100901-2025 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn
Beschreibung: Udbuddet vedrører udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i medfør af § 154 i almenboligloven i hele Danmark. Byggeskadefonden gennemfører eftersyn af støttede nybyggerier og renoveringer, samt ustøttede renoveringer, der frivilligt er tilmeldt fonden. For de omfattede byggerier og renoveringer skal der foretages to lovpligtige eftersyn: • 1-årseftersynet, der skal påbegyndes tidligst 4 måneder og afsluttes senest 8 måneder efter afleveringen. • 5-års eftersynet, der påbegyndes tidligst 50 måneder og afsluttes senest 53 måneder efter afleveringen. Eftersyn består af en systematisk, byggeteknisk gennemgang af byggeriet eller renoveringen med det formål at beskrive og vurdere dettes tilstand og herunder registrere svigt og skader og om muligt belyse årsagerne hertil. Derudover kan der efter Byggeskadefondens beslutning gennemføres et udvidet eftersyn , hvis der er behov for det, til yderligere belysning af væsentlige bygningsdeles tilstand. Formålet med eftersynet er at kontrollere, at bygningerne og de enkelte bygningsdele er projekteret og udført i henhold til god byggeskik og gældende regler, og at der ikke forekommer byggetekniske svigt og skader eller fejl og mangler i dokumentationen. Eftersynet afsluttes med indrapportering i Byggeskadefondens indberetningssystem. Udbuddet er opdelt i 6 delaftaler (Gruppe A-F), hvor der for hver delaftale indgås aftale med mellem 10-15 eftersynsfirmaer. Delaftalerne er opdelt geografisk efter postnummer.
Interne Kennung: 1- og 5-årseftersyn
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Gruppe A
Beschreibung: Rammeaftalen for Gruppe A omfatter udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i de geografisk områder omfattet af postnumrene 1000-1990, 2000-2990 og 3700-3990. For Gruppe A indgås der aftale med 15 eftersynsfirmaer.
Interne Kennung: Gruppe A
Los: LOT-0002
Titel: Gruppe B
Beschreibung: Rammeaftalen for Gruppe B omfatter udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i de geografisk områder omfattet af postnummer 3000-3690 og 4000-4990. Rammeaftalen indgås med 10 eftersynsfirmaer.
Interne Kennung: Gruppe B
Los: LOT-0003
Titel: Gruppe C
Beschreibung: Rammeaftalen for Gruppe C omfatter udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i de geografisk områder omfattet af postnummer 5000-5990 og 6000-6790. Rammeaftalen indgås med 10 eftersynsfirmaer.
Interne Kennung: Gruppe C
Los: LOT-0004
Titel: Gruppe D
Beschreibung: Rammeaftalen for Gruppe D omfatter udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i de geografisk områder omfattet af postnummer 6800-6990, 7000-7590, 8300-8390 og 8600-8790. Rammeaftalen indgås med 10 eftersynsfirmaer.
Interne Kennung: Gruppe D
Los: LOT-0005
Titel: Gruppe E
Beschreibung: Rammeaftalen for Gruppe E omfatter udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i de geografisk områder omfattet af postnummer 8000-8290, 8400-8590 og 8800-8990. Rammeaftalen indgås med 10 eftersynsfirmaer.
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Gruppe F
Beschreibung: Rammeaftalen for Gruppe F omfatter udførelse af Byggeskadefondens 1- og 5-årseftersyn i de geografisk områder omfattet af postnummer 7600-7990 og 9000-9990. Rammeaftalen indgås med 10 eftersynsfirmaer.
Interne Kennung: 6