122800-2025 - Ergebnis
Dänemark – Elektronische Messgeräte – Indkøb af afregningsmålere
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af afregningsmålere
Beschreibung: DIN Forsyning Varme A/S og DIN Forsyning Vand A/S (herefter benævnt DIN Forsyning i forening) har gennem de senere år opbygget et omfattende kommunikationsnetværk til fjernaflæsning af vand- og varmemålere i det samlede forsyningsområde. Den samlede end to end løsning er baseret på Kamstrups Link IQ-system. Det vil sige Link IQ-vand- og varmemålere, Link IQ antennesites og Link IQ baseret READy hjemtagningssystem. Til hjemtagningssystemet er knyttet/integreret en række Link IQ analyseværktøjer (Vanddata: Leak detector og District Analyser og Varmedata: Return Temperature Optimizer). Herudover anvendes Link IQ-data i Microbizz (DIN Forsynings interne opgavestyring). DIN Forsynings nuværende målerpark omfatter 40.858 vandmålere og 28.010 varmemålere. For at færdiggøre den samlede overgang til fjernaflæsning i forsyningsområdet, mangler der pt. udskiftning af ca. 6.724 vandmålere, hvoraf ca. 3.600 tidligere er indkøbt til lager, samt udskiftning af ca. 8.339 varmemålere, hvor af ca. 1.600 tidligere er indkøbt til lager. For den samlede færdiggørelse over de kommende år skal der således indkøbes ca. 3.124 vandmålere og ca. 6.739 varmemålere. Alt i alt mangler indkøb af målere til den samlede færdiggørelse svarende til ca. 9.863 målere eller ca. 14 % af den samlede målerpark. Det er DIN Forsynings vurdering, at der lovligt vil kunne indgås en 3-årig rammeaftale med Kamstrup A/S, der dækker anskaffelsen af det nævnte antal målere, på baggrund af et udbud med forhandling uden forudgående indkaldelse af tilbud, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 50, litra e., subsidiært litra c., nr. II. Det er således DIN Forsynings vurdering, at et leverandørskifte i forhold til det anførte antal målere vil ”medføre teknisk uforenelighed eller uforholdsmæssigt store tekniske vanskeligheder ved drift og vedligeholdelse”, idet den nuværende infrastruktur og de eksisterende IT-systemer ikke vil kunne håndtere data fra andre end Kamstrup A/S’ Link IQ-målere, og data ikke vil ikke kunne leveres med et omfang og indhold, som kan nyttiggøres i de eksisterende analyseværktøjer m.v. Ved anvendelse af målere fra anden fabrikant end Kamstrup A/S vil der således skulle afholdes uforholdsmæssigt store investeringsomkostninger og kommende drifts- og vedligeholdelsesomkostninger til at håndtere to vidt forskellige fjernaflæsningssystemer. Dette skal særligt ses i lyset af det begrænsede antal målere, der udestår med henblik på at færdiggøre den samlede overgang til fjernaflæsning i DIN Forsynings forsyningsområde. DIN Forsyning har fået udarbejdet en ekstern teknisk vurdering af anskaffelsesbehovet i relation til målere. Denne eksterne tekniske vurdering har dannet grundlag for beslutningen om at indgå rammeaftale med Kamstrup A/S på baggrund af et udbud med forhandling uden forudgående indkaldelse af tilbud.
Interne Kennung: S2025 - 00007
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38552000 Elektronische Messgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38421100 Wasserzähler, 38551000 Stromzähler
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 9 863