79263-2024 - Konkurrencevilkår
Danmark – Vedligeholdelse af vejbelysning – Udbud af drift, vedligehold og modernisering af vejbelysning i Hillerød kommune
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
2. Procedure
Procedure
TitelUdbud af drift, vedligehold og modernisering af vejbelysning i Hillerød kommune
BeskrivelseDette udbud vedrører levering af drift, vedligehold og modernisering af vejbelysning.Formålet med udbuddet er at indgå kontrakt med én leverandør vedrørende levering drift, vedligehold og modernisering af vejbelysning.
Intern ID221453632
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenOpgaven består af drift og vedligehold af Hillerød Kommunes vejbelysningsanlæg. Vejbelysningsanlægget består af ca. 10.300 armaturer og tilhørende master hvor ca. 800 er træmaster. 5700 armaturer er med LED. Resten er armaturer med konventionelle lyskilder af forskellige typer. Hovedparten af træmasterne forsynet med luftledninger.Der indgår ca. 150 belysningsskabe og 60 underskabe i anlægget.Det forventes samtidigt, at der skal moderniseres for ca. 34 mio. kr. i kontraktperioden. Moderniseringen omfatter primært nye LED armaturer, LED indsatse og udskiftning af træmaster til stålmaster.Vejbelysningsanlægget består af ca. 10.300 armaturer og tilhørende master hvoraf ca. 775 er træmaster, der skal udskiftes. Ca. 5.900 armaturer er med LED. Resten er armaturer med konventionelle lyskilder af forskellige typer. Hovedparten af træmasterne forsynet med luftledninger som skal kabellægges.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50232100 Vedligeholdelse af vejbelysning
Supplerende klassifikation (cpv): 34993000 Vejbelysning, 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5. Delkontrakt
DelkontraktLOT-0000