102141-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels – Udbud af frokostordning til daginstitutioner i Sønderborg Kommune
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af frokostordning til daginstitutioner i Sønderborg Kommune
BeschreibungSønderborg Kommune (herefter benævnt ”Ordregiver”) ønsker at gennemføre et udbud af frokostordning til daginstitutioner i Sønderborg Kommune. Udbudsprocessen vedrører indgåelse af en Rammeaftale om levering af frokostordning til de daginstitutioner i Sønderborg Kommune, hvor der ved forældreafstemning er valgt en frokostordning. Der er for nuværende 38 daginstitutioner i Sønderborg Kommune, som alle er integrerede institutioner med både vuggestue og børnehave, hvor der afstemmes separat for vuggestue og børnehave. Afstemningen foregår hvert andet år, og finder sted forud for denne Rammeaftales indgåelse i maj/juni 2026. I medfør af Dagtilbudsloven § 16a skal alle børn i kommunale daginstitutioner tilbydes et sundt frokostmåltid alle hverdage. Den udbudte frokostordning skal derfor bestå af et sundt og ernæringsfyldt måltid, der tilgodeser børns sundhed og trivsel. Krav til indholdet af ordningen fremgår af Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation.
Interne Kennung654675
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud med forhandling efter Udbudslovens afsnit III. I det omfang Ordregiver ikke vælger at tildele på baggrund af det indledende tilbud, vil alle tilbudsgivere inviteres til individuelle forhandlingsmøder. Formålet med forhandlingen er at understøtte en konstruktiv dialog mellem Ordregiver og Tilbudsgiver om det indledende tilbud og Ordregivers udbudsmateriale. Forhandlingen forventes gennemført som et forløb, hvor der forhandles om forbedringer og præciseringer på baggrund af Tilbudsgivers indledende tilbud samt muligheden for at optimere udbudsmaterialet. Ordregiver er opmærksom på, at værdien og ressourceforbruget er til stede i forhandlingen, hvorfor det er Ordregivers hensigt at optimere begge parters tids- og ressourceforbrug mest muligt. Ordregiver forventer, at der vil blive forhandlet om følgende elementer: • Jeres besvarelse af konkurrenceparametrene i Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation. • Jeres tilbudte pris pr. frokostmåltid pr. dag pr. børnehavebarn, og pr. dag pr. vuggestuebarn i DKK ekskl. moms, jf. Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation, afsnit 7.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55000000 Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen, 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55523100 Auslieferung von Schulmahlzeiten
5. Los
LosLOT-0000