2. Verfahren
Verfahren
Titel: ZP/1/2026 Rozbudowa systemu HIS wraz z usługą wdrożenia i utrzymania oraz digitalizacja dokumentacji medycznej w ramach projektu pn.: „Poprawa procesu leczenia pacjentów przez realizację usług cyfrowych i integrację systemów w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi
Beschreibung: Szczegółowy zakres usług i dostaw składających się na przedmiot zamówienia oraz zasady ich wykonywania określają: Załącznik nr 1 – Kosztorys ofertowy, Załącznik nr 2 – Opis przedmiotu zamówienia oraz Umowa i Załączniki do Umowy stanowiące załącznik nr 3 do SWZ.
Vorherige Bekanntmachung: 98650-2026
Interne Kennung: ZP/1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Uzasadnienie skrócenia terminu składania ofert (art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych) Zamawiający, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dokonał skrócenia terminu składania ofert do 15 dni z uwagi na wystąpienie pilnej i uzasadnionej potrzeby udzielenia zamówienia, której nie można było wcześniej przewidzieć, a która wymaga niezwłocznego działania. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia wynika z faktu, iż dopiero w dniu 5 stycznia 2026 r. Zamawiający zawarł umowę dotacji ze Skarbem Państwa – Ministrem Zdrowia w ramach inwestycji D1.1.2 Krajowego Planu Odbudowy, dotyczącej przyspieszenia procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia. Umowa ta określa ostateczny i nieprzekraczalny termin realizacji przedsięwzięcia w zakresie rzeczowym na dzień 31 maja 2026 r. Końcową datą kwalifikowalności wydatków w ramach przedsięwzięcia jest 30 czerwca 2026 r. W konsekwencji, przeprowadzenie postępowania z zachowaniem podstawowych terminów ustawowych skutkowałoby realnym ryzykiem braku możliwości: zawarcia umowy w czasie umożliwiającym realizację zamówienia, wykonania złożonego projektu informatycznego obejmującego rozbudowę systemu HIS, jego wdrożenie, utrzymanie oraz digitalizację dokumentacji medycznej, terminowego i prawidłowego rozliczenia dofinansowania, co mogłoby prowadzić do utraty środków publicznych. Zamawiający podkreśla, że przyczyny skrócenia terminu nie wynikają z jego zaniedbań, lecz z harmonogramu narzuconego przez instytucję finansującą. Dopiero zawarcie umowy dotacyjnej umożliwiło formalne wszczęcie procedury udzielenia zamówienia. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w ugruntowanym orzecznictwie Krajowa Izba Odwoławcza, w szczególności odnoszącym się do projektów cyfryzacyjnych oraz projektów finansowanych ze środków KPO i funduszy publicznych. Zamawiający wskazuje, że skrócenie terminu składania ofert do 15 dni zostało zastosowane w minimalnym, niezbędnym zakresie, z poszanowaniem zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesu publicznego polegającego na zapewnieniu realizacji projektu cyfryzacyjnego w ochronie zdrowia oraz terminowego rozliczenia środków Krajowego Planu Odbudowy. Mając na uwadze powyższe, Zamawiający uznał, iż spełnione zostały wszystkie przesłanki zastosowania art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48180000 Medizinsoftwarepaket, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001