112889-2025 - Ergebnis
Dänemark – Abholung von Siedlungsabfällen – Udbud af indsamling af mad- og restaffald og genanvendelige fraktioner i delte og udelte beholdere i Assens Kommune
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af indsamling af mad- og restaffald og genanvendelige fraktioner i delte og udelte beholdere i Assens Kommune
Beschreibung: Assens Kommune har i den kommunale Ressourceplan fra 2021-2033 fastlagt modellen for indsamling af mad- og restaffald og genanvendelige fraktioner. Assens Affald og Genbrug A/S udbyder hermed de nye samlede indsamlingsordninger.
Vorherige Bekanntmachung: 00492017-2022
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Indsamlingsopgaven udbydes som én samlet opgave med indsamling af både mad- og restaffald og genanvendelige fraktioner i 2 stk. 2-delte beholdere og én udelt beholder for en-familieboliger og sommerhuse samt anvendelse af både delte og udelte beholdere ved etage- og flerfamilieboliger samt erhverv. Der indsamles desuden farligt affald i røde miljøkasser og tekstiler i poser. Tilbudsgiveren skal afgive enhedspriser på indsamling af disse fraktioner ved de samtidige indsamlinger af mad- og restaffald og genanvendelige fraktioner. Assens Affald og Genbrug A/S vil acceptere en overgangsperiode til 1. april 2024 med indsamling i brugte indsamlingskøretøjer, hvorefter alle indsamlingsordningerne skal udføres med nye indsamlingskøretøjer, der lever op til de stillede krav i udbudsmaterialet.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Forlængelse af kontraktens løbetid med op til 2 år Udførelse af krantømninger af helt og delvist nedgravede beholdere samt kuber på 1,5-2,5 m3