113752-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud af kontrakt om hosting og IT-drift af administrative systemer til Frederikshavn Forsyning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om hosting og IT-drift af administrative systemer til Frederikshavn Forsyning
Beschreibung: Frederikshavn Forsyning A/S er en multiforsyningskoncern, som består af 8 selskaber og ca. 250 medarbejdere. Frederikshavn Forsyning har en omsætning på ca. 600 mio. kr. årligt. Virksomhedens hovedopgaver består i at sikre stabil forsyning af el, vand og varme samt at sørge for behandlingen af spildvand og affald. Med en målsætning om stabil og sikker drift, konkurrencedygtige it-driftsomkostninger og en proaktiv tilgang til it- og informationssikkerhed, ønsker Frederikshavn Forsyning A/S med dette udbud at indgå en aftale om drift af virksomhedens IT-systemer i et dedikeret miljø. Udbuddet gælder en IT-driftsaftale i et dedikeret miljø. Aftalen omfatter drift af følgende elementer: • Servere • Storage • Databaser • Netværk • Servicedesk • Sikkerhed • Enterprise Mobility Management • Softwarelicenser
Interne Kennung: 112018207
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. Udbudslovens afsnit II.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000