See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Respiratory Syncytial Virus Vaccine (RSV vaccine) 2026-2030
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører leverancen af RSV-vaccine 2026–2030 til vaccination under det nationale sæsonvaccinationsprogram i Danmark. Det primære formål med rammeaftalen er indkøb af vacciner til vaccination af gravide. Hvis det danske vaccinationsprogram ændres eller udvides, kan indkøb ske under rammekontrakten til yderligere befolkningsgrupper – herunder, men ikke begrænset til, ældre personer, forudsat at den pågældende vaccine er godkendt til sådan anvendelse af de kompetente godkendelsesmyndigheder. Vaccinen skal på tidspunktet for afgivelse af tilbud have en markedsføringstilladelse gældende for Danmark. Yderligere krav til vaccinen fremgår af udbudsmaterialet. Det skønnes, at behovet for indkøb af RSV-vacciner som udgangspunkt er ca. 30.000-45.000 doser årligt, dvs. en samlet anslået mængde på ca. 120.000-180.000 doser i rammeaftalens løbetid. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at SSI kan foretage det fornødne indkøb af de omfattede vacciner til det danske marked i overensstemmelse med det forventede behov for sådanne vacciner i rammeaftalernes løbetid på op til 48 måneder. Indkøbet under aftalen afhænger af de beslutninger, der træffes for det offentlige vaccinationsprogram og af vaccinationstilslutningen. Hvis det danske vaccinationsprogram ændres eller udvides, kan indkøb ske under rammekontrakten, forudsat at den pågældende vaccine er godkendt til sådan anvendelse af de kompetente godkendelsesmyndig-heder. Der kan således forventes en væsentlig variation i årligt skønnet forbrug. Henset hertil og til at det samlede behov for vacciner kan variere betydeligt, afhængigt af hvilke beslutninger der træffes for det offentlige program, kan SSI samlet set købe op til 270.000 doser i henhold til rammeaftalen i dennes løbetid, jf. nærmere Appendix 2.
Interne Kennung: 4042827
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33651600 Impfstoffe
5. Los
Los: LOT-0000