See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Svendborg Kommune - Forsikringsudbud
Beschreibung: Svendborg Kommune ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: Bygning- løsøre- og entrepriseforsikringer, Delaftale 2: Erhvervs- og produktansvarsforsikring, Delaftale 3 Ledelsesansvarsforsikring, Delaftale 4 Motorkøretøjsforsikring, Delaftale 5 Arbejdsskadeforsikring - katastrofedækning, Delaftale 6 Kollektiv ulykkesforsikring og Delaftale 7 Søfartøj forsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2026.
Interne Kennung: 402789
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66514150 Schiffsversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Bygning- løsøre- og entrepriseforsikringer
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor bygning- løsøre- og entrepriseforsikringer. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Bygning: E-learning indenfor risikostyring Bygning: Terror - individuel sum bygning og løsøre Bygning: Rørskade Entreprise: Meromkostninger Entreprise: Genhusnings- og huslejeomkostninger Entreprise: Forureningsdækning, øvrige skader
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Erhvervs- og produktansvarsforsikring
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvarsforsikring.
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ledelsesansvarsforsikring.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Motorkøretøjsforsikring
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung: 4-3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Arbejdsskadeforsikring - katastrofedækning
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring - katastrofedækning.
Interne Kennung: 5-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Kollektiv ulykkesforsikring
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektiv ulykkesforsikring.
Interne Kennung: 6-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Søfartøj forsikring
Beschreibung: Svendborg kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Søfartøj forsikring.
Interne Kennung: 7-6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514150 Schiffsversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen