See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Titel: Hankintailmoitus: Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen rakennusurakan hankinta
Beskrivelse: Kainuun hyvinvointialue (Tilaaja) pyytää tarjouksia Kainuun keskussairaalan uuden ravintokeskuksen (Ravintokeskus Kataja; "valmistuskeittiö") rakennusurakasta, tämän tarjouspyynnön ja muun tarjouspyyntöaineiston mukaisesti. Kyseessä on hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä rakennusurakoiden hankinta. Urakkamuotona on jaettu urakka, jossa rakennusteknisten töiden urakoitsija toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana. Putki-, ilmanvaihto-, rakennusautomaatio ja sähkötöiden urakat toteutetaan pääurakkaan alistettuina sivu-urakoina. Urakoitsija voi antaa tarjouksen myös em. urakoiden yhdistelmästä. Mikäli tarjoaja tekee yhdistelmätarjouksen, on tarjoajan tehtävä oma tarjous jokaiseen osa-alueeseen, joka sisältyy yhdistelmätarjoukseen. Mikäli yhdistelmätarjous ei tule sellaisenaan valituksi, on tarjouksen tekijällä velvollisuus hoitaa ne yhdistelmätarjouksessa mukana olevat osaalueet, jotka mahdollisesti tulevat valituksi omina erillisinä osa-alueina. Yhdistelmätarjous tulee valituksi silloin, kun sen tarjoushinta jää tilaajalle edullisemmaksi, kuin kyseisten urakoiden halvimpien erillistarjousten summa. Yhdistelmätarjouksen laatiminen ei automaattisesti oikeuta tarjouslaskennan lisäaikaan, vaan rakennuttaja ilmoittaa mahdollisesta lisäajasta erikseen kaikille tarjoajille. Rakennuspaikan osoite on Sotkamontie 13 rakennus K, 87300 Kajaani. Kiinteistötunnus 205-5-90-14. Rakennuttaja edellyttää tarjouspyynnössä, että urakoitsija on tutustunut rakennuspaikkaan ennen tarjouksen antamista. Rakennuspaikkaa esittelee: Rakennusurakka Mikko Roivanen, mikko.roivanen@kainuu.fi, 040 663 1974 Veli-Pekka Mustonen. veli-pekka.mustonen@kainuu.fi, 044 797 4074 LV ja IV-urakka Mauri Heikkinen, mauri.heikkinen@kainuu.fi, 040 636 3520 Sähköurakka Ismo Tolonen, ismo.tolonen@kainuu.fi, 040 630 2988 Urakassa noudatetaan Rakennusurakan yleisiä sopimusehtoja YSE 1998 RT 16- 10660 (viittauksissa on käytetty lyhennettä YSE). Kaikki tarkemmat tiedot urakkakohteesta on esitetty tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. KORJAUSILMOITUKSEN SISÄLTÖ: - TARJOUSPYYNTÖAINEISTON HANKINTA-ASIAKIRJOJEN PÄIVITTÄMINEN JA TÄYDENTÄMINEN: Tilaaja on päivittänyt ja täydentänyt tällä korjausilmoituksella (lisäkirje) alla mainittuja tarjouspyyntöaineiston hankinta-asiakirjoja. Päivitetyt ja täydennetyt tarjouspyyntöaineoston hankinta-asiakirjat löytyvät vastaavalla tavalla nimetyistä kansiosta, tämän tarjouspyynnön liitteenä. 