See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Titel: Hemsjukvårdssängar och relaterade produkter 2026
Beskrivelse: Upphandlingen avser Hemsjukvårdssängar och relaterade produkter till hjälpmedelsverksamheten. Hjälpmedelsverksamheten har i avtal med länets kommuner i uppdrag att lagerhålla och distribuera hjälpmedel till brukare i eget boende.
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 33196000 Medicinske hjælpemidler
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Standardmadrass till hemsjukvårdssäng
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:1
Supplerende klassifikation (cpv): 33192000 Møbler til medicinsk brug, 33190000 Diverse medicinske apparater og produkter
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Hemsjukvårdssäng
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:2
Delkontrakt: LOT-0003
Titel: Säng för barn
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:3
Delkontrakt: LOT-0004
Titel: Sängryggstöd el
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:4
Delkontrakt: LOT-0005
Titel: Förhöjningsklossar raka smala
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:5
Delkontrakt: LOT-0006
Titel: Förhöjningsklossar raka breda
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:6
Delkontrakt: LOT-0007
Titel: Förhöjningsklossar medar
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:7
Delkontrakt: LOT-0008
Titel: Förhöjningsklossar sneda
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:8
Delkontrakt: LOT-0009
Titel: Stöd- och vändhandtag monterat mot golv
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:9
Delkontrakt: LOT-0010
Titel: Fristående lyftbåge
Intern ID: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124325:Lot:10
2. Verfahren
Verfahren
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33196000 Medizinische Hilfsmittel
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33192000 Möbel für ärztliche Zwecke, 33190000 Verschiedene medizinische Geräte und Produkte
Los: LOT-0002
Los: LOT-0003
Los: LOT-0004
Los: LOT-0005
Los: LOT-0006
Los: LOT-0007
Los: LOT-0008
Los: LOT-0009
Los: LOT-0010
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Είδος διαδικασίας: Ανοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεται: όχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασης: Αγαθά
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 33196000 Ιατρικά βοηθήματα
5. Παρτίδα
Παρτίδα: LOT-0001
Πρόσθετη ταξινόμηση (cpv): 33192000 Ιατρικές προμήθειες, 33190000 Διάφορες ιατρικές συσκευές και προϊόντα
Παρτίδα: LOT-0002
Τίτλος: Hemsjukvårdssäng
Παρτίδα: LOT-0003
Τίτλος: Säng för barn
Παρτίδα: LOT-0004
Τίτλος: Sängryggstöd el
Παρτίδα: LOT-0005
Τίτλος: Förhöjningsklossar raka smala
Παρτίδα: LOT-0006
Τίτλος: Förhöjningsklossar raka breda
Παρτίδα: LOT-0007
Τίτλος: Förhöjningsklossar medar
Παρτίδα: LOT-0008
Τίτλος: Förhöjningsklossar sneda
Παρτίδα: LOT-0009
Παρτίδα: LOT-0010
Τίτλος: Fristående lyftbåge
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33196000 Medical aids
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 33192000 Medical furniture, 33190000 Miscellaneous medical devices and products
Lot: LOT-0002
Title: Hemsjukvårdssäng
Lot: LOT-0003
Title: Säng för barn
Lot: LOT-0004
Title: Sängryggstöd el
Lot: LOT-0005
Title: Förhöjningsklossar raka smala
Lot: LOT-0006
Title: Förhöjningsklossar raka breda
Lot: LOT-0007
Title: Förhöjningsklossar medar
Lot: LOT-0008
Title: Förhöjningsklossar sneda
Lot: LOT-0009
Lot: LOT-0010
Title: Fristående lyftbåge
2. Procedimiento
Procedimiento
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 33196000 Ayudas médicas
5. Lote
Lote: LOT-0001
Clasificación adicional (cpv): 33192000 Mobiliario para uso médico, 33190000 Instrumentos y aparatos médicos diversos
Lote: LOT-0002
Título: Hemsjukvårdssäng
Lote: LOT-0003
Título: Säng för barn
Lote: LOT-0004
Título: Sängryggstöd el
Lote: LOT-0005
Título: Förhöjningsklossar raka smala
Lote: LOT-0006
Título: Förhöjningsklossar raka breda
Lote: LOT-0007
