754502-2026 - Konkurrencevilkår
Danmark – Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed – Modellering af ulvebestanden i Danmark
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
2. Procedure
Procedure
Titel: Modellering af ulvebestanden i Danmark
Beskrivelse: Den udbudte kontrakt vedrører udarbejdelse af en bestandsmodel for ulv i Danmark og dertilhørende rådgivning. Leverandøren skal foretage en "Population Viability Analysis (PVA)”, og ”Minimum Viable Population (MVP)” for ulvebestanden i Danmark, samt fastsætte artens referenceværdi (FRP). Leverandøren skal derudover - på anmodning fra Ordregiver - udføre rådgivning i spørgsmål, der blandt andet relaterer sig til modelleringen, vurderingen af artens referenceværdi, forskellige reguleringsmetoders effekt på bestanden, mv.
Intern ID: 823323
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende én tilbudsfase. Ordregiver har ikke fastsat minimumskrav til tilbudsgivers egnethed.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling, 90712400 Planlægning af naturressourceforvaltning eller bevarelsesstrategier, 90700000 Tjenester på miljøområdet
5. Delkontrakt
Delkontrakt: LOT-0000