577425-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Vollsmose kontorhus, Odense - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder - Varer
2. Procedure
Procedure
TitelVollsmose kontorhus, Odense - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
BeskrivelseNordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør nedenstående 4 fagentrepriser på projektet Vollsmose Kontorhus, Vollsmose kontorhus er beliggende på Risingsvej 101 i Odense NØ. Byggeriet er et kontorhus opført i 4 etager med teknikhuse på taget. Det udføres for AP Ejendomme med Odense kommune som hovedlejer. Herudover etableres 2 mindre erhvervslejemål i bygningen. Byggeriet udføres som et traditionelt elementbyggeri i beton med skalmurede facader. Indvendig aptering udføres med lette vægge i gips/glas, nedhængte akustikregulerende lofter samt gulvbelægninger i varie-rende materialer, som træ, klinker, tegl, tæpper etc. Etagearealet andrager ca. 8500 m2 samt ca. 550 m2 teknikhuse på taget. Udenomsarealerne udføres med ca. 5000 m2 befæstede arealer, udlagt som hhv. adgangsvej, p-pladser, stier og pladser. Øvrige arealer er udlagt som beplantede grønne arealer. Grundarealet andrager ca. 12925 m2 Følgende entrepriser udbydes: Entreprise nr.: ENT03 - Entreprise navn: Betonelementleverance. Entreprise nr.: ENT04 - Entreprise navn: Kompositbjælker – Leverance i stål. Entreprise nr.: ENT19 - Entreprise navn: Elevator. Entreprise nr.: ENT21- Entreprise navn: Ventilation & Køling.
Intern IDVollsmose kontorhus, Odense - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddene gennemføres som et offentlige udbud
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Supplerende kontrakttypeVarer
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0023
TitelENT03 Betonelementleverance
BeskrivelseFagentreprisen omhandler projektering og levering af betonelementer og stål, udvekslingsbjælker samt betontrapper, stålværn og håndlister i trapperum.
Intern IDENT03 Betonelementleverance
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45262300 Betonarbejder, 44114200 Betonvarer, 44200000 Produkter til konstruktioner, 45262311 Råbyggeri af beton, 45223500 Bygværker af armeret beton, 45262310 Arbejder i armeret beton, 45223800 Samling og opførelse af præfabrikerede bygværker, 44212000 Produkter til konstruktioner og dele dertil, undtagen præfabrikerede bygninger, 45262400 Opstilling af stålprofiler, 71320000 Ingeniørmæssig projektering, 45421140 Montering af bygningsdele af metal, undtagen vinduer og døre
DelkontraktLOT-0024
TitelENT04 Kompositbjælker - Leverance i stål
BeskrivelseFagentreprisen omhandler projektering og levering af stålkompositbjælker.
Intern IDENT04 Kompositbjælker - Leverance i stål
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 44212000 Produkter til konstruktioner og dele dertil, undtagen præfabrikerede bygninger, 71320000 Ingeniørmæssig projektering
DelkontraktLOT-0025
TitelENT19 Elevator
BeskrivelseFagentreprisen omhandler projektering, levering og montering af elevator.
Intern IDENT19 Elevator
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45313100 Installation af elevator, 42416000 Elevatorer, spandeelevatorer, lifte, rulletrapper og rullende fortove, 71320000 Ingeniørmæssig projektering
DelkontraktLOT-0026
TitelENT21 Ventilation & Køling
BeskrivelseFagentreprisen omhandler projektering, levering og montering af ventilation og køl.
Intern IDENT21 Ventilation & Køling
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg, 42500000 Køle- og ventilationsudstyr, 42520000 Ventilationsudstyr, 42510000 Varmevekslere, udstyr til luftkonditionering og køling, apparater til filtrering, 45331200 Installation af ventilations- og klimaanlæg, 45331210 Arbejde i forbindelse med ventilationsanlæg, 45331230 Installation af køleanlæg, 45331231 Installation af køletekniske anlæg