See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Bygherrerådgivning til Patient og Barselshotel, Hospitalsbyen
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter bygherrerådgivning i forbindelse med opførelse af Patient og Barselshotel i Hospitalsbyen i Aalborg. Det nye patient og barselshotel skal erstatte det nuværende patienthotel, der er fordelt på to områder på Aalborg Universitetshospital Syd samt barselshotellet, der i dag er placeret på Aalborg Universitetshospital Nord. Nybyggeriet skal indeholde i alt 40 hotelværelser, fordelt på 10 barselshotelværelser, 26 almindelige hotelværelser, 2 større hotelværelser indrettet til patienter med fysisk handicap og bariatriske patienter samt 2 stuer til radio/jodpatienter. I tilknytning hertil etableres opholdsrum, birum, undersøgelses og behandlingsrum samt kontorer og personalerum. Der er desuden planlagt reception, restaurant og forsyningsrum, og byggeriet skal endvidere indeholde funktioner som automatisk gående vogne (AGV) som på det øvrige byggeri i Hospitalsbyen. Bygningen skal forberedes til at kunne anvendes som nødsengeafsnit. Overordnet er der ønske om en bygning med en hotellignede atmosfære svarende til standarden for tidssvarende og moderne hotelbyggeri. Byggeriet skal arkitektonisk tilpasses den øvrige bebyggelse i Hospitalsbyen og udover de klassiske bygningsmæssige discipliner, skal der være fokus på blandt andet tryghedsskabende tiltag med indretning, farvesætning, stemning mv. Bygherrerådgiverens ydelser fremgår af den projektspecifikke ydelsesbeskrivelse og dækker et bredt spektrum af bygherrerådgivningsydelser i forbindelse med opførelse af nyt Patient og Barselshotel ved Hospitalsbyen i Aalborg. Opgaverne omfattet af kontrakten relaterer sig dog primært til følgende ydelser: Udarbejdelse af udbudsmateriale, herunder bl.a. funktionsdiagrammer og rumskemaer, fagbeskrivelser/kravspecifikationer og byggeprogram. Brugerinddragelse, herunder brugermøder Gennemførelse af EUudbud af totalentreprisekontrakt, herunder tilbudsvurdering og kontrahering med totalentreprenør Løbende bygherrerådgivning under projektering og udførelse Bygherretilsyn og granskning i forbindelse med totalentreprenørens projektering og udførelse Kvalitetssikring og projektgranskning Økonomistyring Håndtering af IKT Bæredygtighedsrådgivning Commissioningledelse
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Bygherrerådgivning til Patient og Barselshotel, Hospitalsbyen
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter bygherrerådgivning i forbindelse med opførelse af Patient og Barselshotel i Hospitalsbyen i Aalborg. Det nye patient og barselshotel skal erstatte det nuværende patienthotel, der er fordelt på to områder på Aalborg Universitetshospital Syd samt barselshotellet, der i dag er placeret på Aalborg Universitetshospital Nord. Nybyggeriet skal indeholde i alt 40 hotelværelser, fordelt på 10 barselshotelværelser, 26 almindelige hotelværelser, 2 større hotelværelser indrettet til patienter med fysisk handicap og bariatriske patienter samt 2 stuer til radio/jodpatienter. I tilknytning hertil etableres opholdsrum, birum, undersøgelses og behandlingsrum samt kontorer og personalerum. Der er desuden planlagt reception, restaurant og forsyningsrum, og byggeriet skal endvidere indeholde funktioner som automatisk gående vogne (AGV) som på det øvrige byggeri i Hospitalsbyen. Bygningen skal forberedes til at kunne anvendes som nødsengeafsnit. Overordnet er der ønske om en bygning med en hotellignede atmosfære svarende til standarden for tidssvarende og moderne hotelbyggeri. Byggeriet skal arkitektonisk tilpasses den øvrige bebyggelse i Hospitalsbyen og udover de klassiske bygningsmæssige discipliner, skal der være fokus på blandt andet tryghedsskabende tiltag med indretning, farvesætning, stemning mv. Bygherrerådgiverens ydelser fremgår af den projektspecifikke ydelsesbeskrivelse og dækker et bredt spektrum af bygherrerådgivningsydelser i forbindelse med opførelse af nyt Patient og Barselshotel ved Hospitalsbyen i Aalborg. Opgaverne omfattet af kontrakten relaterer sig dog primært til følgende ydelser: Udarbejdelse af udbudsmateriale, herunder bl.a. funktionsdiagrammer og rumskemaer, fagbeskrivelser/kravspecifikationer og byggeprogram. Brugerinddragelse, herunder brugermøder Gennemførelse af EUudbud af totalentreprisekontrakt, herunder tilbudsvurdering og kontrahering med totalentreprenør Løbende bygherrerådgivning under projektering og udførelse Bygherretilsyn og granskning i forbindelse med totalentreprenørens projektering og udførelse Kvalitetssikring og projektgranskning Økonomistyring Håndtering af IKT Bæredygtighedsrådgivning Commissioningledelse Identifikator for proceduren: 6d5b6159cb604ae29bcfab7d63b4e349
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau