See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på fremstilling og levering af skolemad til fire skoler i Helsingør Kommune
Beschreibung: I Helsingør Kommune er fire skoler blevet udtrukket til det landsdækkende forsøg med skolemad, der løber fra skoleåret 2025/2026 og til 31. december 2028. Udbuddet omfatter produktion og levering af et dagligt frokostmåltid til de elever på de fire skoler, som er udtrukket til at deltage i forsøgsordningen. Herudover skal der stilles et bestillingssystem til rådighed, hvor der kan bestilles og afbestilles måltider. Endelig skal der også være mulighed for at modtage statistisk information om antallet af elever, som spiser med i forsøgsordningen. For en nærmere beskrivelse af den udbudte ydelse, herunder bl.a. krav til den mad der skal leveres, krav til levering, samt krav til bestillingssystem henvises til bilag 1 - Kravspecifikation. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på nogle eller på alle delaftaler.
Vorherige Bekanntmachung: 663742-2025
Interne Kennung: 577857
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til udbudslovens afsnit III, der vedrører indkøb efter det såkaldte light-regime af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55523100 Auslieferung von Schulmahlzeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Helsingør Skoledistrikt
Beschreibung: Delaftalen omhandler skolemad til følgende skoler: Skolen ved Gurrevej Nordvestskolen Skolen ved Gurrevej Skolen deltager i forsøgsordningen med indskolingsklasserne (0.-3. klasse). Ingen forældrebetaling. Bindingsperiode for tilmelding pr. elev maksimalt en (1) måned ad gangen og minimum en (1) uge ad gangen. Mulighed for til- og framelding på dagsbasis accepteres også. Skolen forventer alle elever i indskolingsklasserne deltager i forsøgsordningen, hvilket er 250-300 elever. Nordvestskolen Skolen deltager i forsøgsordningen med udskolingsklasserne (7.-9. klasse). 15 kr. forældrebetaling. Bindingsperiode for tilmelding pr. elev maks. 14 dage, men der foretrækkes en løsning med mulighed for til- og framelding på daglig basis. Skolen forventer omkring 50 elever vil deltage i forsøgsordningen ved opstart, potentielt kan ca. 200 elever deltage.
Interne Kennung: 578623
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen, 55523100 Auslieferung von Schulmahlzeiten
Los: LOT-0002
Titel: Hellebæk Skoledistrikt
Beschreibung: Delaftalen omfatter skolemad til følgende skoler: Hellebækskolen Hellebækskolen Skolen deltager i forsøgsordningen med mellemtrinnet (4.-6. klasse). 15 kr. forældrebetaling. Bindingsperiode for tilmelding pr. elev maksimalt en (1) måned ad gangen og minimum en (1) uge ad gangen. Mulighed for til- og framelding på dagsbasis accepteres også. Skolen forventer omkring 150-170 elever vil deltage i forsøgsordningen, potentielt kan ca. 200 elever deltage.
Interne Kennung: 578625
Los: LOT-0003
Titel: Hornbæk Skole
Beschreibung: Delaftalen omhandler skolemad til følgende skoler: Hornbæk Skole Hornbæk Skole Skolen deltager i forsøgsordningen med indskolingsklasserne (0.-3. klasse). 15 kr. forældrebetaling. Bindingsperiode for tilmelding pr. elev maksimalt en (1) måned ad gangen og minimum en (1) uge ad gangen. Mulighed for til- og framelding på dagsbasis accepteres også. Skolen forventer omkring 50-100 elever vil deltage i forsøgsordningen ved opstart, potentielt kan ca. 200 elever deltage.
Interne Kennung: 578626