2. Verfahren
Verfahren
Titel: ANNULLERET - Indkøb af geotekniske undersøgelser for Thy Drikkevand A/S og Thy Spildevand A/S
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af geotekniske undersøgelser og jordhåndteringsopgaver. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til kravspecifikationen (bilag 2) og tilbudslisten (bilag 1). ABR-18 (Almindelige betingelser for Rådgivning og Bistand fra 2018) finder anvendelse på aftaleforholdet, medmindre andet fremgår af udbudsmaterialets bilag 4.Den fremtidige aftale indgås på grundlag af det udkast til rammeaftale, som forefindes i det samlede udbudsmateriale.Den udbudte rammeaftale er gældende fra d. 1. maj 2026 til den 30. april 2027, og er uopsigelig med begge parter. Herefter kan Ordregiver forlænge aftalen på uændrede vilkår i henhold til hovedaftalen i 3 * 12 måneder, hvorfor aftalen ophører senest d. 30. april 2030.Den forventede årlige omsætning på aftalen udgør: DKK 750.000,00 ekskl. moms. Det samlede estimerede omsætning på rammeaftalen i hele aftaleperioden er DKK 3.000.000,00 ekskl. moms. Ordregivers maksimale omsætning på rammeaftalen er DKK 4.000.000 ekskl. moms.Tilbud vurderes på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, på baggrund af tildelingskriteriet ”pris”, jf. udbudsloven § 162, stk. 1, nr. 1.Annulleret pr. 18. februar 2026: Ordregiver har identificeret formalitetsfejl i udbudsbekendtgørelsen og har derfor besluttet at annullere udbuddet. Udbuddet forventes genudbudt snarest på et opdateret grundlag.
Interne Kennung: 276831577
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Følgende udbud gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudsloven, LBK nr. 116 af 03/02/2025.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71610000 Tests und Analysen bezüglich Zusammensetzung und Reinheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik, 71335000 Technische Studien, 71620000 Analysen, 71630000 Technische Kontrolle und Tests
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver forlænge aftalen på uændrede vilkår i henhold til hovedaftalen i 3 * 12 måneder, hvorfor aftalen ophører senest d. 30. april 2030.