2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Tandreguleringsydelser
Beschreibung: Rødovre Kommune ønsker med dette udbud at etablere et lukket indkøbssystem for tandreguleringsydelser som led i kommunens indsats for at reducere ventelisten i den kommunale tandpleje. Systemet skal anvendes til at sikre rettidig behandling for børn og unge, der er omfattet af den kommunale tandpleje efter sundhedsloven, og som aktuelt står på venteliste til behandling.
Interne Kennung: 200411611
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver udbyder selve etableringen af det lukkede indkøbssystem og står for at optage ansøgere i systemet. Selve de konkrete indkøb gennemføres af Ordregiver i det lukkede indkøbssystem, hvor de bliver offentliggjort som puljer af patienter, som Leverandørerne byder ind på med en pris. Kontrakt på baggrund af et konkret indkøb underskrives i forlængelse af tildelingen og udgør dermed det aftaleretlige grundlag for den efterfølgende behandling af den pågældende tildelte pulje. Systemet omfatter alle tandreguleringsopgaver, som Ordregiver måtte have behov for at tildele gennem systemet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85131100 Dienstleistungen im Bereich Kieferorthopädie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85131000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen
5. Los
Los: LOT-0000