2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt EU-udbud vedrørende levering af pumper og husstandspumpestationer samt komplette pumpestationer til Skanderborg Spildevand A/S
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af pumper og reservedele til udskiftning og kapacitetsændringer (delaftale 1), levering af husstandspumpestationer og reservedele til både spildevand og regnvand (delaftale 2) samt levering af komplette løftepumpestationer, minipumpestationer og pumpestationer til etablering i forbindelse med Ordregivers øvrige entrepriseaftaler samt tilknyttede reservedele (delaftale 3).Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud jf. LBK nr. 116 af 03/02/2025 (udbudsloven) § 56.
Interne Kennung: 273693347
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud jf. LBK nr. 116 af 03/02/2025 (udbudsloven) § 56.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42122000 Pumpen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen, 42131145 Rückschlagventile, 42131230 Schieberventile
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Levering af pumper til udskiftning
Beschreibung: Leverandøren forpligter sig ved nærværende aftale til at levere pumper til udskiftning af defekte eller nedslidte eksisterende pumper og til kapacitetsændringer samt levering af reservedele på de beskrevne vilkår og til de tilbudte priser.Rammeaftalen er gældende fra den 01.04.2026 til den 31.03.2028.Af hensyn til pumpernes afskrivningsperiode og levetid, har Ordregiver ret til at foretage indkøb af reservedele i henhold til rammeaftalens vilkår i en periode på op til 10 år efter levering af den sidste pumpe.Ordregiver kan forlænge aftalen med op til 2x12 måneder, således at rammeaftalen i henhold til nyindkøb af pumper maksimalt kan løbe frem til den 31.03.2030.Uanset hvorvidt option på forlængelse anvendes, er aftalen efterfølgende gældende for reservedelsforpligtelsen.Som følge af reservedelsforpligtelsen kan rammeaftalen dog løbe frem til senest den 31.03.2040 for så vidt angår indkøb af reservedele. Ordregiver kan dog alene foretage nyindkøb af pumper frem til senest den 31.03.2030, såfremt optionsperioderne udnyttes.
Interne Kennung: 273696954-0
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Levering af husstandspumpestationer
Beschreibung: Leverandøren forpligter sig ved nærværende aftale til at levere husstandspumpestationer og reservedele til både spildevand og regnvand samt lokale styringer på de beskrevne vilkår og til de tilbudte priser.Rammeaftalen er gældende fra den 01.04.2026 til den 31.03.2028.Af hensyn til pumpernes afskrivningsperiode og levetid, har Ordregiver ret til at foretage indkøb af reservedele i henhold til rammeaftalens vilkår i en periode på op til 10 år efter levering af den sidste pumpestation.Ordregiver kan forlænge aftalen med op til 2x12 måneder, således at rammeaftalen i henhold til nyindkøb af husstandspumpestationer maksimalt kan løbe frem til den 31.03.2030.Uanset hvorvidt option på forlængelse anvendes, er aftalen efterfølgende gældende for reservedelsforpligtelsen.Som følge af reservedelsforpligtelsen kan rammeaftalen dog løbe frem til senest den 31.03.2040 for så vidt angår indkøb af reservedele. Ordregiver kan dog alene foretage nyindkøb af husstandspumpestationer frem til senest den 31.03.2030, såfremt optionsperioderne udnyttes.
Interne Kennung: 273697021-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Levering af komplette pumpestationer
Beschreibung: Leverandøren forpligter sig ved nærværende aftale til at levere komplette løftepumpepumpestationer, minipumpestationer og pumpestationer til etablering i forbindelse med Ordregivers øvrige entrepriseaftaler samt reservedele på de beskrevne vilkår og til de tilbudte priser.Rammeaftalen er gældende fra den 01.04.2026 til den 31.03.2028.Af hensyn til pumpernes afskrivningsperiode og levetid, har Ordregiver ret til at foretage indkøb af reservedele i henhold til rammeaftalens vilkår i en periode på op til 10 år efter levering af den sidste pumpestation.Ordregiver kan forlænge aftalen med op til 2x12 måneder, således at rammeaftalen i henhold til nyindkøb af pumpestationer maksimalt kan løbe frem til den 31.03.2030.Uanset hvorvidt option på forlængelse anvendes, er aftalen efterfølgende gældende for reservedelsforpligtelsen.Som følge af reservedelsforpligtelsen kan rammeaftalen dog løbe frem til senest den 31.03.2040 for så vidt angår indkøb af reservedele. Ordregiver kan dog alene foretage nyindkøb af pumpestationer frem til senest den 31.03.2030, såfremt optionsperioderne udnyttes.
Interne Kennung: 273697053-2