See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Skive Kommune - Forsikringsudbud
Beschreibung: Skive Kommune ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: Bygnings-, Løsøre- og Entrepriseforsikring, Delaftale 2: All risks forsikring egne og indlånte genstande, Delaftale 3: Erhvervs- og produktansvarsforsikring, Delaftale 4: Ledelsesansvarsforsikring, Delaftale 5: Motorkøretøjsforsikring, Delaftale 6: Arbejdsskadeforsikring katastrofedækning, Delaftale 7: Kollektive ulykkesforsikring og Delaftale 8: Søfartøj-forsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2026.
Interne Kennung: 405030
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66513200 Bauwesenversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66514150 Schiffsversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Bygning-, Løsøre- og Entrepriseforsikring
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Bygning-, Løsøre- og Entrepriseforsikring. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Entreprise: Forureningsdækning øvrige skader
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: All risks forsikring egne og indlånte genstande
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor All risks forsikring egne og indlånte genstande.
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Erhvervs- og produktansvarsforsikring
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvarsforsikring.
Interne Kennung: 3-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
Beschreibung der Optionen: Udvidet miljøansvar (gradvis forurening) Plejeanbragte børn - forsæt
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Ledelsesansvarsforsikring
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ledelsesansvarsforsikring.
Interne Kennung: 4-3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Motorkøretøjsforsikring
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung: 5-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Arbejdsskadeforsikring - katastrofedækning
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring - katastrofedækning.
Interne Kennung: 6-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Kollektiv ulykkesforsikring
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektiv ulykkesforsikring
Interne Kennung: 7-6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66512100 Unfallversicherungen
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8: Søfartøj-forsikring
Beschreibung: Skive Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Søfartøj-forsikring.
Interne Kennung: 8-7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514150 Schiffsversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen