113007-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Veröffentlichungen – Patron Driven Acquisition (PDA)
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPatron Driven Acquisition (PDA)
BeschreibungSyddansk Universitet benytter en Patron Driven Acquisition-aftale (PDA), som indebærer, at et bredt udvalg af e-bøger stilles til rådighed via bibliotekets katalog uden forudgående køb. Betaling for e-bøgerne sker udelukkende ved faktisk brug, hvilket sikker en omkostningseffektiv ressource anvendelse og tilgodeser brugernes behov. Som led i aftalen deponeres der årligt et beløb i størrelsesordenen 500.000 kr., som administreres af leverandøren og benyttes i takt med bruger adgang. Det er Syddansk Universitets vurdering, baseret på markedsundersøgelser og leverandør dialog, at Ebsco efter tidligere leverandørs ønske om udfasning af engangskøb af e-bøger pr. juni 2026, er den eneste tilbageværende leverandør på markedet, der tilbyder PDA-modellen. På baggrund af dette anses det, jf. Udbudsloven § 80, stk. 3, for sagligt og lovligt at tildele kontrakten direkte til Ebsco, da det på grund af tekniske forhold og markedsstruktur er umuligt at opnå tilstrækkelig konkurrence. PDA-modellen, som Ebsco tilbyder, udgør en unik og uundværlig ydelse, og der eksisterer ikke et reelt alternativ på markedet, som opfylder de samme funktionelle og økonomiske krav.
Interne Kennung549712
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 22120000 Veröffentlichungen
5. Los
LosLOT-0000