122236-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Tief- und Hochbau – Solvænget - Totalrådgivningsudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSolvænget - Totalrådgivningsudbud
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalrådgivning vedrørende Boligforeningen Lillebælts helhedsplanrenovering af afd. 01 – Solvænget i Nr. Aaby. Med baggrund i en renoveringshelhedsplan, godkendt ved skema A i Landsbyggefonden og Middelfart kommune, skal afdeling 01, Solvænget renoveres. Renoveringen omfatter 64 eksisterende almene boliger opført i 1946-1953 som et støttet byggeri iht. Lov om almene boliger m.v., LBK nr. 1023 med senere ændringer. Boligerne er opført som 40 rækkehuse i 2-3 plan (37 stk. i 2-plan, 3 stk. i 3-plan) og 24 boliger i 1-plan Renoveringsprojektet indeholder følgende hovedelementer: Renoveringen omfatter forskellige grader af ombygning/renovering og er inddelt i følgende hoveddele: - Delafsnit 301, nr. 1-37 – Renovering - Delafsnit 307, nr. 2-42 – Renovering - Delafsnit 308, nr. 44-66 – Renovering - Delafsnit 308, nr. 39-61 – Renovering og tilgængelighedsboliger Skema A og beboerproces Det kan oplyses, at projektet har opnået skema A-godkendelse i december 2025. Rådgiverydelser Totalrådgivningen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt, ud-budsprojekt, entrepriseudbud (hovedentreprise), udførelsesprojekt og som udført. Totalrådgiver er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse, bæredygtighedsledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B). Entreprisesum Håndværkerudgifterne (entreprisesum) til renoveringssagen er kalkuleret til en samlet budgetramme på i alt kr. 106.930.318 inkl. byggeplads/vinterforanstaltninger og ekskl. moms (kr. 133.662.897 inkl. moms). Der henvises til LBF-budgetark 06.10.2025 (indeks 2025/K2) som vedlagt i udbudsmaterialet. Vær opmærksom på, at budgetark viser udgifter inkl. moms. Udbuddet Totalrådgivningsudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Tidsplanen i udbuddet er tilrettelagt efter, at der ikke gennemføres en forhandlingsrunde, men tildeles på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt der gennemføres forhandling, vil tidsplanen blive parallelfor-skudt tilsvarende. Tildelingskriteriet er ”Det bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3). Udelukkelse En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 135, stk. 1-3, og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1 - 2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien.
Interne KennungSolvænget - Totalrådgivningsudbud
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalrådgivning vedrørende Boligforeningen Lillebælts helhedsplanrenovering af afd. 01 – Solvænget i Nr. Aaby. Med baggrund i en renoveringshelhedsplan, godkendt ved skema A i Landsbyggefonden og Middelfart kommune, skal afdeling 01, Solvænget renoveres. Renoveringen omfatter 64 eksisterende almene boliger opført i 1946-1953 som et støttet byggeri iht. Lov om almene boliger m.v., LBK nr. 1023 med senere ændringer. Boligerne er opført som 40 rækkehuse i 2-3 plan (37 stk. i 2-plan, 3 stk. i 3-plan) og 24 boliger i 1-plan Renoveringsprojektet indeholder følgende hovedelementer: Renoveringen omfatter forskellige grader af ombygning/renovering og er inddelt i følgende hoveddele: - Delafsnit 301, nr. 1-37 – Renovering - Delafsnit 307, nr. 2-42 – Renovering - Delafsnit 308, nr. 44-66 – Renovering - Delafsnit 308, nr. 39-61 – Renovering og tilgængelighedsboliger Skema A og beboerproces Det kan oplyses, at projektet har opnået skema A-godkendelse i december 2025. Rådgiverydelser Totalrådgivningen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt, ud-budsprojekt, entrepriseudbud (hovedentreprise), udførelsesprojekt og som udført. Totalrådgiver er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse, bæredygtighedsledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B). Entreprisesum Håndværkerudgifterne (entreprisesum) til renoveringssagen er kalkuleret til en samlet budgetramme på i alt kr. 106.930.318 inkl. byggeplads/vinterforanstaltninger og ekskl. moms (kr. 133.662.897 inkl. moms). Der henvises til LBF-budgetark 06.10.2025 (indeks 2025/K2) som vedlagt i udbudsmaterialet. Vær opmærksom på, at budgetark viser udgifter inkl. moms. Udbuddet Totalrådgivningsudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Tidsplanen i udbuddet er tilrettelagt efter, at der ikke gennemføres en forhandlingsrunde, men tildeles på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt der gennemføres forhandling, vil tidsplanen blive parallelfor-skudt tilsvarende. Tildelingskriteriet er ”Det bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3). Udelukkelse En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 135, stk. 1-3, og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1 - 2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien. Ordregiver har til hensigt at udvælge 3 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Såfremt flere ansøgere, end det ovenstående ønskede antal, opfylder ordregivers minimumskrav til egnethed, udvælger ordregiver de ansøgere, der efterfølgende skal deltage i udbuddet på baggrund af en vurdering af ansøgerens kompetencer til at gennemføre den udbudte opgave. I forbindelse med denne vurdering lægges der vægt på relevansen af ansøgernes sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte kontrakt, herunder navnlig følgende: • Almene helhedsplanrenoveringer af tilsvarende karakter og omfang som den udbudte opgave, herunder: - Rækkehuse opført i samme periode og af sammenlignelig karakter - Renoveringsarbejder der omfatter sammenlignelige arbejder som den udbudte opgave jf. pkt. 1.1 i nærværende udbudsbetingelser • Projekter indeholdende sammenlignelige totalrådgivningsydelser, herunder: - Projektstyring/projekteringsledelse - Projektering og udførelse, byggeandragende, byggeledelse, opfølgning, AMK (P+B) - Byggeledelse - Genhusning, støtte til boligselskabets håndtering af genhusning, herunder koordinering af genhusningstidsplan og varsling - Ydelser i forbindelse med processer for støttet byggeri (Landsbyggefonden, Byggeskadefon-den, skema A/B/C processer) - Beboerinddragelsesprocesser - Bæredygtighedsprocesser - Brandsikringsydelser - Statikerydelser • Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, med vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referenceprojekter med stor sammenlignelighed med den udbudte opgave vægtes højere end andre referencer. • Referenceprojekter som er afsluttet vægtes højere end referenceprojekter som endnu ikke er afsluttet. • Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering af alle referencerne. Ordregiver har valgt at benytte RIB Software - Byggeweb som digital udbudsportal, hvor det samlede ud