476233-2026 - Konkurrencevilkår
Rumænien – Turbinearbejder – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen - Meddelelse om ændring
Bygge- og anlægsarbejder
2. Procedure
Procedure
TitelRetehnologizare C.H.E. Gogoșu
BeskrivelseObiectul contractului il reprezinta realizarea lucrarilor de : Retehnologizare C.H.E. Gogoșu, care includ in principal: - Modernizarea turbinei hidraulice; - Modernizarea generatorului; - Modernizarea sistemelor electrice si de comanda; - Modernizarea instalatiilor auxiliare; - Implementarea sistemelor SCADA; - Punerea in functiune a echipamentelor modernizate. CHE Gogoșu face parte din Sistemul Hidroenergetic şi de Navigație Porțile de Fier II. Centrala hidroelectrică Gogoșu a fost pusă în funcțiune în perioada 1993-1994, dar soluțiile tehnologice adoptate din cauza condițiilor din acea perioadă, sunt la nivelul anilor ’80 (păstrând concepția deja aplicată la CHE Porțile de Fier II) și prin urmare, echipamentele și instalațiile erau deja uzate moral la data punerii lor în funcțiune. Retehnologizarea centralei suplimentare române (CHE Gogoșu) este impusă și de retehnologizarea CHE Porțile de Fier I și CHE Porțile de Fier II având în vedere integrarea lor într-un sistem unitar de comandă, automatizare și control (dispecer de cascadă). În cadrul operației de retehnologizare (înlocuire) a Hidroagregatului și Instalațiilor Auxiliare Hidroagregat, sunt prevăzute următoarele activități principale (fiind valabile pentru cele două hidroagregate și centrală): 1. Turbina hidraulică KOT 28 – 7,45 - Rotor turbină (butuc, mecanisme, palete): înlocuire rotor turbină după reproiectare; se va păstra geometria actuală a camerei rotorului, butucului și ogivei; parametri turbinei / agregatului vor fi conform Acordului cu partea sârbă (același cu turbinele modernizate de la PF2) - Camera rotorică: înlocuire cu cameră rotorică din inox, atât partea superioară (neînglobată) cât și partea inferioară (înglobată în prezent) 2. Sistem de reglaj turbină - Regulatorul de viteză: înlocuire completă - Grupul de ulei sub presiune: înlocuire completă inclusiv sisteme de pompare, sertare, trasee de țeava; reabilitare rezervoare GUP pe poziție (control NDT, reparații locale, curățire și protecție anticorozivă la exterior) 3. Echipamente și instalații auxiliare ale hidroagregatului (parte mecanică – turbină) - Înlocuire integrală cu excepția rezervoarelor de ungere care se vor reabilita 4. Generator - Înlocuire generator.Generatorul va fi prevăzut cu sistem de excitație statică complet nou 5. Instalații auxiliare generator - Înlocuire 6. Instalații Auxiliare ale Blocului și Centralei - Înlocuire integrală cu excepția construcției metalice aferentă vanei plane, rezervoarele gospodăriei de ulei, rezervoarele instalației de aer comprimat, care se vor reabilita Ca urmare a aprobării obiectivului de investiții Departamentul Proiectare a elaborat Documentația tehnico-economică pentru achiziția lucrărilor de retehnologizare, aceasta fiind avizată în CTE HE cu Avizul CTE nr. 212/2025.