002 ARK_16.6.2026 003 RAK_16.6.2026 004 GEO_16.6.2026 005 LVI_16.6.2026 006 RAU_16.6.2026 007 SÄH_16.6.2026 IFC MALLIT_18.6.2026 KORJAUSILMOITUKSEN SISÄLTÖ PÄÄTTY KORJAUSILMOITUKSEN 2 SISÄLTÖ: - TARJOUSPYYNTÖAINEISTON HANKINTA-ASIAKIRJOJEN PÄIVITTÄMINEN JA TÄYDENTÄMINEN: Tilaaja on päivittänyt ja täydentänyt tällä korjausilmoituksella 2 (lisäkirje 2) tarjouspyyntöaineiston hankinta-asiakirjoja. Päivitetyt ja täydennetyt tiedot löytyvät Lisäkirje_2 -asiakirjasta, tämän tarjouspyynnön liitteenä. Lisäkirje_2 KORJAUSILMOITUKSEN 2 SISÄLTÖ PÄÄTTY KORJAUSILMOITUKSEN 3 SISÄLTÖ: - TARJOUSPYYNTÖAINEISTON HANKINTA-ASIAKIRJOJEN PÄIVITTÄMINEN JA TÄYDENTÄMINEN: Tilaaja on päivittänyt ja täydentänyt tällä korjausilmoituksella 3 (LVI lisäkirje 2) tarjouspyyntöaineiston hankinta-asiakirjoja. äivitetyt ja täydennetyt tarjouspyyntöaineoston hankinta-asiakirjat löytyvät vastaavalla tavalla nimetyistä kansiosta, tämän tarjouspyynnön liitteenä. LVI lisäkirje 2_3.7.2026-03072026 KORJAUSILMOITUKSEN 3 SISÄLTÖ PÄÄTTY
Intern ID: 607381
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: RAKENNUS-/PÄÄURAKKA
Beskrivelse: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. RAKENNUS-/PÄÄURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Intern ID: 1.-0
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Lisähankintamahdollisuus: Tilaaja varaa oikeuden laajentaa sopimusta, mikäli alkuperäisen sopimuskumppanin on tarpeen suorittaa lisätöitä tai -palveluja taikka ylimääräisiä tavarantoimituksia, jotka eivät sisältyneet alkuperäiseen sopimukseen, ja jos sopimuskumppanin vaihtaminen ei ole mahdollista taloudellisista tai teknisistä syistä ja aiheuttaisi merkittävää haittaa tai kustannusten merkittävää päällekkäisyyttä hankintayksikölle, hankintalain 136 §:n mukaisesti.
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: ILMANVAIHTOURAKKA
Beskrivelse: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. ILMANVAIHTOURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Intern ID: 2.-1
Delkontrakt: LOT-0003
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: RAKENNUSAUTOMAATIOURAKKA
Beskrivelse: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. RAKENNUSAUTOMAATIOURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Intern ID: 4.-2
Delkontrakt: LOT-0004
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: SÄHKÖURAKKA
Beskrivelse: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. SÄHKÖURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Intern ID: 5.-3
Delkontrakt: LOT-0005
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: YHDISTELMÄTARJOUS
Beskrivelse: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. Yhdistelmätarjous urakkaohjelman mukaisesti. Tarjoaja voi tehdä myös yhdistelmätarjouksen ja mikäli tarjoaja tekee yhdistelmätarjouksen, on tarjoajan tehtävä oma tarjous jokaiseen osa-alueeseen, joka sisältyy yhdistelmätarjoukseen. Mikäli yhdistelmätarjous ei tule sellaisenaan valituksi, on tarjouksen tekijällä velvollisuus hoitaa ne yhdistelmätarjouksessa mukana olevat osa-alueet, jotka mahdollisesti tulevat valituksi omina erillisinä osa-alueina. Yhdistelmätarjous tulee valituksi silloin, kun sen tarjoushinta jää tilaajalle edullisemmaksi, kuin kyseisten urakoiden halvimpien erillistarjousten summa.
Intern ID: 6.-4
Delkontrakt: LOT-0006
Titel: Kainuun keskussairaalan valmistuskeittiö: PUTKIURAKKA
Beskrivelse: Rakennuspaikka on Kajaanissa Kainuun keskussairaalalla, osoitteessa Sotkamontie 13. PUTKIURAKKA urakkaohjelman mukaisesti.
