107457-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Tief- und Hochbau – Udbud af aftale om teknisk og procesmæssig rådgivning i forbindelse med udbygning, indkøring og daglig drift af Fornæs Renseanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af aftale om teknisk og procesmæssig rådgivning i forbindelse med udbygning, indkøring og daglig drift af Fornæs Renseanlæg
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker AquaDjurs A/S at indhente tilbud på teknisk og procesmæssig rådgivning i forbindelse med udbygning, indkøring og daglig drift af Fornæs Renseanlæg. Ordregiver har i 2022 igangsat en fasevis om- og udbygning af Fornæs Renseanlæg, der realiseres i takt med behovet, idet der henvises til Baggrundsnotatet i udbudsbilag E. Fase I, der omfatter en udbygning af slambehandlingsfacelifterne samt en ændring af anlægget fra et-trins til to-trins anlæg, er under afslutning med indkøring hen over 1. halvår 2025. Renseanlæggets designmæssige kapacitet er i forbindelse hermed udvidet fra 62.000 personækvivalenter (PE) til 88.000 PE. Der er i november 2024 meddelt ny udledningstilladelse svarende til en kapacitet på 120.000 PE. Grundet en stor industritilslutning, en øget slambelastning og en selskabsfusion med deraf følgende spildevandscentralisering har projektet siden igangsætningen i 2022 udviklet sig med deraf følgende krav om fremadrettede EU-udbud etc. Den kommende fase II omfatter en udbygning af renseanlæggets kapacitet til 160.000 PE via etablering af to supplerende procestanke med et volumen på 2 x 8.400 m3. Tankene etableres i takt med kapacitetsbehovet, idet den første procestank etableres i 2025/26 og den anden i 2028. Der er udarbejdet et byggeprojekt for procestankene, som Ordregiver i dialog med den valgte rådgiver planlægger udbudt i EU-udbud i foråret 2025, med procestank 2 som en option. I forlængelser heraf projekteres og udbydes maskin- og elentrepriserne. Udviklingsplanen indeholder på sigt også planer for en hydraulisk udvidelse af den mekaniske forbehandling, en ændret slamhåndtering samt implementering af det 4. rensetrin. Udover den tekniske rådgivning ifm. udviklingsplanen for Fornæs Renseanlæg forventes den udbudte aftale at omfatte brug af ressourcepersoner til assistance i forbindelse med diverse ad hoc opgaver som eksempelvis procesrådgivning, håndtering af industritilslutninger samt rådgivning om særberegningsbidrag. Aftalen om teknisk og procesmæssig rådgivning i forbindelse med udbygning, indkøring og daglig drift af Fornæs Renseanlæg har til formål at regulere Ordregivers indkøb af projekterings- og rådgivningsydelser forbundet med udførelsen af projektet samt andre tekniske rådgivningsydelser i forbindelse med selskabets renseanlæg. Rådgiverens levering af konkrete rådgivningsydelser er underlagt vilkårene i aftalen. Rådgiveren skal således udføre de rådgivningsydelser, der løbende aftales.
Interne Kennung: 372986
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71335000 Technische Studien, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71621000 Technische Analysen oder Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den kommende fase II omfatter en udbygning af renseanlæggets kapacitet til 160.000 PE via etablering af to supplerende procestanke med et volumen på 2 x 8.400 m3. Tankene etableres i takt med kapacitetsbehovet, idet den første procestank etableres i 2025/26 og den anden i 2028. Der er udarbejdet et byggeprojekt for procestankene, som Ordregiver i dialog med den valgte rådgiver planlægger udbudt i EU-udbud i foråret 2025, med procestank 2 som en option. I forlængelser heraf projekteres og udbydes maskin- og elentrepriserne.