2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ny Genbrugsstation – Rødovre Kommune
Beschreibung: Rødovre Kommune ønsker at bygge en ny genbrugsstation, som er moderne og tidssvarende og med mulighed for niveaufri aflæsning af affald. Den nye genbrugsstation skal erstatte den nuværende genbrugsstation, som hvert år har 100.000 besøgende biler, på de travleste dage kører der op mod 600 biler ind og ud, og der modtages omkring 15.000 tons affald pr. år. Den nye genbrugsstation bygges op i to niveauer med et platformbyggeri på ca. 2.000 m2, denne løsning giver niveaufri adgang til flest mulige affaldstyper, og pladsen under platformen anvendes for genbrugshus, undervisningslokale, omklædningsfaciliteter, lager og teknik-rum. På platformen vil der være afmærkede baner til kørsel og midlertidig parkering, der vil blive opstillet en række mindre containere eller kuber til affaldstyper som glas, papir, tekstil, m.v. og det vil samtidig være muligt at kaste affald direkte ned i en række store åbne containere. Platformbyggeriet indeholder endvidere hus for farligt affald samt garage. Platformbyggeriet vil blive opført som bygherreleverance af Modulo Systems ApS. Det bemærkes, at fundamenter, terrændæk og afløbsinstallationer mv. for platformbyggeri-et samt den komplette udvendige belysning på terræn og på platformen skal udføres under totalentreprisen. Trafikken på pladsen og platform skal ensrettes. Biler, der kører ind på pladsen ledes direkte op på platformen via en opkørselsrampe og ned på terræn igen via en nedkørselsrampe, som samtidig giver adgang til de afmærkede baner til kørsel eller midlertidig parkering. Langs den højre side vil der blive indrettet båse, hvor man kan aflæsse affald direkte på terræn, det vil typisk være haveaffald og tungt byggeaffald. Der opføres som pavillon byggeri en mandskabsbygning til kontorfaciliteter mv. for pladspersonalet og personalet for administrationen af renovationsområdet. Der etableres parkeringspladser med ladestikkontakter for el-renovationslastbiler. Hele genbrugspladsen belyses og omkranses af et støjhegn i min 4. m. højde over terræn.
Vorherige Bekanntmachung: 705495-2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter hasteproceduren, jf. Udbudslovens § 57, stk. 5, af hensyn til behovet for kontraktindgåelse og mobilisering så hurtigt som muligt i januar 2025. Dette bevirker, at tilbudsfristen er reduceret til 15 dage fra datoen for afsendelse af udbudsbekendtgørelsen. Ordregiver har tidligere gennemført to offentlige udbud om samme ydelse, som imidlertid har måttet annulleres som følge af tilbuddene indhold. Ordregiver har derfor et akut behov for at gennemføre udbudsproceduren med kortere tilbudsfrist, da tidsplanen for totalentreprisens aflevering ligger fast.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter hasteproceduren, jf. Udbudslovens § 57, stk. 5. Der henvises til begrundelsen ovenfor.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ny Genbrugsstation - Rødovre Kommune
Menge: 8 800 Quadratmeter