Intern ID: 3.-5
2. Verfahren
Verfahren
Interne Kennung: 607381
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: 1.-0
Optionen:
Los: LOT-0002
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Interne Kennung: 4.-2
Los: LOT-0004
Interne Kennung: 5.-3
Los: LOT-0005
Interne Kennung: 6.-4
Los: LOT-0006
Interne Kennung: 3.-5
461895-2026 - Διαγωνισμός
Προκήρυξη σύμβασης ή σύμβασης παραχώρησης — τυποποιημένο καθεστώς - Γνωστοποίηση αλλαγών
Έργα
2. Διαδικασία
Διαδικασία
Εσωτερικό αναγνωριστικό607381
Είδος διαδικασίαςΑνοικτή
Η διαδικασία επιταχύνεταιόχι
Σκοπός
Χαρακτήρας της σύμβασηςΈργα
Κύρια ταξινόμηση (cpv): 45000000 Κατασκευαστικές εργασίες
5. Παρτίδα
ΠαρτίδαLOT-0001
Εσωτερικό αναγνωριστικό1.-0
Επιλογές
ΠαρτίδαLOT-0002
Εσωτερικό αναγνωριστικό2.-1
ΠαρτίδαLOT-0003
Εσωτερικό αναγνωριστικό4.-2
ΠαρτίδαLOT-0004
Εσωτερικό αναγνωριστικό5.-3
ΠαρτίδαLOT-0005
Εσωτερικό αναγνωριστικό6.-4
ΠαρτίδαLOT-0006
Εσωτερικό αναγνωριστικό3.-5
Internal identifier: 607381
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1.-0
Options:
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2.-1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 4.-2
Lot: LOT-0004
Internal identifier: 5.-3
Lot: LOT-0005
Internal identifier: 6.-4
Lot: LOT-0006
Internal identifier: 3.-5
2. Menetlus
Menetlus
Sisemine tunnus: 607381
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Ehitustööd
Peamine liigitus (cpv): 45000000 Ehitustööd
5. Osa
Osa: LOT-0001
Sisemine tunnus: 1.-0
Täiendavad hankevõimalused:
Osa: LOT-0002
Sisemine tunnus: 2.-1
Osa: LOT-0003
Sisemine tunnus: 4.-2
Osa: LOT-0004
Sisemine tunnus: 5.-3
Osa: LOT-0005
Sisemine tunnus: 6.-4
Osa: LOT-0006
Sisemine tunnus: 3.-5
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: 607381
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Rakennusurakat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 45000000 Rakennustyöt
Sisäinen tunniste: 1.-0
Optiot:
Sisäinen tunniste: 2.-1
Sisäinen tunniste: 4.-2
Sisäinen tunniste: 5.-3
Sisäinen tunniste: 6.-4
Sisäinen tunniste: 3.-5
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: 607381
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Travaux
Nomenclature principale (cpv): 45000000 Travaux de construction
Identifiant interne: 1.-0
Identifiant interne: 2.-1
Identifiant interne: 4.-2
Identifiant interne: 5.-3
Identifiant interne: 6.-4
Identifiant interne: 3.-5
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: 607381
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Oibreacha
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0001
Aitheantóir inmheánach: 1.-0
Roghanna:
Luchtóg: LOT-0002
Aitheantóir inmheánach: 2.-1
Luchtóg: LOT-0003
Aitheantóir inmheánach: 4.-2
Luchtóg: LOT-0004
Aitheantóir inmheánach: 5.-3
Luchtóg: LOT-0005
Aitheantóir inmheánach: 6.-4
Luchtóg: LOT-0006
Aitheantóir inmheánach: 3.-5
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: 607381
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Radovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45000000 Građevinski radovi
5. Grupa
Grupa: LOT-0001
Interna identifikacijska oznaka: 1.-0
Opcije:
Grupa: LOT-0002
Interna identifikacijska oznaka: 2.-1
Grupa: LOT-0003
Interna identifikacijska oznaka: 4.-2
Grupa: LOT-0004
Interna identifikacijska oznaka: 5.-3
Grupa: LOT-0005
Interna identifikacijska oznaka: 6.-4
Grupa: LOT-0006
Interna identifikacijska oznaka: 3.-5
2. Eljárás
Eljárás
Belső azonosító: 607381
Az eljárás típusa: Nyitott
Az eljárás gyorsított: nem
Cél
A szerződés jellege: Építési beruházás
Fő osztályozás (cpv): 45000000 Építési munkák
5. Rész
Rész: LOT-0001
Belső azonosító: 1.-0
Opciók:
Rész: LOT-0002
Belső azonosító: 2.-1
Rész: LOT-0003
Belső azonosító: 4.-2
Rész: LOT-0004
Belső azonosító: 5.-3
Rész: LOT-0005
Belső azonosító: 6.-4
Rész: LOT-0006
Belső azonosító: 3.-5
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: 607381
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Lavori
