See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt EU-udbud af taxakørsel i DR
Beschreibung: DR udbyder en 4-årig rammeaftale for taxakørsel (persontransport) med DR’s medarbejdere og gæster. Rammeaftalen gælder for hele DR og er således opdelt i 6 delaftaler. For hver delaftale søges én leverandør. Der kan bydes på en eller flere delaftaler. Med udbuddet og opgaveløsningen ønsker DR at sætte et særligt fokus på bæredygtighed. Det tillægges derfor betydelig vægt i tilbudsevalueringen, at Tilbudsgiverne i deres opgaveløsning tager hensyn til miljøet for at nedbringe den lokale partikeludledning. Rammeaftalen er opdelt i nedenstående delaftaler, der er fastlagt med udgangspunkt i Danmarks regioner. Dog undtaget Bornholm der har sin egen delaftale: • Delaftale 1: Region Hovedstaden • Delaftale 2: Region Sjælland • Delaftale 3: Region Syddanmark • Delaftale 4: Region Midt • Delaftale 5: Region Nordjylland • Delaftale 6: Bornholm
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Region Hovedstaden
Beschreibung: Taxakørsel for DR i Region Hovedstaden (Undtaget Bornholm)
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr
Los: LOT-0002
Titel: Region Sjælland
Beschreibung: Taxakørsel for DR i Region Sjælland
Los: LOT-0003
Titel: Region Syddanmark
Beschreibung: Taxakørsel for DR i Region Syddanmark
Los: LOT-0004
Titel: Region Midtjylland
Beschreibung: Taxakørsel for DR i Region Midtjylland
Los: LOT-0005
Titel: Region Nordjylland
Beschreibung: Taxakørsel for DR i Region Nordjylland
Los: LOT-0006
Titel: Bornholm
Beschreibung: Taxakørsel for DR på Bornholm