105589-2025 - Wettbewerb
Polen – Verwaltung von Müllhalden – usługa odbioru i dalszego zagospodarowania odpadów o kodzie 19 12 12
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: usługa odbioru i dalszego zagospodarowania odpadów o kodzie 19 12 12
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest usługa odbioru i dalszego zagospodarowania w sposób ciągły odpadów o kodzie 19 12 12 – inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11 - frakcja powyżej 80 mm powstała ze zmielonych odpadów wielkogabarytowych w ilości minimum 500 Mg do maksimum 2000 Mg poprzez poddanie ich odzyskowi. W celu realizacji zlecenia zamawiający planuje przekazać frakcje w ilości ok. 20 - 100 Mg tygodniowo. Odpad w postaci niebelowanej (luzem). Zamawiający zastrzega, iż podana ilość wytworzonych odpadów do odebrania w ciągu tygodnia jest wielkością prognozowaną i w zależności od potrzeb Zamawiającego może ulec zmianie. Wykonawca zobowiązany jest każdorazowo po wykonaniu usługi (w skali danego miesiąca rozliczeniowego) do dostarczenia Zamawiającemu, bez wezwania, dokumentów potwierdzających odzysk z zagospodarowanego odpadu (dokument potwierdzający odzysk). Dokument ten wystawiany powinien być zbiorczo dla danego rodzaju odpadu za dany miesiąc w danym roku sprawozdawczym w terminie 7 dni od ostatniego dnia miesiąca. Dostarczone Zamawiającemu dokumenty potwierdzające odzysk z zagospodarowanego odpadu oraz potwierdzone przez Zamawiającego i Wykonawcę karty przekazania odpadu w systemie BDO stanowić będą podstawę do wystawienia faktury przez Wykonawcę. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia przedstawiony został w Części II SWZ.
Interne Kennung: 2721/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Art. 138 ust. 2 pkt 2 u.p.z.p. wprowadza możliwość skrócenia terminu składania ofert do minimum 15 dni. Zgodnie z jego dyspozycją: Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach: […] 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 u.p.z.p., a więc w trybie najbardziej konkurencyjnym spośród przewidzianych w ustawie. Zamawiający ma podpisaną umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów będących przedmiotem niniejszego zamówienia, jednak z uwagi na fakt, że zakładana w umowie ilość odpadów uległa znacznemu zwiększeniu, umowa wyczerpie się znacznie szybciej niż zakładano. Zamawiający nie ma możliwości magazynowania większej ilości odpadów niż te określone w posiadanych decyzjach administracyjnych. Ponadto zaleganie odpadów na placach powoduje zanieczyszczenie terenu i zwiększa ryzyko wystąpienia niekontrolowanego pożaru. Rozstrzygnięcie niniejszego postępowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem pełnego 35-dniowego terminu na składanie ofert w istotny sposób zagraża interesom Zamawiającego, życiu i zdrowiu obywateli oraz ochronie środowiska. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia oraz związane z tym skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zapewnienia ciągłości pracy zakładu, którego głównym zadaniem jest przetwarzanie odpadów, a więc ochrona środowiska. Wobec powyższego zdaniem Zamawiającego zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu jest w pełni uzasadnione. Skrócenie terminu składania ofert w postępowaniu ma bowiem na celu pilny zakup wykonania usługi, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnego trybu udzielenia zamówienia publicznego. Według opinii doktryny przesłanką pilnej potrzeby udzielenia zamówienia mogą być względy społeczne, organizacyjne lub ważny interes zamawiającego. W wyroku z dnia 14 lipca 2023 r., KIO 1844/23, Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu przepisu art. 138 ust. 2 ustawy Pzp z, było objęcie jego dyspozycją szerokiego katalogu przypadków, w których możliwym będzie skrócenie terminu składania ofert - w tym również przypadków, które zamawiający mógł przewidzieć lub które wynikają z przyczyn, za które odpowiada zamawiający. Potwierdzenie powyższego znajduje się również w dyrektywie 2014/24/UE, która w motywie 46 wskazuje, że: „Instytucje za-mawiające powinny mieć możliwość skrócenia niektórych terminów mających zastosowanie w procedurze otwartej i ograniczonej oraz w procedurach konkurencyjnych z negocjacjami, w przypadkach gdy dane terminy byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez instytucję zamawiającą. Należy doprecyzować, że nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać.” Stan pilnej konieczności nie oznacza jednak wymogu natychmiastowej reakcji np. w celu usunięcia awarii lub katastrofy. Tego rodzaju sytuacje upoważniają za-mawiającego do zastosowania procedury negocjacyjnej bez ogłoszenia, przewidzianej w art. 32 dyrektywy 2014/24/UE (tak: A. Sołtysińska, Europejskie prawo zamówień publicznych ( Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2016). Skrócenie terminu składania ofert w niniejszym postępowaniu nie pozbawia Wykonawców możliwości w nim udziału.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90533000 Verwaltung von Müllhalden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001