123325-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Zahnärztliches Verbrauchsmaterial – EU-udbud af dentalmaterialer til Jysk Fællesindkøb
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af dentalmaterialer til Jysk Fællesindkøb
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af dentalmaterialer (forbrugsartikler og materialer til tandbehandling) til følgende kommuner under Jysk Fællesindkøb: Favrskov, Mariagerfjord, Norddjurs, Rebild, Skanderborg, Skive, Syddjurs og Viborg Kommuner. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023, hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud. Efter udbuddets afslutning handler de i udbuddet deltagende kommuner med den valgte leverandør som individuelle juridiske parter. Aftalen forventes at træde i kraft 1. juni 2025 og har en løbetid på 2 år. Aftalen kan forlænges med 2 x 12 måneder. Skanderborg Kommune er tovholder på udbuddet. For nærmere beskrivelse af den udbudte ydelse, henvises til udbudsmaterialet inkl. bilag, herunder blandt andet Udbudsbilag A - Ordregivers historiske forbrug, udkast til rammeaftale, Bilag 2 - Kravspecifikation, Bilag 3 - Leverandørens tilbudsliste.
Vorherige Bekanntmachung: 66497-2025
Interne Kennung: 430192
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023, hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud. Efter tilbudsfristens udløb undersøges det, om tilbuddene indeholder de krævede oplysninger. Herefter evalueres konditionsmæssige tilbud på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud, på baggrund af tildelingskriteriet Pris. Tildelingskriteriet ”Pris” evalueres via en på forhånd udvalgt, ”låst” og ikke offentliggjort, repræsentativ produktliste. Rammeaftalen tildeles, den tilbudsgiver, der kan tilbyde den laveste evalueringstekniske pris for det fiktive indkøb af produkterne på Produktlisten. Se i øvrigt udbudsmaterialet inkl. bilag, herunder udbudsbetingelserne for nærmere beskrivelse omkring krav til udelukkelse og egnethed samt evaluering.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33141800 Zahnärztliches Verbrauchsmaterial
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte, 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33137000 Material für Zahnprophylaxe, 33141810 Zahnfüllstoffe
5. Los
Los: LOT-0000
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option på at forlænge aftalen med 2 x 12 måneder på uændrede vilkår. Aftalen er uopsigelig for begge parter i forlængelsesperioden. Udnyttelse af optioner varsles med 3 måneder.