64708-2021 - ResultaterDanmark-København: Konsulentvirksomhed i forbindelse med reklame
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1.
Udbuddets omfang
II.1.1.
Betegnelse
Rammeaftale om kommunikations- og kampagneydelser til Beskæftigelsesministeriet
Sagsnr.: 2020-3207
II.1.2.
Hoved-CPV-kode
79341100 Konsulentvirksomhed i forbindelse med reklame
II.1.4.
Kort beskrivelse
Udbud af rammeaftale om kommunikations- og kampagneydelser til Beskæftigelsesministeriet. Rammeaftalen er opdelt i 3 delaftaler:
- Delaftale 1 - Strategisk rådgivning og kommunikationskampagner
- Delaftale 2 - Rådgivning om og udvikling af digitale platforme og systemer
- Delaftale 3 - Grafisk design og layout.
II.1.6.
Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2.
Beskrivelse
II.2.1.
Delaftale 1 – Strategisk rådgivning og kommunikationskampagner
Delkontraktnr.: 1
II.2.2.
Supplerende CPV-kode(r)
79415200 Konsulentvirksomhed i forbindelse med design
II.2.4.
Beskrivelse af udbuddet
Beskæftigelsesministeriet har løbende behov for at købe strategisk rådgivning. Den strategiske rådgivning indkøbes eksempelvis i forbindelse med idé- og konceptudvikling, generel rådgivning om intern og ekstern kommunikation og tilpasning af denne i forhold til overordnede visioner og missioner, brandingstrategier og kommunikation om og af diverse kampagner og initiativer. Der vil være tale om indkøb af bistand til tidsafgrænsede kommunikationsindsatser mod en ofte afgrænset målgruppe.
Delaftale 2 – Rådgivning om og udvikling af digitale platforme og systemer
Delkontraktnr.: 2
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
Beskæftigelsesministeriet har løbende behov for at købe rådgivning om og udvikling af digitale platforme og systemer. Opgaverne på delaftalen vil både bestå af rådgivningsopgaver og udviklingsopgaver. Der vil primært være opgaver i forbindelse med udviklingen af UX og design på digitale platforme. Der vil være opgaver, hvor der er behov for at købe rådgivning om valg af digital platforme forud for udvikling af disse. Der vil kunne forekomme drift samt løbende tilpasninger og fejlretninger.
Delaftale 3 – Grafisk design og layout
Delkontraktnr.: 3
79822500 Grafisk design
Beskæftigelsesministeriet har løbende behov for at købe grafisk opsætning af tekst, layout, design, færdiggørelse og klargøring af elementer til produktion på tryk og/eller i elektronisk form. Behovet omfatter både trykte og elektroniske publikationer. Delaftalen omfatter ikke tryk af de leverede produkter.