2. Verfahren
Verfahren
Titel: Benløse kloakering
Beschreibung: Ringsted Spildevand skal separere spildevand fra regnvand i en del af Benløse, nærmere benævnt i området omkring Smålodsvej og Tofteåsvej. I den forbindelse skal der etableres et nyt ledningsanlæg med tilhørende regnvandsbassiner (rørbassiner) samtidig med driften af det eksisterende anlæg kan opretholdes. Nærværende udbud indeholder ca. 3 km regn og spildevandsledninger, samt jord og reetableringsarbejder i forbindelse med projektet. Entreprisen indeholder således gravearbejder i jord, herunder forurenet jord, anlægsarbejder herunder koordinering med øvrige ledningsejere samt rørleverance. Der er tale om en hovedentreprise. Det samlede projekt forventes at kunne udføres over 6 mulige etaper med en tidshorisont på 8 måneder for at sikre en optimal afvikling af trafik fra lokalområdet og minimering af gener for borgere i Benløse. Bygherre kan uden yderligere varsel afslutte opgaven efter hver etape. Entreprenøren skal have god intern kapacitet og materiel således evt. forskydninger i tidsplanen kan absorberes og tidsplanen for de udbudte områder kan overholdes, da en anden aktør Benløse Fjernvarme skal have lagt fjernvarme efterfølgende i samme område med sin entreprenør. Ledningerne lægges hovedsageligt på offentlige arealer, men entreprenørens skal gøres sig bekendt med lokale forhold og sikre sig registrering af arbejder på private arealer.
Interne Kennung: Benløse Kloakering
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et hasteudbud efter udbudslovens regler. Projektet skal koordineres med og være færdigt til igangværende fjernvarmeprojekt fra anden bygherre i henhold til en meget stram tidsplan, ligesom ordregiver er underlagt regler om lovpligtig samgravning og krav om, at udlægning af asfalt sker i samkoordinering med fjernvarmeprojektet
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45236000 Oberbauarbeiten, 44130000 Abwasserhauptleitungen, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Benløse Kloakering