See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aftale om WDM og SDH udstyr - 23/06804
Beschreibung: Energinet ønsker at indgå en aftale om WDM og SDH udstyr. Energinet har tidligere (2000 og 2014) udbudt kontrakter angående to typer udstyr; SDH og WDM-udstyr. Nokia vandt kontrakten begge gange. I 2023 indgik Energinet endvidere en aftale vedr. SDH og WDM-udstyr med Nokia på baggrund af en offentliggjort profylaksebekendtgørelse. På baggrund af EU-udbuddene er der indkøbt og installeret Nokia SDH-udstyr i alle Energinets højspændingsstationer, ligesom et central redundant managementsystem til administration og overvågning er implementeret. WDM-udstyret anvendes i Energinets datacentre til forbindelser mellem datacentre. Der er gennem årene opbygget kompetencer hos medarbejdere via specifikke uddannelser og erfaringer via arbejdet med etablering og drift af platformen. Således har Energinet ressourcer, der kan installere, administrere og drifte det eksisterende udstyr. Energinet har ligeledes allerede relevante reservedele samt etableret processer for kommisionering på det eksisterende udstyr. Endvidere er en opsplitning i datacentre nært forestående. Det betyder en omstrukturering med genbrug af eksisterende udstyr og foruden udvidelse også et betragteligt forbrug af tidligere indkøbte komponenter. Ved indførelse af en ny platform vil det således betyde en betragtelig omkostning til drift og vedligehold samt uddannelse af nødvendige ekstra ressourcer. Det er ikke teknisk muligt at kombinere udstyr og løsning fra forskellige leverandører, idet disse systemer baseres på proprietære teknologier og protokoller. For at opnå funktionalitet er det derfor en betingelse, at det er samme leverandør/producent igennem hele værdikæden for at kunne fungere i en sammenhæng. Aftalen forventes at have en varighed på ca. 5 år. Samlet forventes der indkøbt udstyr over 5 år for ca. 16 mio. kr.
Interne Kennung: 657513
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32570000 Kommunikationsanlage
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32420000 Netzausrüstung, 32430000 Fernnetz
5. Los
Los: LOT-0000