Classificazione principale (cpv): 45000000 Lavori di costruzione
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Identificativo interno: 1.-0
Opzioni:
Lotto: LOT-0002
Identificativo interno: 2.-1
Lotto: LOT-0003
Identificativo interno: 4.-2
Lotto: LOT-0004
Identificativo interno: 5.-3
Lotto: LOT-0005
Identificativo interno: 6.-4
Lotto: LOT-0006
Identificativo interno: 3.-5
2. Procedūra
Procedūra
Iekšējais identifikators: 607381
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Būvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45000000 Celtniecības darbi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Iekšējais identifikators: 1.-0
Iespējas:
Daļa: LOT-0002
Iekšējais identifikators: 2.-1
Daļa: LOT-0003
Iekšējais identifikators: 4.-2
Daļa: LOT-0004
Iekšējais identifikators: 5.-3
Daļa: LOT-0005
Iekšējais identifikators: 6.-4
Daļa: LOT-0006
Iekšējais identifikators: 3.-5
Interne identificatiecode: 607381
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Werken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45000000 Bouwwerkzaamheden
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Interne identificatiecode: 1.-0
Opties:
Perceel: LOT-0002
Interne identificatiecode: 2.-1
Perceel: LOT-0003
Interne identificatiecode: 4.-2
Perceel: LOT-0004
Interne identificatiecode: 5.-3
Perceel: LOT-0005
Interne identificatiecode: 6.-4
Perceel: LOT-0006
Interne identificatiecode: 3.-5
461895-2026 - Procedura konkurencyjna
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy - Ogłoszenie o zmianie
Roboty budowlane
Wewnętrzny identyfikator607381
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaRoboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45000000 Roboty budowlane
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0001
Wewnętrzny identyfikator1.-0
Opcje
Część zamówieniaLOT-0002
Wewnętrzny identyfikator2.-1
Część zamówieniaLOT-0003
Wewnętrzny identyfikator4.-2
Część zamówieniaLOT-0004
Wewnętrzny identyfikator5.-3
Część zamówieniaLOT-0005
Wewnętrzny identyfikator6.-4
Część zamówieniaLOT-0006
Wewnętrzny identyfikator3.-5
2. Procedimento
Procedimento
Identificador interno: 607381
Tipo de procedimento: Aberto
O procedimento é acelerado: não
Finalidade
Natureza do contrato: Obras
Classificação principal (cpv): 45000000 Construção
5. Lote
Lote: LOT-0001
Identificador interno: 1.-0
Opções:
Lote: LOT-0002
Identificador interno: 2.-1
Lote: LOT-0003
Identificador interno: 4.-2
Lote: LOT-0004
Identificador interno: 5.-3
Lote: LOT-0005
Identificador interno: 6.-4
Lote: LOT-0006
Identificador interno: 3.-5
2. Postup
Postup
Interný identifikátor: 607381
Druh postupu: Verejná súťaž
Postup je zrýchlený: nie
Účel
Druh zmluvy: Práce
Hlavná klasifikácia (cpv): 45000000 Stavebné práce
5. Časť
Časť: LOT-0001
Interný identifikátor: 1.-0
Možnosti:
Časť: LOT-0002
Interný identifikátor: 2.-1
Časť: LOT-0003
Interný identifikátor: 4.-2
Časť: LOT-0004
Interný identifikátor: 5.-3
Časť: LOT-0005
Interný identifikátor: 6.-4
Časť: LOT-0006
Interný identifikátor: 3.-5
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: 607381
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45000000 Gradbena dela
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Notranji identifikator: 1.-0
Sklop: LOT-0002
Notranji identifikator: 2.-1
Sklop: LOT-0003
Notranji identifikator: 4.-2
Sklop: LOT-0004
Notranji identifikator: 5.-3
Sklop: LOT-0005
Notranji identifikator: 6.-4
Sklop: LOT-0006
Notranji identifikator: 3.-5
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 607381
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 1.-0
Optioner:
Del (anbudsområde): LOT-0002
Intern identifierare: 2.-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Intern identifierare: 4.-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Intern identifierare: 5.-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Intern identifierare: 6.-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Intern identifierare: 3.-5