10452-2024 - Wettbewerb
Dänemark – Abholung von Siedlungsabfällen – Indsamling af mad- og restaffald
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indsamling af mad- og restaffald
Beschreibung: Aalborg Renovation udbyder indsamling af mad- og restaffald for kunder i Aalborg Kommune. Mad- og restaffald indsamles fra alle husstande og virksomheder. Kontrakten omfatter indsamling af mad- og restaffald i 2- og 4-hjulede containere i det distrikt, som ikke forestås af Aalborg Renovation. Aalborg Renovation forestår indsamlingen af mad- og restaffald i Storaalborg og -Nørresundby. Mad- og restaffald indsamles i samme container, men i forskellige poser i containeren, som efter indsamlingen kan adskilles til hhv. genanvendelse og energiproduktion (forbrænding). Aalborg Renovation ønsker, at indsamlingen skal foregå med biler med alternative drivmidler til fossil diesel, primært el, sekundært HVO-diesel for at reducere klima- og CO2-aftrykket ved indsamlingen. Indsamlingen omfatter byområder, landområder og sommerhusområder: • Antal tømningsenheder i byområder: ca. 28.000 (tømningsfrekvens hver 14. Dag) • Antal tømningsenheder i landområder: ca. 7.000 (tømningsfrekvens hver 14. Dag) • Antal tømningsenheder i sommerhusområder: ca. 4.000 (35 tømninger pr. År) Der vil i kontraktperioden være variationer i antallet af tømningsenheder i de tre områder. Da de indsamlede poser skal være intakte ved aflevering på farvesepareringsanlægget, er der krav til, hvor højt et kompressionstryk, der må anvendes ved indsamlingen.
Interne Kennung: 2023-1227
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Årlig uddeling af informationsmateriale til kunder omfattet af kontrakten, jf. bilag 1 - Arbejdsbeskrivelse. Løbende uddeling af pakker med poser til kunder omfattet af kontrakten, jf. bilag 1 - Arbejdsbeskrivelse.