Intern ID13267213/2026/3
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45315200 Turbinearbejder
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0000
TitelDefault lot
BeskrivelseRetehnologizare C.H.E. Gogoșu cf. cerintelor din Documentația tehnico-economică
Intern ID1
Supplerende klassifikation (cpv): 31100000 Elektriske motorer, generatorer og transformatorer, 31200000 Elektriske fordelings- og styreapparater, 42112200 Hydrauliske turbiner, 42961200 Scada eller tilsvarende system, 45255400 Værkstedsarbejder, 45259900 Opgradering af anlæg, 71323100 Projektering i forbindelse med elforsyningssystemer, 71356200 Tjenesteydelser i forbindelse med teknisk støtte
476233-2026 - Hange
Rumeenia – Turbiinitööd – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu
Hanketeade või kontsessiooniteade – üldkord - Paranduse teade
Ehitustööd
2. Menetlus
Menetlus
PealkiriRetehnologizare C.H.E. Gogoșu
Sisemine tunnus13267213/2026/3
Menetluse liikAvatud
Kiirendatud menetlusei
Eesmärk
Lepingu olemusEhitustööd
Peamine liigitus (cpv): 45315200 Turbiinitööd
5. Osa
OsaLOT-0000
PealkiriDefault lot
Sisemine tunnus1
Täiendav liigitus (cpv): 31100000 Elektrimootorid, generaatorid ja transformaatorid, 31200000 Elektrijaotusseadmed ja juhtaparatuur, 42112200 Hüdroturbiinid, 42961200 Scada või vastav süsteem, 45255400 Seadistustööd, 45259900 Seadmeuuendustööd, 71323100 Elektrivõrkude projekteerimisteenused, 71356200 Tehnilised abiteenused
476233-2026 - Gara
Romania – Lavori su turbine – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu
Bando di gara o di concessione – regime ordinario - Avviso di rettifica
Lavori
2. Procedura
Procedura
TitoloRetehnologizare C.H.E. Gogoșu
Identificativo interno13267213/2026/3
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
Finalità
Natura dell'appaltoLavori
Classificazione principale (cpv): 45315200 Lavori su turbine
5. Lotto
LottoLOT-0000
TitoloDefault lot
Identificativo interno1
Classificazione aggiuntiva (cpv): 31100000 Motori, generatori e trasformatori elettrici, 31200000 Apparecchiature per la distribuzione e il controllo dell'energia elettrica, 42112200 Turbine idrauliche, 42961200 Sistemi Scada o equivalente, 45255400 Lavori di fabbricazione, 45259900 Potenziamento di impianti, 71323100 Servizi di progettazione di sistemi elettrici, 71356200 Servizi di assistenza tecnica
476233-2026 - Mededinging
Roemenië – Turbine-installatie – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling - Bericht van wijziging van een aankondiging
Werken
Interne identificatiecode13267213/2026/3
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractWerken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45315200 Turbine-installatie
5. Perceel
PerceelLOT-0000
Interne identificatiecode1
Aanvullende classificatie (cpv): 31100000 Elektromotoren, elektrische generatoren en elektrische transformatoren, 31200000 Distributie- en regelinstallaties voor elektriciteit, 42112200 Waterturbines, 42961200 Scada of gelijkwaardig systeem, 45255400 Montagewerkzaamheden, 45259900 Upgraden van installaties, 71323100 Ontwerpen van elektriciteitssystemen, 71356200 Technische bijstandsdiensten
476233-2026 - Procedura konkurencyjna
Rumunia – Roboty w zakresie turbin – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy - Ogłoszenie o zmianie
Roboty budowlane
TytułRetehnologizare C.H.E. Gogoșu
Wewnętrzny identyfikator13267213/2026/3
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaRoboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45315200 Roboty w zakresie turbin
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0000
TytułDefault lot
Wewnętrzny identyfikator1
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 31100000 Elektryczne silniki, generatory i transformatory, 31200000 Aparatura do przesyłu i eksploatacji energii elektrycznej, 42112200 Turbiny hydrauliczne, 42961200 Przemysłowy system kontroli ruchu lub równorzędny, 45255400 Roboty produkcyjne, 45259900 Modernizacja zakładów, 71323100 Usługi projektowania systemów zasilania energią elektryczną, 71356200 Usługi pomocy technicznej
476233-2026 - Súťaž
Rumunsko – Práce na turbínach – Retehnologizare C.H.E. Gogoșu
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim - Oznámenie o zmene
Práce
2. Postup
Postup
NázovRetehnologizare C.H.E. Gogoșu
Interný identifikátor13267213/2026/3
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvyPráce
Hlavná klasifikácia (cpv): 45315200 Práce na turbínach
5. Časť
ČasťLOT-0000
NázovDefault lot
Interný identifikátor1
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 31100000 Elektromotory, generátory a transformátory, 31200000 Rozvod elektriny a regulačné prístroje, 42112200 Vodné turbíny, 42961200 Systém scada alebo rovnocenný systém, 45255400 Montážne práce, 45259900 Práce na zvyšovaní parametrov zariadení, 71323100 Projektovanie silnoprúdových sústav, 71356200 Technická pomoc