114150-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Haushaltshilfen – Vask af tøj til visiterede hjemmeboende borgere og borgere i plejebolig (genudbud)
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vask af tøj til visiterede hjemmeboende borgere og borgere i plejebolig (genudbud)
Beschreibung: Udbuddet vedrører vask af tøj og linned til visiterede borgere (praktisk hjælp efter serviceloven). Udbuddet omfatter to delaftaler: Delaftale 1 dækker borgere i eget hjem, som er omfattet af reglerne om frit valg. For at tilvejebringe frit valg indgås aftaler med to leverandører for denne delaftale. Delaftale 2 dækker beboere i kommunens to plejecentre. For denne delaftale indgås aftale med én leverandør. Den samme leverandør kan byde på begge delaftaler, men det er ikke et krav.
Interne Kennung: 24-5432
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen, 98311000 Abholdienst für Wäsche
5. Los
Los: LOT-0000