See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: FR20 - Flexrute - Genudbud
Beschreibung: Der udbydes kørsel af ca. 1.200 Brugere til og fra 61 Institutionsadresser, fordelt på 39 udbudsenheder/delaftaler. Kørslen vil omfatte ca. 8.000 antal ugentlige kørsler. Uddybende oplysninger om de enkelte udbudsenheder/delaftaler fremgår af Kontraktbilag 4 (Dataark), herunder antal ugentlige kørsler og yderligere data om Brugere og kørsel. Udbudsenhederne/delaftalerne har driftsstart d. 1. oktober 2025. Dog har udbudsenheder/delaftaler for Furesø Kommune driftsstart 1. januar 2026. Se Kontraktbilag 3 (Faktaark). Oplysninger om udbuddets omfang, herunder det angivne antal ugentlige kørsler, som er angivet i Kontraktbilag 4 (Dataark), er et øjebliksbillede på udbudstidspunktet og vil kunne ændres inden Kontraktens driftsstart og i Kontraktens driftsperiode. Der vil som udgangspunkt være tale om kørsel, der planlægges som Fælleskørsel i et antal ruter pr. Institution. Kørslen udføres for kommuner i Region Hovedstaden og Region Sjælland. Ekstrakørsel, som fremgår af Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark), solokørsel, vil som udgangspunkt ikke skulle udføres efter Kontrakten. Operatøren kan dog efter aftale med Movia udføre Ekstrakørsel, jf. afsnit 6.2.1.2.
Interne Kennung: 114181
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbudsenhed/delaftale 1
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Trænings og Aktivitetscentret (_) - Albertslund Kommune
Interne Kennung: 114181-1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten er for Movia uopsigelig i de første 2 år, medmindre andet fremgår af Kontrakten. Movia kan opsige hele eller dele af Kontrakten med mindst 6 måneders varsel således, at Kontrakten opsiges med virkning fra udgangen af henholdsvis 2. driftsår eller på et vilkårligt tidspunkt derefter i Kontraktens ordinære løbetid.
Los: LOT-0002
Titel: Udbudsenhed/delaftale 2
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Herstedvester skole (2a) - Albertslund Kommune Herstedøster Skole (2b) - Albertslund Kommune
Interne Kennung: 114181-2
Los: LOT-0003
Titel: Udbudsenhed/delaftale 3
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Daghjemmene i Humlehusene (_) - Albertslund Kommune
Interne Kennung: 114181-3
Los: LOT-0004
Titel: Udbudsenhed/delaftale 4
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: UUC Maglemosen (_) - Ballerup Kommune
Interne Kennung: 114181-4
Los: LOT-0005
Titel: Udbudsenhed/delaftale 5
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Balsmoseskolen (5a) - Egedal Kommune Ganløse Skole (5b) - Egedal Kommune Lærkeskolen (5c) - Egedal Kommune Stengårdsskolen (5d) - Egedal Kommune
Interne Kennung: 114181-5
Los: LOT-0006
Titel: Udbudsenhed/delaftale 6
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Damgårdsparken (3 afdelinger) (6.1, 6.2, 6.3) - Egedal Kommune
Interne Kennung: 114181-6
Los: LOT-0007
Titel: Udbudsenhed/delaftale 7
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Blindecenter Bredegaard (7a) - Fredensborg Kommune Linden (7b) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-7
Los: LOT-0008
Titel: Udbudsenhed/delaftale 8
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Fredensborg skole afd. Benediktevej (8a) - Fredensborg Kommune Fredensborg skole afd. Vilhelmsro (8b) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-8
Los: LOT-0009
Titel: Udbudsenhed/delaftale 9
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Endrupskolen (_) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-9
Los: LOT-0010
Titel: Udbudsenhed/delaftale 10
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Humlebæk skole ind- og udskoling (2 afdelinger) (10a.1, 10a.2) - Fredensborg Kommune Langebjergskolen (10b) - Fredensborg Kommune Nivå skole (10c) - Fredensborg Kommune Kokkedal (10d) - Fredensborg Kommune Fredensborg skole afd. Karlebo (10e) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-10
Los: LOT-0011
Titel: Udbudsenhed/delaftale 11
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Møllevejen Skole (_) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-11
Los: LOT-0012
Titel: Udbudsenhed/delaftale 12
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Specialbørnehaven Karlebo (_) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-12
Los: LOT-0013
Titel: Udbudsenhed/delaftale 13
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Ullerødskolen (_) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-13
Los: LOT-0014
Titel: Udbudsenhed/delaftale 14
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Spilopperne (_) - Fredensborg Kommune
Interne Kennung: 114181-14
Los: LOT-0015
Titel: Udbudsenhed/delaftale 15
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Aktivitetscenter Lillevang (_) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-15
