchu lub równorzędny – „IF-CF-02 Procurare, furnizare si instalare SCADA Central“
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy - Ogłoszenie o zmianie
Dostawy
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator25709173/2026/1
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaDostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 42961200 Przemysłowy system kontroli ruchu lub równorzędny
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0000
TytułDefault lot
Wewnętrzny identyfikator1
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 45311100 Roboty w zakresie okablowania elektrycznego, 48921000 System automatyzacji, 51611100 Usługi instalowania urządzeń komputerowych, 72212960 Usługi opracowywania oprogramowania do sterowników systemowych