Título: Förhöjningsklossar medar
Lote: LOT-0008
Título: Förhöjningsklossar sneda
Lote: LOT-0009
Lote: LOT-0010
Título: Fristående lyftbåge
2. Menetlus
Menetlus
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Asjad
Peamine liigitus (cpv): 33196000 Meditsiinilised abivahendid
5. Osa
Osa: LOT-0001
Täiendav liigitus (cpv): 33192000 Meditsiiniline mööbel, 33190000 Mitmesugused meditsiiniseadmed ja tooted
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Hemsjukvårdssäng
Osa: LOT-0003
Pealkiri: Säng för barn
Osa: LOT-0004
Pealkiri: Sängryggstöd el
Osa: LOT-0005
Pealkiri: Förhöjningsklossar raka smala
Osa: LOT-0006
Pealkiri: Förhöjningsklossar raka breda
Osa: LOT-0007
Pealkiri: Förhöjningsklossar medar
Osa: LOT-0008
Pealkiri: Förhöjningsklossar sneda
Osa: LOT-0009
Osa: LOT-0010
Pealkiri: Fristående lyftbåge
436337-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Fournitures
2. Procédure
Procédure
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéFournitures
Nomenclature principale (cpv): 33196000 Aides médicales
LotLOT-0001
Nomenclature complémentaire (cpv): 33192000 Mobilier médical, 33190000 Appareils et instruments médicaux divers
LotLOT-0002
TitreHemsjukvårdssäng
LotLOT-0003
TitreSäng för barn
LotLOT-0004
TitreSängryggstöd el
LotLOT-0005
TitreFörhöjningsklossar raka smala
LotLOT-0006
TitreFörhöjningsklossar raka breda
LotLOT-0007
TitreFörhöjningsklossar medar
LotLOT-0008
TitreFörhöjningsklossar sneda
LotLOT-0009
LotLOT-0010
TitreFristående lyftbåge
2. Postupak
Postupak
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Roba
Glavna klasifikacija (cpv): 33196000 Medicinska pomagala
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 33192000 Medicinski namještaj, 33190000 Razne medicinske naprave i proizvodi
Grupa: LOT-0002
Naslov: Hemsjukvårdssäng
Grupa: LOT-0003
Naslov: Säng för barn
Grupa: LOT-0004
Naslov: Sängryggstöd el
Grupa: LOT-0005
Naslov: Förhöjningsklossar raka smala
Grupa: LOT-0006
Naslov: Förhöjningsklossar raka breda
Grupa: LOT-0007
Naslov: Förhöjningsklossar medar
Grupa: LOT-0008
Naslov: Förhöjningsklossar sneda
Grupa: LOT-0009
Grupa: LOT-0010
Naslov: Fristående lyftbåge
2. Eljárás
Eljárás
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Árubeszerzés
Fő osztályozás (cpv): 33196000 Gyógyászati segédeszközök
5. Rész
Rész: LOT-0001
További osztályozás (cpv): 33192000 Gyógyászati bútorok, 33190000 Különféle orvosi eszközök és készítmények
Rész: LOT-0002
Cím: Hemsjukvårdssäng
Rész: LOT-0003
Cím: Säng för barn
Rész: LOT-0004
Cím: Sängryggstöd el
Rész: LOT-0005
Cím: Förhöjningsklossar raka smala
Rész: LOT-0006
Cím: Förhöjningsklossar raka breda
Rész: LOT-0007
Cím: Förhöjningsklossar medar
Rész: LOT-0008
Cím: Förhöjningsklossar sneda
Rész: LOT-0009
Rész: LOT-0010
Cím: Fristående lyftbåge
2. Procedura
Procedura
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Forniture
Classificazione principale (cpv): 33196000 Ausili medici
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Classificazione aggiuntiva (cpv): 33192000 Mobili per uso medico, 33190000 Dispositivi e prodotti medici vari
Lotto: LOT-0002
Titolo: Hemsjukvårdssäng
Lotto: LOT-0003
Titolo: Säng för barn
Lotto: LOT-0004
Titolo: Sängryggstöd el
Lotto: LOT-0005
Titolo: Förhöjningsklossar raka smala
Lotto: LOT-0006
Titolo: Förhöjningsklossar raka breda
Lotto: LOT-0007
Titolo: Förhöjningsklossar medar
Lotto: LOT-0008
Titolo: Förhöjningsklossar sneda
Lotto: LOT-0009
Lotto: LOT-0010
Titolo: Fristående lyftbåge
2. Procedūra
Procedūra
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 33196000 Pagalbinės medicininės priemonės
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Kiti klasifikacijos kodai (cpv): 33192000 Medicininiai baldai, 33190000 Įvairūs medicinos prietaisai ir produktai
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Hemsjukvårdssäng
Pirkimo dalis: LOT-0003
Pavadinimas: Säng för barn
Pirkimo dalis: LOT-0004
Pavadinimas: Sängryggstöd el
Pirkimo dalis: LOT-0005
Pavadinimas: Förhöjningsklossar raka smala
Pirkimo dalis: LOT-0006
Pavadinimas: Förhöjningsklossar raka breda
Pirkimo dalis: LOT-0007
Pavadinimas: Förhöjningsklossar medar
Pirkimo dalis: LOT-0008
Pavadinimas: Förhöjningsklossar sneda
Pirkimo dalis: LOT-0009
Pirkimo dalis: LOT-0010
Pavadinimas: Fristående lyftbåge
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Piegādes
Galvenā klasifikācija (cpv): 33196000 Medicīniskās palīgierīces
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Papildu klasifikācija (cpv): 33192000 Medicīniskās mēbeles, 33190000 Dažādas medicīniskās ierīces
Daļa: LOT-0002
Nosaukums: Hemsjukvårdssäng
Daļa: LOT-0003
Nosaukums: Säng för barn
Daļa: LOT-0004
Nosaukums: Sängryggstöd el
Daļa: LOT-0005
Daļa: LOT-0006
Daļa: LOT-0007
Nosaukums: Förhöjningsklossar medar
Daļa: LOT-0008
Nosaukums: Förhöjningsklossar sneda
Daļa: LOT-0009
Daļa: LOT-0010
Nosaukums: Fristående lyftbåge
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 33196000 Medische hulpmiddelen
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Aanvullende classificatie (cpv): 33192000 Meubilair voor medische doeleinden, 33190000 Diverse medische instrumenten en producten
Perceel: LOT-0002
Perceel: LOT-0003
Perceel: LOT-0004
Perceel: LOT-0005
Perceel: LOT-0006
Perceel: LOT-0007
Perceel: LOT-0008
Perceel: LOT-0009
Perceel: LOT-0010
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 33196000 Pomoce medyczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 33192000 Meble medyczne, 33190000 Różne urządzenia i produkty medyczne
Część zamówienia: LOT-0002
Tytuł: Hemsjukvårdssäng
Część zamówienia: LOT-0003
Tytuł: Säng för barn
Część zamówienia: LOT-0004
Tytuł: Sängryggstöd el
Część zamówienia: LOT-0005
Tytuł: Förhöjningsklossar raka smala
Część zamówienia: LOT-0006
Tytuł: Förhöjningsklossar raka breda
Część zamówienia: LOT-0007
Tytuł: Förhöjningsklossar medar
Część zamówienia: LOT-0008
Tytuł: Förhöjningsklossar sneda
Część zamówienia: LOT-0009
Część zamówienia: LOT-0010
Tytuł: Fristående lyftbåge
2. Procedimento
Procedimento
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Fornecimentos
Classificação principal (cpv): 33196000 Assistência médica
Classificação adicional (cpv): 33192000 Mobiliário para fins médicos, 33190000 Dispositivos e produtos médicos variados
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Produse
Clasificarea principală (cpv): 33196000 Mijloace auxiliare medicale
Clasificare suplimentară (cpv): 33192000 Mobilier medical, 33190000 Diverse aparate şi produse medicale
Titlu: Hemsjukvårdssäng
Titlu: Säng för barn
Titlu: Sängryggstöd el
Titlu: Förhöjningsklossar raka smala
Titlu: Förhöjningsklossar raka breda
Titlu: Förhöjningsklossar medar
Titlu: Förhöjningsklossar sneda
Titlu: Fristående lyftbåge
2. Postup
Postup
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Tovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 33196000 Zdravotné pomôcky
5. Časť
Časť: LOT-0001
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 33192000 Zdravotnícky nábytok, 33190000 Rôzne lekárske zariadenia a výrobky
Časť: LOT-0002
Názov: Hemsjukvårdssäng
Časť: LOT-0003
Názov: Säng för barn
Časť: LOT-0004
Názov: Sängryggstöd el
Časť: LOT-0005
Názov: Förhöjningsklossar raka smala
Časť: LOT-0006
Názov: Förhöjningsklossar raka breda
Časť: LOT-0007
Názov: Förhöjningsklossar medar
Časť: LOT-0008
Názov: Förhöjningsklossar sneda
Časť: LOT-0009
Časť: LOT-0010
Názov: Fristående lyftbåge
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Blago
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 33196000 Medicinski pripomočki
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Dodatna klasifikacija (cpv): 33192000 Medicinsko pohištvo, 33190000 Razne medicinske naprave in proizvodi
Sklop: LOT-0002
Sklop: LOT-0003
Sklop: LOT-0004
Sklop: LOT-0005
Sklop: LOT-0006
Sklop: LOT-0007
Sklop: LOT-0008
Sklop: LOT-0009
Sklop: LOT-0010
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006
Del (anbudsområde): LOT-0007
Del (anbudsområde): LOT-0008
Del (anbudsområde): LOT-0009
Del (anbudsområde): LOT-0010