Los: LOT-0016
Titel: Udbudsenhed/delaftale 16
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Lynghuset Aktivitetscenter (_) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-16
Los: LOT-0017
Titel: Udbudsenhed/delaftale 17
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Skovgården Aktivtetscenter (_) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-17
Los: LOT-0018
Titel: Udbudsenhed/delaftale 18
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Søndersøskolen (18a) - Furesø Kommune Lille Værløse Skole (18b) - Furesø Kommune Egeskolen (18c) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-18
Los: LOT-0019
Titel: Udbudsenhed/delaftale 19
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Lyngholmskolen (19a) - Furesø Kommune Stavnsholtskolen (19b) - Furesø Kommune Solvangskolen (19c) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-19
Los: LOT-0020
Titel: Udbudsenhed/delaftale 20
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Syvstjerneskolen (_) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-20
Los: LOT-0021
Titel: Udbudsenhed/delaftale 21
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Hareskov skole (_) - Furesø Kommune
Interne Kennung: 114181-21
Los: LOT-0022
Titel: Udbudsenhed/delaftale 22
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Gribskov Specialbørnehave (_) - Gribskov Kommune
Interne Kennung: 114181-22
Los: LOT-0023
Titel: Udbudsenhed/delaftale 23
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Vega Dagcenter (_) - Gribskov Kommune
Interne Kennung: 114181-23
Los: LOT-0024
Titel: Udbudsenhed/delaftale 24
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Sølager Værkstederne (_) - Halsnæs Kommune
Interne Kennung: 114181-24
Los: LOT-0025
Titel: Udbudsenhed/delaftale 25
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: KCV afd. Lille Lyngby (_) - Hillerød Kommune
Interne Kennung: 114181-25
Los: LOT-0026
Titel: Udbudsenhed/delaftale 26
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: KCV afd. Skævinge (_) - Hillerød Kommune
Interne Kennung: 114181-26
Los: LOT-0027
Titel: Udbudsenhed/delaftale 27
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: HDS afd. Ullerød (27a) - Hillerød Kommune HDS afd. St. Dyrehave (27b.1) - Hillerød Kommune HDS afd. St. Dyrehave, busordning (27b.2) - Hillerød Kommune HDS afd. St. Dyrehave, faglokalekørsel (27b.3) - Hillerød Kommune
Interne Kennung: 114181-27
Los: LOT-0028
Titel: Udbudsenhed/delaftale 28
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Krogstenshave Daghjem (_) - Hvidovre Kommune
Interne Kennung: 114181-28
Los: LOT-0029
Titel: Udbudsenhed/delaftale 29
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Daghjemmet Strandmarkshave (29a) - Hvidovre Kommune Strandmarkshave Værested (29b) - Hvidovre Kommune
Interne Kennung: 114181-29
Los: LOT-0030
Titel: Udbudsenhed/delaftale 30
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Lundevejsskolen (_) - Hørsholm Kommune
Interne Kennung: 114181-30
Los: LOT-0031
Titel: Udbudsenhed/delaftale 31
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Daghjemmet Baeshøj (_) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-31
Los: LOT-0032
Titel: Udbudsenhed/delaftale 32
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Daghjemmet Præstevænget (_) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-32
Los: LOT-0033
Titel: Udbudsenhed/delaftale 33
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Asnæs Skole C klassen (33a) - Odsherred Kommune Heldagsskolen i Fårevejle (33b) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-33
Los: LOT-0034
Titel: Udbudsenhed/delaftale 34
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Herrestrup skole (_) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-34
Los: LOT-0035
Titel: Udbudsenhed/delaftale 35
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Hjortholmskolen (35a) - Odsherred Kommune Ladegårdsskolen (35b) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-35
Los: LOT-0036
Titel: Udbudsenhed/delaftale 36
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Hørve Skole Sprogbørnehave (36a) - Odsherred Kommune Hørve Skole Sprogklassen (36b) - Odsherred Kommune Odsherreds Heldagsskole Hørve Skole (36c) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-36
Los: LOT-0037
Titel: Udbudsenhed/delaftale 37
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: Vig Skole Specialklasser (_) - Odsherred Kommune
Interne Kennung: 114181-37
Los: LOT-0038
Titel: Udbudsenhed/delaftale 38
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: CHBB Rude Skov (_) - Rudersdal Kommune
Interne Kennung: 114181-38
Los: LOT-0039
Titel: Udbudsenhed/delaftale 39
Beschreibung: Institution (Institutionsnr.) - Kommune: LAVUK Pibergården (_) - Selvejende Kommune
Interne Kennung: 114181-39