2. Verfahren
Verfahren
Titel: Grønnevang Skole Hovedentreprise - nedrivning af eksisterende skole og opførelse af ny skole
Beschreibung: Hillerød Kommune ønsker at indgå en samarbejdsaftale og en hovedentrepriseaftale med tidlig inddragelse af entreprenøren vedr. nedrivning af eksisterende skole, opførelse af ny skole til indskoling og mellemskole og tilhørende landskabsprojekt. Udbuddet vil følge reglerne om udbud med forhandling. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med Hillerød Kommune. Efter forhandlingernes gennemførelse kan Hillerød Kommune udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive endeligt tilbud. Hillerød Kommune yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. Udbudsformen er valgt under hensyntagen til at Hillerød Kommune har behov for at drøfte forskellige aftalevilkår, såsom opgaverne i samarbejdsfasen/projektudviklingsfasen, optimeringsmuligheder og hovedtidsplanen, risici og nedrivningsopgavens omfang. Hillerød betinger sig muligheden for at afholde yderligere forhandlinger. Projektet omfatter nedrivning og nybyggeri af en ny skole til indskoling og mellemskole. Den samlede nye skolebygning og idrætshal forventes at udgøre ca. 10.350 m² brutto inkl. idrætshal og omklædning. Skolen forventes at skulle forberedes til en senere udvidelse med 6. - 9. klasse med tilhørende fagfaciliteter samt en supplerende idrætshal og evt. madskole. Den tidligere skole, Grønnevang Skole afdeling Jespervej, skal totalnedrives, og der ønskes i stedet opført en ny skole på samme beliggenhed. Hovedentreprenøren inddrages tidligt med henblik på at inddrage entreprenørens kompetencer til gavn for projektet og de valgte løsninger. I samarbejdsfasen vil hovedentreprenøren skulle samarbejde med totalrådgiver, som er ansvarlig for projekteringen. Det er forventningen, at byggeriet skal DGNB certificeres til guld, hjerte og diamant.
Vorherige Bekanntmachung: 14107-2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter udbudslovens afsnit II, jf. lovens §§ 61-66. Årsagen til at udbuddet gennemføres som udbud med forhandling er, at Hillerød Kommune ønsker en drøftelse af, hvilke projektmæssige og aftalemæssige forhold, der har væsentlig betydning for tilbuddet. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase herunder eventuelt en eller flere forhandlingsrunder. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Den udbudte aftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da det er Hillerød Kommunes vurdering, at realiseringen af projektet sker mest hensigtsmæssigt i en samlet aftale med henblik på at minimere omkostninger til grænseflader og forenkle koordinerings- og ansvarsforhold.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Grønnevang Skole Hovedentreprise - Nedrivning af eksisterende skole og opførelse af ny skole inkl. landskabsarbejder
Beschreibung: Hovedentrepriseaftalen og samarbejdsaftalen indeholder overordnet samlet set en samarbejdsfase, en nedrivningsfase og en opførelsesfase inklusive landskabsarbejder. Vedrørende NEDRIVNING: Der skal i forbindelse med nedrivningen bl.a. udføres forskellige arbejder, såsom miljøsanering, nedrivning og bortskaffelse. Arealet for den eksisterende skole er jf. BBR-oplysninger følgende: Jespervej 148 (skolen): samlet bygningsareal: 9715 m2, samlet kælderareal: 6300m2, Jespervej 152 (hallen): samlet bygningsareal: 2581 m2, samlet kælderareal: 529m2 Vedrørende NY SKOLE: Den samlede nye skolebygning og idrætshal forventes at udgøre ca. 10.000 m² brutto inkl. idrætshal. Totalrådgiver er ansvarlig for projekteringen af den nye skole, dog således at der forventes et omfang af entreprenørprojektering. Det forventes, at skolen opføres som et træbyggeri. Det forventes, at den nye skole kan tages i brug medio 2030.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111100 Abbrucharbeiten