2. Procedure
Procedure
Titel: Ny forbehandling - Hjørring Renseanlæg - El-entreprise
Beskrivelse: Udbuddet omfatter El-entreprisen i forbindelse med etablering af ny forbehandling på Hjørring Renseanlæg. Entreprisen omfatter montage af bygherreleverancer, herunder hoved-, bygnings- og maskintavler, frekvensomformere og instrumentering samt levering og udførelse af de øvrige el-tekniske arbejder, der er omfattet af udbudsmaterialet. Arbejderne skal udføres under hensyntagen til renseanlæggets fortsatte drift og i koordinering med de øvrige entrepriser.
Udbudsprocedure: Begrænset
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Udbuddet gennemføres som begrænset udbud efter Forsyningsvirksomhedsdirektivet. Udbuddet gennemføres i to faser: Ansøgning om prækvalifikation og udvælgelse af ansøgere. Tilbudsafgivelse blandt de prækvalificerede ansøgere. Ordregiver forventer at prækvalificere 3 ansøgere. Der gennemføres ikke forhandling. Kontrakten tildeles den tilbudsgiver, der har afgivet det konditionsmæssige tilbud med den laveste pris.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45252127 Bygge-anlægsarbejde: spildevandsbehandlingsanlæg
Supplerende klassifikation (cpv): 31700000 Elektroniske, elektromekaniske og elektrotekniske artikler
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Ordregiver har optioner som nærmere beskrevet i tilbudslisten. Optionerne kan helt eller delvist bringes i anvendelse efter Ordregivers beslutning.