See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Budgetopfølgningssystem
Beschreibung: Aalborg Kommune har til hensigt at tildele en kontrakt til KMD A/S (kontakt@kmd.dk) vedrørende levering af et budgetopfølgningssystem (NemØkonomi). Denne beslutning er truffet på baggrund af grundig undersøgelse af markedet for denne type system samt intern behovsafdækning i Aalborg Kommune. Af markedsundersøgelsen fandtes det at markedet er særdeles begrænset og der reelt kun findes få leverandører, der tilbyder budgetopfølgningssystemer. Dette marked begrænses yderligere, da Aalborg Kommune ikke ønsker at indgå i udviklingsprojekter, men vil have et system som er færdigudviklet og afprøvet i andre kommuner. Det er et krav at systemet skal kunne integreres med kommunens eksisterende økonomisystem og lønsystem. Herudover er der krav til brugergrænseflade, sikkerhed, rapportering samt funktionelle krav, som ikke vurderes opfyldt af øvrige leverandører på markedet. Det er dermed Aalborg Kommunes vurdering, at det på nuværende tidspunkt kun er KMD A/S, der kan levere en løsning, der opfylder kommunens behov i forhold til et budgetopfølgningssystem. På grund af den manglende konkurrence på markedet finder udbudslovens § 80, stk. 3 anvendelse og Aalborg Kommune kan indgå kontrakt på baggrund af udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse. Aalborg Kommune afholder i forbindelse med nærværende bekendtgørelse en frivillig standstill-periode på 10 kalenderdage, regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, førend kontrakten kan underskrives. Herefter vil Aalborg Kommune offentliggøre en bekendtgørelse om indgået kontrakt. Aalborg Kommune opfordrer evt. leverandører der måtte finde kommunens beslutning uberettiget til at henvende sig til Line Jessen i standstill-perioden på e-mail: line.jessen@aalborg.dk
Vorherige Bekanntmachung: 754786-2025
Interne Kennung: 602816
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse. Forhandlinger foretaget.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48812000 Finanzdatensysteme
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Mulighed for forlængelse af kontrakten med 4x12 måneder.