11432-2026 - Ergebnis
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Udbud af opgaver indenfor spuling, TV-inspektion og brøndinspektion, som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Vejle Spildevands forsyningsområde
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af opgaver indenfor spuling, TV-inspektion og brøndinspektion, som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Vejle Spildevands forsyningsområde
BeschreibungDen udbudte rammeaftale vedrører opgaver indenfor spuling, TV-inspektion og brøndinspektion, som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Vejle Spildevands forsyningsområde. Følgende opgavetyper er omfattet: • Spuling og TV-inspektion af hovedledninger og stikledninger, herunder brøndrapportering • Spuleopgaver i forbindelse løbende drift- og vedligeholdelse • Bassinoprensning og oprensning af underjordiske bygværker Vejle Spildevand garanterer ikke omsætning vedr. bestillingsopgaver, ligesom omfanget af standardopgaver kan tilpasses i rammeaftalens løbetid. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Udbuddet opdeles ikke i delkontrakter, da ordregiver vurderer, at der er væsentlige økonomiske fordele ved at udbyde indkøbet som et samlet køb; både i forhold til leverandørernes mulighed for stordriftsfordele samt udbyders omkostninger forbundet med udbuddet og efterfølgende kontrakt- og leverandørhåndtering, jf. § 49, stk.2.
Vorherige Bekanntmachung557620-2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (udbudsloven).
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90400000 Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbud af opgaver indenfor spuling, TV-inspektion og brøndinspektion, som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Vejle Spildevands forsyningsområde.
BeschreibungDen udbudte rammeaftale omfatter opgaver indenfor spuling, TV-inspektion og brøndinspektion, som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Vejle Spildevands forsyningsområde. Disse udbudsbetingelser vedrører udbud af opgaver indenfor spuling, TV-inspektion, brøndinspektion og bas-sinoprensning som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Vejle Spildevands forsyningsområde. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (Udbudsloven). Følgende opgavetyper er omfattet: • Spuling og TV-inspektion af hovedledninger og stikledninger, herunder brøndrapportering • Spuleopgaver i forbindelse løbende drift- og vedligeholdelse • Bassinoprensning og oprensning af underjordiske bygværker Vejle Spildevand garanterer ikke omsætning vedr. bestillingsopgaver, ligesom omfanget af standardopgaver kan tilpasses i rammeaftalens løbetid. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Udbuddet opdeles ikke i delkontrakter, da ordregiver vurderer, at der er væsentlige økonomiske fordele ved at udbyde indkøbet som et samlet køb; både i forhold til leverandørernes mulighed for stordriftsfordele samt udbyders omkostninger forbundet med udbuddet og efterfølgende kontrakt- og leverandørhåndtering, jf. § 49, stk.2.
Optionen
Beschreibung der OptionenDenne rammeaftale løber fra 1. januar 2026 til og med 31. december 2027. Herudover har ordregiver option på forlængelse af Rammeaftalen på samme vilkår i 2x1 år. Rammeaftalen inkl. optioner opløber senest den 31.december 2029.