115774-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Personbefordring i Odder Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPersonbefordring i Odder Kommune
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af følgende befordringsydelser: 1. Fast kørsel i ruter af børn og unge med handicaps eller særlige behov. Kørslen foregår mellem borgerens hjem og kommunens specialinstitutioner. 2. Specialkørsel (ad hoc kørsel i ikke-faste ruter samt daghjemskørsel) af børn, unge, voksne og ældre borgere. Kørslen foregår mellem borgerens hjem og kommunens egne genoptræningsfaciliteter eller faciliteter uden for kommunen samt kommunens daghjem. Kørslen omfatter ligeledes kørsel til læge o.lign. 3. Svømmekørsel. Kørslen omfatter kørsel mellem de tilmeldte skoler og svømmeanlægget.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße), 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
LosLOT-0001
TitelFast kørsel i ruter af børn og unge med handicaps eller særlige behov
BeschreibungKørslen består primært af kørsel i faste ruter af børn og unge med handicaps eller særlige behov. Kørslen finder som udgangspunkt sted hele året, med undtagelse af skolernes/institutionernes respektive ferieperioder.
Interne KennungDelaftale 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
LosLOT-0002
TitelSpecialkørsel (ad hoc kørsel i ikke-faste ruter samt daghjemskørsel) af børn, unge, voksne og ældre borgere
BeschreibungKørslen består dels af ad-hoc kørsel af børn, unge, voksne og ældre borgere i ikke faste ruter samt af kørsel af ældre til daghjem i fast rute. Ad-hoc-kørslen består fortrinsvist er enkelt-ture (plus retur), samt kortere perioder af fast kørsel ved fx sygdom. Kørslen finder som udgangspunkt sted på hverdage i tidsrummet kl. 08.00-16.00 hele året rundt, men der kan i meget begrænset omfang forekomme kørsler uden for dette tidsrum, herunder at borgeren skal afleveres til en aftale kl. 08.00 eller først skal afhentes kl. 16.00. Tilbudsgiveren skal forvente, at mange af borgerne vil have brug for hjælp til at komme imellem kantsten og afhentnings-/afleveringsstedet, og dermed fx skal følges til/fra hoveddøren og til/fra venteværelset, ligesom at en stor del af borgerne vil benytte rollator eller kørestol. Opgaven med kørsel til daghjem løses i dag af eget personale i Odder Kommunes daghjem.
Interne KennungDelaftale 2
LosLOT-0003
TitelSvømmekørsel.
BeschreibungYdelsen omfatter kørsel af elever fra en række skoler til svømmehallen og tilbage igen. Svømmekørslen følger skoleåret og der skal derfor ikke foretages kørsel i skolernes ferieperioder.
Interne KennungDelaftale 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung