See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af indsamling af husholdningsaffald i Rebild Kommune
Beschreibung: Udbuddet omfatter indsamling af en række affaldsfraktioner fra husholdninger i Rebild Kommune. Fraktionerne omfattet af den udbudte indsamling er madaffald, restaffald, miljøfarligt affald, papir og pap samt metal, plast og mad- og drikkekartoner.Udbuddet er opdelt i to delaftaler:Delaftale 1: Indsamling af madaffald og restaffald og i forbindelse hermed indsamling af miljøfarligt affald i særlige miljøkasser stillet ved beholderne til madaffald og restaffald.Delaftale 2: Indsamling af papir og pap samt metal, plast og mad- og drikkekarton.Tømning af nedgravede beholdere er ikke omfattet af udbuddet.
Vorherige Bekanntmachung: 00604907-2021
Interne Kennung: Udbud af indsamling af husholdningsaffald i Rebild Kommune
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1: Indsamling af madaffald og restaffald og i forbindelse hermed indsamling af miljøfarligt affald i særlige miljøkasser stillet ved beholderne til madaffald og restaffald
Beschreibung: Udbuddet omfatter indsamling af en række affaldsfraktioner fra husholdninger i Rebild Kommune. Fraktionerne omfattet af den udbudte indsamling er madaffald, restaffald og miljøfarligt affald. Udbuddet omfatter ikke tømning af nedgravede affaldsbeholdere, samt andre beholdere, der skal tømmes med kran.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90511200 Einsammeln von Hausmüll
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Beskrivelse af optioner: Ændret transportafstand Forsøgsordning som led i udvikling af Ordregivers indsamlingssystem Ekstra tømninger Ekstra affald Uddeling af informationsmateriale Registrering af chips i alle beholdere Udlevering af poser til madaffald Dieselalternativer til indsamlingsbilerne For yderligere beskrivelse af optionerne, henvises til udbudsmaterialet, heri særligt kravspecifikationen
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2: Indsamling af papir og pap samt metal, plast og mad- og drikkekarton
Beschreibung: Udbuddet omfatter indsamling af en række affaldsfraktioner fra husholdninger i Rebild Kommune. Fraktionerne omfattet af den udbudte indsamling er papir og pap samt metal, plast og mad- og drikkekarton. Udbuddet omfatter ikke indsamling af affald fra nedgravede beholdere, herunder beholdere, som skal tømmes med kran.
Beschreibung der Optionen: Beskrivelse af optioner: Ændret transportafstand Forsøgsordninger som led i udviklingen af Ordregivers indsamlingssystem Ekstra tømninger Ekstra Affald Ommærkning af nuværende beholdere Montering af chip i nuværende beholdere Registrering af chips i alle beholdere Ændring af tømningsfrekvens for 2-kammerbeholderen til genanvendelige fraktioner fra hver 3. uge til hver anden uge eller til hver fjerde uge Dieselalternativer til indsamlingsbilerne For yderligere information om optionerne, henviser til udbudsmaterielet, heri særligt kravspecifikationen.